İştah Kesen Şeyler Nelerdir?

Gerek zayıflamak isteyenler, gerekse de ramazan ayında oruç tutmaya çalışırken, sık sık acıkmaktan şikayetçi olanlar, iştah kesen şeylerin neler olduğunu bilmeniz halinde, söz konusu açlık hissinden kendinizi daha uzun süre koruyabilirsiniz. Peki iştah kesen şeyler nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere iştah kesmek için püf noktalarından söz edeceğiz.

İştah Kesen Şeyler Nelerdir?

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin içeriğinde Asetat Asit bulunuyor. Bu madde sayasinde, beyinde bulunan ve iştahı kontrol eden bölge baskılanıyor. Bu nedenle iştah kesen şeyler arasında yer alan elma sirkesi, tatlı krizinin bastırılmasında da önemli rol oynuyor.

Acı Biber: İçeriğinde Capsaisin isimli maddeyi bulunduran acı biber, bu sayede iştahı kesiyor ve bununla da kalmayıp, vücudu ısıttığı için yağ yakıcı etki de gösteriyor. Yani zayıflamak isteyenler için acı biberin payı oldukça büyük.

Badem: İçeriğinde bulunan Magnezyum dolayısı ile tatlı krizlerini önleen badem, bunun yanında, E vitamini, lif ve antioksidanlar da içerir. Vitamin ve mineral eksiklikleri açlık hissini arttırsa da, badem zengin içeriği ile iştah kesmek için püf noktaları arasında yer almaktadır.

Yeşil Çay: Açlık hormonunun seviyesini azaltan yeşil çay, bununla birlikte, her gün tüketilmesi halinde zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Su: Pek çok insanın, açlık ve sususluk hissini birbirine karıştırdıkları ve su içmek istediklerinde acıktıklarını sandıklarını belirtmeliyiz. Bu noktada, bir şeyler yemek istediğinizde, önce su içmeyi deneyin. Ardından bir süre bekleyin. Ve yemek yemeden önce mutlaka bir bardak su içip, sofraya ondan sonra oturun. Unutmayın: Zaten günde en az iki litre su içmek durumundasınız.

Zencefil: İçeriğinde Gingerol bulunduran taze zencefil, bu sayede açlık hissini bastırma etkisi göstermektedir. Eğer uzun süre tokluk hissetmek istiyorsanız, taze zencefilden destek almayı unutmamalısınız.

■ Avokado: İçeriğinde Oleik Asit bulunduran avokado, bu sayede ince bağırsaklarda, doygunluk hissini arttıran ve açlık hissini azaltan bir maddenin üretimini gerçekleştirmektedir.

Elma: İçeriğinde Pektin isimli maddeyi bulunduran elma, kan şekerinin ani yükselmesini önleme etkisi göstermektedir. Bu şekilde tokluk hissi vermesinin yanısıra, tokluk hissi ile de bilinmektedir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası