Diyet Hataları Nelerdir?

diyet hatalari nelerdirDiyet yapanlar genellikle, yaz mevsimi içerisinde de bulunmamız dolayısı ile hızlı zayıflamak adına, diyet hataları yapmaktalar, ve bu diyet hataları da sağlık durumlarında oldukça olumsuz etkilere neden olmakta. Siz de zayıflamak uğruna aynı hataları yapıyor olabilir misiniz? Peki diyet hataları nelerdir, biliyor musunuz? Yazımız içerisinde sorumuzun yanıtlarını bulabileceksiniz…

Diyet Hataları Nelerdir?

• Diyet yapanlar, hızlı zayıflamak adına, en çok, uzun süreli açlık hatasını yapmaktalar. Bu durum da, kişinin metabolizmasını yavaşlatarak ters etki yaratmakta, ve dolayısı ile kilo vermeyi engellemektedir. Metabolizmanın, yemek sonrasında çalıştığını, ve bu sırada enerji harcadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle de hafif besinler tüketebilirsiniz, ama metabolizmanızın durmasına izin vermemelisiniz.

• Diyet hataları arasında yer alan bir diğer husus da, beslenme programından karbonhidratların çıkartılması problemidir. Karbonhidrat tüketimini hiç gerçekleştirmemek, vücutta kas kaybına neden olur, ama zayıflarken hedeflenen kas değil, yağ kaybıdır. Eğer ekmeği tamamen keserseniz, onun yerine kalitesiz karbonhidrat grubunda yer alan pilav; ya da makarnayı tüketebilirsiniz. Bu nedenle, ekmeğin, belirli ölçülerde, sırını aşmadan tüketilmesi çok önemlidir.

Çorba Diyeti İle Zayıflayın

• Su içsem yarıyor diyenler, diyet sırasında sudan da ödün vermektedirler… Ama bu kesinlikle yanlıştır, su kilo aldırmaz; zayıflamaya yardımcı olan, kalori bakımından da 0 olan tek şeydir… Bu nedenle, günlük tüketilmesi gereken su miktarının altına düşmemelisiniz. Aksi halde şişkinlik, ödem, metabolizmanın durması, ve sindirim enzimlerinin salgılanmaması gibi, zayıflamaya engel problemler ortaya çıkabilmektedir.

• Meyvenin içerisinde bulunan şekerin fazla olduğu doğrudur. Ancak bu durum, meyve yediğinizde kilo alacağınız düşüncesini kesinlikle desteklemez. Meyve yediğinizde, aşırı tüketmez, gece yatmadan önce yemezseniz, metabolizmanızı hızlandırıcı, açlığınızı bastırıcı etki gösterir. Bu nedenle, porsiyon hesabı yaparak meyve tüketimi gerçekleştirmeniz önemlidir.

• Diyet hatalarından bir diğeri de, hayvansal besinlerin tüketimini gerçekleştirmemektir. Mutlaka protein almalısınız. Bunu, sebze, ve meyvelerle desteklemeniz gerektiği doğrudur. Ama ne sadece sebze – meyve, ne de sadece hayvansal besinler, kilo kaybı konusunda size yardımcı değildir.

Makarna Diyeti

• Light ürünlerin de kalorisi olduğunu unutmamalısınız. Diyet yapanların çoğu, light olması dolayısı ile yiyecekleri bolca tüketme hatasına düşmekte; ve bu da kilo alımına neden olabilmektedir. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kalorisi 0 olan tek şey sudur. Beyaz ekmek yerine tükettiğiniz kepek ekmeği de kalorilidir, o da karbonhidrat almanıza neden olur. Kepek ekmeğinin tek avantajı, metabolizmanızı daha hızlı çalıştıracak diyet lifi bulundurması, ve açlığın daha uzun sürede hissedilmesini sağlamaktır.

• Sirke, ve limonlu suyun, metabolizmayı az da olsa hızlandırdığı, ya da yağ yakımını desteklediği doğrudur, ama tek başına ne sirke, ne de limon bunu gerçekleştirebilir. Bu nedenle, aşırı tüketimlerinden de kaçınmanız gerekir. Çünkü her ikisi de asitlidir, ve uzun süre kullanılmaları durumunda mide problemlerine yol açabilirler. Sirkeyi; ya da limonu salatalarınıza bolca eklemeyi tercih etmelisiniz.

• Hiç bir şekilde yağ tüketmemek hatasını da yapmamalısınız. Vücudunuzun yağa; ama kaliteli yağa gereksinimi vardır, ve bazı vitaminler de yağda eriyerek bizim için faydalı olabilirler. Ve daha kötüsü, siz yağ tüketmezseniz, vücudunuzdaki yağlar, kıtlık alarmına geçerek depolanır, ve yakılamazlar… Bu nedenle sağlıklı olması kaydı ile mutlaka yağ tüketmelisiniz.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası