Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Nasıl zayıflanır diyerek diyet yapmaya başladığımız anda aslında görüyoruz ki etrafımızda diyet yapan ve zayıflamaya çalışan bizim gibi pek çok insan var. Ancak nedense yaptığımız diyetler hiç bir işe yaramıyor ve biz açlığımızla kalıyoruz. Peki bu sırada, diyet yaparken yapılmaması gerekenleri yapıyor olabileceğimizi düşündünüz mü hiç? Diyet yaparken yapılan hatalar ve diyet yaparken yapılan yanlışlar nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlere bu soruların yanıtlarını vereceğiz.

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

■ Diyet yaparken yapılan yanlışlardan ilki, bir anda hızlı bir şekilde zayıflamaya çalışmaktır ve bunun için de şok diyetler uygular; aç kalırız. Başta bir kaç kilo veririz ve bu bizim doğru bir şey yaptığımız düşüncesini aklımıza getirir. Ancak sonrasında aslında büyük bir yanlışın içerisinde olduğumuzu anlarız. Aç kalır, ama kilo bakımından da yerimizde sayarız. İşte bu noktada aslında enerjimizin düşmüş olması ve metabolizmamızın yavaşlaması durumu söz konusudur. Ne kadar yersek, metabolizma bakımından o kadar iyi durumda oluruz. İşte bu nedenle, aç bırakan şok diyetlerden uzak kalmalıyız.

Diyet yaparken yapılmaması gerekenlerden bir diğeri de karbonhidrat tüketiminden vazgeçmektir. Karbonhidratların kilo yaptığına inanılır. Ama sadece karbonhidratlar değil, tüm besin gruplarının fazla tüketimesi vücuda kilo olarak geri dönmektedir. Bu nedenle karbonhidrat tüketimi bilinçli olarak gerçekleştirilmelidir. Şu detayı unutmayın: Proteinlerin vücut tarafından kullanılabilmesi ve vücuda enerji vermesi açısından karbonhidrat tüketimi de gerçekleştirilmelidir. Ama alınan karbonhidratlar kaliteli olmalıdır.

■ Diyet yaparken yapılan hatalardan bir diğeri de, ana öğünler arasında ara öğünlerin tüketilmemesidir. İnsanlar bu sayede kilo verebileceklerini sanarlar. Ancak metabolizmanın yavaşlamasına, kan şekerinin düşerek ellerin ve ayakların titremesine, sinirlerin gerilmesine neden olan ara öğünlerin atlanması durumunda, sonraki öğünlerde daha çok yemek de yenir. Hal böyle olunca da kişi, zayıflamak olan amacına ulaşamaz. Ara öğünler kalorisi yüksek olmayan, ağır besinlerin bulunmadığı öğünlerdir. Bu nedenle atlamamalısınız.

■ Pek çok kişi diyet yaparken su içmez. Suyun, hem tartıdaki kiloyu yüksek gösterdiği; hem de ödem yaptığına inanılır. Oysa ki böyle bir durum söz konusu değildir. Su içen insan ödem ve yağlarından kurtulur. Kalp ve böbrek sağlığına da katkısı bulunan su açlığı dahi bastırmak konusunda etkilidir. Bu nedenle zayıflamak istiyor ve bu anlamda diyet yapıyorsanız mutlaka suyunuzu günde en az iki litre olacak şekilde içmelisiniz.

■ Diyet yaparken yapılan hatalardan bir diğeri de tek tip beslenmektir. Sağlıklı bir diyet, sizde kas değil, yağ kaybını sağlayan diyettir. Bu nedenle biraz yavaş zayıflayabilirsiniz, ama her besin grubundan dengeli şekilde alabildiğiniz diyetleri uygulamanız gerekmektedir. Aksi halde belki tek tip beslenerek kısa zamanda fazla kilo verirsiniz ama bu sizin için hem kalıcı hem de sağlıklı olmaz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası