Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayran diyeti, son zamanlarda pek çok kişinin aklındaki soru ve internet ortamında da araştırmalara konu olmakta. Ayran diyeti ile kilo verme hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes, ayran diyeti ile zayıflayan var mı sorusunun yanıtını ve ayran diyeti zararlarını da merak ediyor. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte, fazlalıklarımızdan kurtulmak isteyen bizler, ayran diyetinin işe yarayıp yaramadığını ilerleyen bölümlerde detaylı olarak görebileceğiz.

Ayran diyeti hakkında bilgilerimizi aktarmaya, içeriğindeki probiyotiklerle başlayalım. Artık hepimiz, probiyotiklerin, bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler olduğunu biliyoruz. Bu bakteriler hem bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor; hem de sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlayarak gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunları önlüyor. Bu nedenle, zayıflamak isteyenlerin probiyotik gıdalara olan gereksinimi çok fazla.

Ayranın içeriğinde Robiflavin, yani B grubu vitaminler de bulunmaktadır. Bu vitaminler hücre içerisinde enerji üretilmesi için gerekli enzimlerin aktifleştirilmesine katkıda bulunurlar. Yani ayran ve ayran diyeti, vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunur diyebiliriz. Aynı zamanda da bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunarak, toksin adı verilen zararlı maddelerin vücuttan atılımını sağlar.

Ayran Diyeti İle Kilo Verme

Bazı araştırmalara göre, yeterli miktarda Kalsiyum almayan bir kişinin beynine tokluk sinyallerinin gitmesi uzun zaman alır. Dolayısı ile kişi olması gerekenden daha fazla yemek yer. Ayran ise içeriğinde Kalsiyum bulundurmaktadır. Dolayısı ile iştahı azaltmak ve daha az yemek yiyerek daha az kalori alabilmek için ayran diyetinin yapılması önerilmektedir.

Ayran diyeti ile alınan Proteinden de söz etmek gerekmektedir. Protein sayesinde daha az yemek yiyen kişilerin vücutlarında artan ısı enerjisi dolayısı ile metabolizmaları da hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle daha fazla kalori harcanması ve daha çok kilo kaybı söz konusu olacaktır. Kas yapımına da katkısı bulunan ayran diyeti ile dehidrasyon riski de ortadan kalkacaktır. Buna ek olarak sıvı olan ayran, midede şişkinlik yaratarak, daha az yemek yemeyi de olanaklı hale getirir.

Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?

Son günlerin popüler diyeti olan ayran diyeti ile günde üç öğün yemek yenmesi söz konusudur. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde ayran da bulunmaktadır. Bununla birlikte, pek çok zayıflama diyetinde bulunan ara öğünler ayran diyetinde yoktur.

Ayran diyeti nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan ayranın, ev yapımı, yağsız ve tuzsuz yoğurt ile hazırlanması önerisinde bulunmayı da belirtmeden geçmemeliyiz. Sindirimin daha hızlı gerçekleşmesi için ise gün içerisinde olabildiğince meyve ve sebze tüketilmesi gerekir; çünkü içeriklerinde lif bulundururlar ve lif metabolizmayı hızlandırmaktadır. Aynı zamanda, sindirimi hızlandıran meyveler, şeker içerikleri dolayısı ile tatlı krizlerinin de önüne geçmektedir.

Ayran diyeti ile kilo verme süreci bir haftadır. Diyet sırasında yağ ve şeker tüketiminden olabildiğince kaçınmak gerekmektedir. Ayran diyetinin süresinin sona ermesinin ardından da, verilen kiloların geri alınmaması adına, şekerden ve yağdan uzak durmak gerekir.

Gün içerisinde en az iki litre su içmeli, olabildiğince çok sıvı tüketmeli ve bitki çaylarından destek almalısınız.

Ayran Diyeti Zararları

Günde üç öğün ayran içmenin kimse için bir zararı yoktur. Ama üç öğün beslenmek ve ara öğün tüketmemek, beraberinde düşük bazal metabolizma hızını getirir. Bu durum, sindirim sisteminin yavaşlamasına, baş ağrısı ve kan şekeri düşmeleri gibi durumlara sebep olmaktadır.

Ayranın içerisinde bulunan probiyotiklere karşı alerjiniz varsa ayran diyetini uygulamamalısınız. Laktoz intoleransı sizde söz konusu ise zaten söz konusu alerjiler hakkında bilginiz vardır ve aynı durum süt ve diğer süt ürünlerinde de geçerlidir.

İleri yaşlarda iseniz, vücudunuza alacağınız fazla miktarda Kalsiyum dolayısı ile böbreklerinizde oluşabilecek Kalsiyum taşlarını da göz ardı etmemelisiniz. Demir eksikliği anemisine de neden olabilecek olan, içilen fazla miktardaki ayran, uyku hali ve bitkinliğe de içeriğinde bulundurduğu laktik asitler dolayısı ile sebep olabilir.

Düzenli ilaç kullanımı gerçekleştiriyorsanız, ayran diyetini uygulamadan önce yine doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası