Metabolizma Nasıl Hızlı Çalışır?

metabolizma nasıl hızlı çalışırZayıflama sürecinde metabolizma hızı çok önemli bir faktördür. Her insanın metabolizma hızı birbirinden farklıdır, bu fark, yaş, cinsiyet, yapılan iş, tüketilen besinler, genetik yapı… ile yakından ilişkilendirilebilmektedir. Metabolizma hızı yavaş olan bir insanın kilo vermesi, yağ, ve kalori yakması zor iken, metabolizma hızı yüksek olan bir kişinin, hiç bir şey yapmadan dahi kilo verebilmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Ancak bazı detaylara dikkat ederek, metabolizma hızını günlük %4’e kadar arttırabilirsiniz. Peki nedir bu dikkat edilmesi gerekenler? Metabolizma nasıl hızlanır? Metabolizma nasıl hızlandırılır? Metabolizma nasıl hızlı çalışır?

Metabolizma Nasıl Hızlı Çalışır?
Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?
Metabolizma Nasıl Hızlanır?

• Her şeyin öncesinde, metabolizma hızını arttırmak, ve yağ yakımını hızlandırmak için, sıcak ortamlarda bulunmaya özen gösterebilirsiniz. Vücut ısısı arttıkça, yakılan yağın miktarı da artacaktır. Haftada 1 – 2 kere, sıcak olması dolayısı ile, jakuzi, sauna; ya da hamam gibi yerlerde zaman geçirebilirsiniz.

• Metabolizma hızının artması için güne mutlaka kahvaltı ile başlanması gerekmektedir. Kahvaltı yaparak, vücudun çalışması için onu uyarmış olursunuz. Sadece doğru bir kahvaltı ile dahi, hiç bir diyet yapmadan kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz?

• Vücudunuzda ne kadar çok kas varsa, metabolizma hızınız o kadar fazla olur, daha çok yağ, ve enerji yakarsınız. Bu nedenle gün içerisinde düzenli spor yapmanız önerilmektedir. Kas gelişimi için özellikle kardiyo egzersizler önerilir: Koşma, yüzme, bisiklet sürme… kaslarınızı geliştirmek için yapabileceğiniz egzersizler arasında yer almaktadır.

• Gün içerisinde en az 2.5 litre su içmelisiniz. Bu sizin hem daha fazla kalori yakmanızı sağlar, hem de besinlerin kolay parçalanmasını olanaklı hale getirir. Sabahları uyanır uyanmaz bir bardak su için, ve gün içerisinde de bunun devamını getirmeye dikkat edin.

• Ne kadar sık beslenirseniz, o kadar kolay kalori; ve yağ yakarsınız. Bu nedenle, üç saatlik aralıklarla beslenin, ama beslenmenizde, karbonhidratlara olabildiğince az yer verin. Hamur işinden, elinizden geldiğince uzak kalmaya çalışın.

• Haftada en az bir kere, balık, tavuk, ve kırmızı et tüketimi gerçekleştirin. Bu sizin protein alımınızı hızlandırır; ve dolayısı ile metabolizmanız hızlanır. Meyve, sebze; ve tam tahıllı ekmek tüketerek de lif alımı gerçekleştirirsiniz, ve lif de metabolizmanızı hızlandırır.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası