Şekeri Azaltmanın Yolları

şekeri azaltmanın yollarıHepimiz artık az – çok, şekeri azaltmak kilo verdirirmi sorusunun yanıtını biliyoruz. Evet, şekeri azaltmak kilo verdirir. Peki bunun nedeni nedir? Şekeri azaltmak kilo verdirir, çünkü şeker, ya da şekerli gıdaları tükettiğimiz zaman, hem çok kalori alırız; hem de kan şekerimiz birden yükselir. Yükseldiği hızla da düşer. Hal böyle olunca biz ani bir şekilde açlık hisseder; ve bir şeyler yemek isteriz. Yediğimiz şekerli yiyeceğin yüksek kalorisini almamışız gibi, bir de aynı şeker nedeni ile acıktığımız için fazla kalori alırız… Elbette sonuç fazla kilo… Şekerin sağlığa olan diğer zararlarını ise anlatmıyoruz bile… Konumuz zayıflama; ve zaten şekerin ne kadar zararlı olduğunu bilmeyenimiz de yok… Peki şekeri azaltmak için neler yapabiliriz? Şekeri azaltmanın yolları nelerdir? Şimdi sizlere bu bilgilerden söz edeceğiz…

Şekeri Azaltmanın Yolları

• Şekeri azaltmak için izleyebileceğiniz ilk, ve en kolay yol, yediğiniz – içtiğiniz şeylerin içerisine şeker eklememek… Çayınızı – kahvenizi, hele bitki çayınızı, meyve suyunu… kesinlikle şekersiz için.

• Kimilerimiz bazı şekerlerin sağlıklı şeker olduğunu düşünüyor; ve beyaz şeker yerine onları tüketmek istiyor. Ama şekeri azaltmak için kesinlikle bunları da tüketmemelisiniz. Sağlıklı şeker diye bir şey yoktur…

• İşlenmiş karbonhidratlardan olabildiğince uzak durun. Şekeri azaltmanın yolları arasında yer alan işlenmiş karbonhidratlardan uzak durulmasının nedeni, içeriklerinde genel olarak şeker bulundurmalarından kaynaklanmaktadır; ve bu şeker aslında vücuda alındığı anda yağa dönüşen niteliktedir. Bu nedenle, makarna, pirinç, ekmek… gibi yiyeceklerin olabildiğince kaliteli olanlarını tercih edin. Beyaz ekmek değil, tam tahıllı ekmek, makarna yerine kepekli makarna, pirinç yerine siyah pirinç, ya da bulgur…

• Kimilerimiz, ara öğünlerde yağsız atıştırmalıkları tercih eder. Bunu yapmaktaki amacımız, içeriğinde yağ bulundurmayan bu yiyeceklerin kalori değerlerinin düşük olmasıdır… Oysa ki, bu gibi yiyeceklerin ne içerdiklerine dikkat edilmez ise, farkına varılmadan şeker alınır; çünkü yağsız atıştırmalıkların geneli, yağ bakımından olmasa da şeker bakımından zengindir.

• Alışveriş yaparken, olabildiğince farklı renklerden yararlanın. Hep aynı şeyi almazsanız, içeriğinde şeker olan bir şeyi farkına varmadan almış dahi olsanız, başka şeyler de alacağınız için onu az alma olasılığınız ortaya çıkar.

• Alışveriş yaparken, paketlerin üzerini okuyun. Neyin içeriğinde şeker olduğundan tam olarak emin olamayabilirsiniz, ama paketlerin üzerinde her şey yazmaktadır. Bunun dışında, şekerin nerelerde bulunduğunu da internet üzerinden araştırabilirsiniz.

• Yapay tatlandırıcı kullanımını da kesinlikle gerçekleştirmeyin. Bu gibi şeyler sizin şeker isteğinizi arttırabilme etkisine sahiptirler.

• Meyvelerde şeker olduğunu unutmayın. Gün içerisinde meyve tüketmeniz gerekir; ama ne kadar meyve tükettiğinizi bilin, içeriklerindeki şekerden haberdar olun.

• Elinizden geldiğince meyve suyu içmeyin. Meyvenin yararı meyve suyunda yoktur, hem de içeriğinde çok fazla şeker vardır…

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası