Neden Zayıflanmaz?

Su içsem yarıyor lafının yalan olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Su yaramıyor; çünkü kalori değeri yok. Suyun yaradığı şey olsa olsa zayıflamaya katkıda bulunmasıdır. Ancak bazı insanlar ne diyetler, ne egzersizler yapar; yine de kilo veremezler. Sizin de böyle bir şikayetiniz var mı? Neden zayıflayamıyorum diyor musunuz? Peki biz gerçekten de neden zayıflayamayız? Acaba neden zayıflanmaz? Bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Neden Zayıflanmaz?

■ Pek çoğumuz, aç kalmayı, kilo vermekle denk tutmaktadır. Öğle yemeğinden sonra yemek yemezseniz, akşam yemeğinden önce ciddi anlamda acıkırsınız. Bu saatlerde ise bisküvi, poğaça, tatlı gibi şeyler daha çok tüketilmektedir. Bu yiyeceklerin içerisinde bulunan şeker direkt olarak kana karışır ve yağa dönüşür. Kalorisi de kilo aldırır elbette. Bu nedenle açlık zayıflamakla değil, kilo almakla denktir.

Ana öğünlerin arasında mutlaka, acıkmasanız dahi ara öğünler sıkıştırmalı ve bir şeyler yemelisiniz. Bu sayede hem metabolizmanız çalışacak; hem de bir sonraki öğünde yediklerinizi dengeleme şansınız olacaktır. Burada tek önemli nokta, yanınızda, ara öğünlerde tüketebileceğiniz hafif atıştırmalıklar bulundurmanızın gerekliliğidir. Kuruyemişler; çiğ olmaları kaydı ile, kuru meyveler, ayran, yoğurt, bitki çayları… Kalorisi yüksek olmayan, ama sonraki öğünde kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak şeylerden bazılarıdır.

■ Neden zayıflayamıyorum şeklinde bir sorunuz varsa bunun yanıtı için kendinize dönün: Her istediğinizde bir şeyler yiyebiliyor musunuz? Örneğin, biri size ikram etti diye tatlı, börek, anneniz yapmış diye mantı, fiyatı uygun diye simit… Bunların her birinin kendine göre kalorisi var biliyorsunuz değil mi? Buna ek olarak, aslında iştahınızın sürekli açık olmasının başka bir nedeni de zaten sürekli bir şeyler atıştırıyor olmanız ve kan şekerinizin sürekli dalgalanması. Ani yükselen kan şekeri ani de düşer. Bu nedenle gereğinden fazla kalori alır ve kilo veremez; aksine kilo alırsınız. Bu nedenle, hormonlarınızın kontrolü ve size uygun bir diyet programı için zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

■ Neden zayıflayamayız sorusunun yanıtlarından bir diğeri de akşam yemeğinden sonra, kendimize engel olamayıp bir şeyler atıştırmak. Akşam yemeğinden sonra, düşük olan kan şekerini dengelemek için meyve yiyebilir; ya da süt içebilirsiniz… Ama sadece bu kadar. Aksi halde aldığınız fazladan kalorileri gece sindiremeyeceğiniz için kilo alırsınız. Bu soruna engel olmak için sabah güne dengeli bir kahvaltı ile başlayıp, ardından da ara ve ana öğünleri atlamamalısınız. Akşam da yemek sonrasında meyve ya da süt tüketirseniz, bu sorununuzu geçiştirebilirsiniz.

■ Zayıflayamamanızın nedenlerinden bir diğeri de ara öğünleri abartmak. Baştan beri sık sık yemeniz gerektiğinden söz ediyoruz. Ana öğünlerin arasında ara öğünler yerseniz hem metabolizmanız hızlanır; hem de kan şekeriniz dengelenir. Dolayısı ile bir sonraki öğünde daha az yemek yer, daha az kalori alırsınız. Ama bu, çok fazla yemeniz gereken bir ara öğün anlamına gelmesin. Bir tane mevsim meyvesi ya da çiğ kuru yemişler, ara öğünler için oldukça ideal seçimler olacaktır.

■ Kalsiyum bakımından yeterli beslenerek, yağ yakımını hızlandırabilir ve daha kolay kilo verebilirsiniz. Bu nedenle koyu yeşil yapraklı sebzeler ve süt ürünlerini tercih etmeli, bol tüketmelisiniz. Ama şu noktayı da unutmayın: Süt ürünlerinin içeriğinde bol miktarda yağ bulunmaktadır. Az yağlı olanlarını almanız önemlidir. Kalsiyum eksikliği, neden zayıflayamıyorum sorunuzun yanıtı olabilir.

■ Protein bakımından da yeterli beslenmelisiniz. Bu sayede hem kas yapımınız sağlanır, hem de daha fazla kalori harcayarak yediklerinizi sindirirsiniz. Karbonhidratlar için aynı durum söz konusu olmayabilir. Bu nedenle balık, et, süt, peynir, yumurta gibi besinlerle günlük besin ihtiyacınızın %20’sini karşılamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası