Porsiyon Nasıl Ölçülür?

porsiyon büyüklüğüHepimiz zayıflamak için diyet yapıyor, ama porsiyon büyüklüğüne göre besin tüketilmesi gereken diyetlerde tökezliyoruz. Diyetimizi doğru yaptığımızı sanıyor; ama porsiyon büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olmadığımız için bazen 1 porsiyon yerine 2 – 3 porsiyon tüketebiliyoruz. Bu durum da bize, diyet işe yaramamış gibi görünüyor. Oysa hata bizde… Porsiyon nasıl ölçülür, porsiyon nasıl hesaplanır, yazımız içerisinde sizlere bu konudaki bazı pratik bilgilerden söz edeceğiz…

Porsiyon Nasıl Hesaplanır?
Porsiyon Nasıl Ölçülür?

Porsiyon büyüklüğünün bilinmesindeki en kolay yöntem, hazır alınan yiyeceklerin üzerlerini okumaktır. Paket üzerinde, satın aldığınız yiyeceğin kaç porsiyon olduğunu bulabilirsiniz. Peki ya evde kendi yaptığınız şeylerin porsiyon büyüklüğü; ya da paket üzerinde bilgi bulunmayan yiyeceklerin porsiyon büyüklüğü nasıl hesaplanır? Hemen bunun pratik yollarını da anlatalım…

• Bir porsiyon pişmiş et, kırmızı, ya da beyaz et olarak farklılık göstermeksizin, elinizin büyüklüğü kadardır. Bir iskambil kağıdı büyüklüğündeki etin de 1 porsiyon olarak belirlendiğini, genellikle 100 grama denk geldiğini belirtmeliyiz.

• Bir porsiyon makarna, ya da pilav, küçük bir yumruk büyüklüğündedir. Ortalama bir kase olduğunu belirtmemiz gerekir.

• 1 porsiyon peynir tabiri genellikle diyetlerde kullanılmaz; ama kullanılacak olursa, 30 gram peyniri, ve buna denk olarak da ortalama dört zarın yanyana gelmesi ile elde edilecek büyüklüğü düşünebilirsiniz.

• Eğer size fıstık ezmesi; ya da mayonez tüketmenin serbest olduğu bir diyet uyguluyorsanız, söz konusu miktarın baş parmağınızdan büyük olmadığını bilmelisiniz.

• Öğünlerde margarine izin verilmesi halinde tüketilmesi gereken miktar sadece bir çay kaşığıdır. Yani ortalama 30 gramdan fazla değildir.

• 1 porsiyon fındık, ya da kuru üzüm de ortalama 30 gramdır. Bu genellikle avcunuzu dolduracak kadar bir miktarı ifade etmektedir.

• Lokantada yemek yemek gibi bir durum söz konusu ise, siparişinizi 1 porsiyon değil yarım porsiyon olarak verin. Çünkü gelen 1 porsiyon, aslında 2 porsiyona yakın olacaktır.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası