Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi

Obezite, günümüzün en önemli sorunları arasında yer alırken, pek çok kişi obeziteyi bir hastalık olarak; bazıları da hastalık olmayarak değerlendiriyor. Fakat obezite ameliyatı diye bir gerçek var ve obezite ameliyatı öncesi ve obezite ameliyatı sonrası hakkında bilgi sahibi olabilmek de önemli. İşte bu nedenlerden dolayı sizlere obezite ameliyatını anlatmaya ve obezite ameliyatı hakkında bilgi vermeye karar verdik.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi

Obezite ameliyatı başarılı olarak uygulanmış bir hastanın, obezite ameliyatı sonrasında kilo vermemesi gibi bir olasılık söz konusu değildir. Ancak başarı, obezite ameliyatı sonrası kilo vermek değil, verilen kiloyu ömür boyu koruyabilmektir. Bu nedenle de kişilere, Obezite ameliyatı ve obezite ameliyatı sonrası ile ilgili bütün bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, ameliyatı yapan ekibin, hastanın yanında olması ve ona, sahip olması gereken yaşam tarzını benimsetmesi çok önemlidir. Bu anlamda, ameliyatı olan hasta kendini yalnız hissetmemelidir.

Obezite ameliyatı hakkında bilgilerin, ameliyat olacak kişinin yakınları tarafından da bilinmesi önemlidir. Bu şekilde hasta daha başarılı sonuçlar elde edebilmekte, yakınları tarafından da destek görebilmektedir. Bu nedenle hasta yakınlarının gerçek bilgiye ulaşması önemsenmelidir.

Obezite ameliyatı dediğimizde, kelime anlamı itibari ile dahi tek bir ameliyat çeşidinin bulunduğunu düşünebilirsiniz. Oysa ki durum pek de öyle değildir. Hastanın şikayetleri ve nelere ihtiyacının olduğu doktoru tarafından öğrenilir ve ameliyat da buna uygun olarak yapılıp, hastanın memnuniyeti sağlanır.

Obezite ameliyatı öncesinde, hastanın sağlık durumunun çok detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Çünkü sadece obeziteye bağlı pek çok kronik problem kişide bulunabilmektedir. Bu ihtimallerin göz önüne alınarak değerlendirilmesi çok önemlidir. Bunun yanında, hasta doktoru ile yakın iletişim kurabilmeli, ondan çekinmemelidiç. Sonda, diren gibi uygulamalardan kaçınmak da önemlidir. Böylece hasta hem kendini kötü hissetmeyecek, hem de daha konforlu şekilde obezite ameliyatına hazırlanabilecektir.

Zaten diren ya da sonda kullanılmayan hasta, obezite ameliyatı sonrasında da dört saat içerisinde su içebilir. Bununla birlikte iyileşme süreci oldukça kısa tutulmaya ve hasta hastaneden kısa sürede çıkartılmaya çalışılır. Bu onun için de büyük moral olacaktır. Bazı hastaların, obezite ameliyatı sonrası ilk gününde hastaneden taburcu olabilmesi durumu da söz konusudur.

Obezite ameliyatı sonrasında hemen kilo vermeye başlayan hasta, ideal kilosuna genellikle bir sene içerisinde ulaşır. Ancak ameliyat kolay kilo vermeyi sağlamak adına yapıldığı için, ilk zamanlar daha çok kilo verilecektir. Hastanın bu zaman dilimini yaşam tarzı haline getirmesi çok önemlidir.

Hasta, obezite ameliyatı sonrasında ilk bir ay içerisinde bir kere kontrol edilir. Bu kontrolde ona uyum süreci hakkında bilgiler de aktarılır. Sonrasında ilk sene üç ay aralıklarla kontrol gerçekleştirilir. Ondan sonraki sene altı aylık aralıklarla kontrol yapılır. Sonrasında ise senede bir kontrol yeterli olacaktır. Hastanın da bu periyotlara bağlı kalması, kendi başarısı için önemlidir.

Ömür boyu başarı için, obezite ameliyatı sonrasında hastanın diyet yapması önerilmez. Bu süreçten sıkılabilecek olan hastanın, yaşam kalitesini düşürmeyecek makul bir yaşam tarzı belirlemesi önem arz etmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası