Glisemik İndeksi Düşük Yiyecekler Nelerdir?

glisemik indeksi düşük yiyeceklerZayıflamak isteyenlerin, hakkında bilgi sahibi olmaları gereken glisemik indeks ile ilgili bazı önemli bilgileri yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız. Glisemik indeks nedir, glisemik indeksin önemi nedir, glisemik indeksi düşük yiyecekler nelerdir gibi pek çok sorunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizin için gerçekleştirmeye başlayalım…

Glisemik İndeks Nedir?

Yiyeceklerin, vücudun kan şekerini yükseltme hızına genel olarak glisemik indeks adı verilmektedir. Glisemik indeksi etkileyen bazı faktörler de yok değildir. Ancak, diyetisyenlerin ilgi alanlarına daha çok giren bu konudan çok, zayıflamak isteyenlerin, genel olarak glisemik indeksi düşük yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmaları önerilmektedir.

Glisemik İndeksin Önemi Nedir?

Vücudun kan şekeri ne kadar hızlı yükselirse, o kadar hızlı düşüş etkisi göstermektedir. Bu durumdan aynı şekilde İnsülin adı verilen hormon da etkilenmektedir. Söz konusu yükseliş, ve düşüşler ise, kişinin tokluk, ve açlık süre, ve seviyelerini etkiler. İçimizde pek çok kişi, diyet yaparken acıkıyorum şeklinde şikayetlerle bizlere neler yapabileceklerini sormakta. İşte diyet yaparken acıkıyorum diyenlerin temel problemi, glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketmelerinden kaynaklanmaktadır. O halde, glisemik indeksin önemi zayıflamada çok fazladır; ve bu nedenle de glisemik indeksi düşük yiyeceklere yönelmek gerekmektedir.

Glisemik İndeksi Düşük Yiyecekler Nelerdir?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce şu bilgiyi aktaralım: Glisemik indeksi düşük yiyecekler haricinde, glisemik indeksi düşüren şeyler de bulunmaktadır. Örneğin, salatanıza sirke eklerseniz, salatanın glisemik indeksini ortalama %30 oranında düşürürsünüz. Günde bir çay kaşığı tarçını özellikle sabahları aç karna tüketirseniz, glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin kan şekerini daha az yükseltmesini sağlayabilir, dolayısı ile daha uzun süre tokluk hissedebilirsiniz. Şeker ve beyaz ekmek, glisemik indeksi 100 olan yiyecekler oldukları için kesinlikle tüketmeniz önerilmemektedir. Peki o halde gelin şimdi glisemik indeksi düşük yiyecekleri gözden geçirelim…

Meyve şekeri çay şekerinden 3/4 oranında daha az glisemik indekse sahip iken, süt şekeri de çay şekerinden yarı yarıya daha az glisemik indeks içermektedir.

Meyveler içerisinde, glisemik indeksi düşük olanlar: elma, kuru kayısı, kiraz, greyfurt, üzüm, portakal, şeftali, erik, ve armut… şeklinde özetlenmektedir.

Ekmek de dahil olmak üzere, hamur içeriği bulunan yiyecekler arasından glisemik indeksi düşük olanlar: Çavdar ekmeği, sade kek, börek, kavrulmuş müsli… şeklinde sıralanırken, eğer ekmeksiz karnınızın doymayacağından yakınıyorsanız, bu öneriler arasından çavdar ekmeğine yönelmelisiniz, ama onu da çok fazla tüketmemelisiniz; çünkü çavdar ekmeğinin glisemik indeksi beyaz ekmekten %60 az olsa da, hiç yok değildir. Bu detayı unutmamalısınız…

Şehriye, bulgur, beyaz spagetti, fettucini, vermicelli, kuru fasülye, barbunya, mercimek, nohut, soya fasülyesi, börülce, havuç. mısır, bezelye… gibi isimlerin de glisemik indeksi düşük yiyecekler arasında yer aldıklarını, ancak baklagillerin de bu grupta en iyi glisemik indeks değerine sahip besinler olduklarını belirtelim.

Taze sıkılmış portakal suyu, ve elma suyu da glisemik indeksi düşük yiyecekler arasında yer alırken, patates cipsinin de glisemik indeksi düşüktür. Ancak, patates cipsinin kalorisinin yüksek, içeriğindeki yağ miktarının ise fazla olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Patlamış mısır, ve fıstık da glisemik indeksi düşük yiyecekler arasında yer alıp, yağsız; ve tuzsuz olmaları gerekmektedir. Çikolatanın da glisemik indeksi düşüktür; ancak Bitter olması gerektiği unutulmamalıdır.

Mercimek çorbası, ve domates çorbası da glisemik indeksi düşük çorbalar arasında yer almaktadır.

Glisemik indeksi düşük yiyecekleri tüketmeyi tercih ederseniz, diyette daha az acıkacağınızı belirtmeliyiz.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası