Yoğurt Kürü Nedir?

Son zamanlarda, pek çok kişi zayıflamak için yoğurt küründen destek alıyor. Biz de bu nedenle sizlere yoğurt kürü hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilerin detaylarını aktarmak istedik. Yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü nasıl yapılır, yoğurt kürü zayıflatır mı? Bu ve bunun gibi çok sayıda sorunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Özellikle limonlu yoğurt kürünün 2 haftada 7 kilo verdiren diyet olarak konuşulması söz konusu. Peki bu gerçekten doğru mu? Hemen bakalım.

Yoğurt Kürü Nedir?

İçeriğinde Kalsiyum bulunduran yoğurt, bu sayede yağ yakımını kolaylaştıran bir etki göstermektedir. Bununla birlikte, Protein içeriği dolayısı ile de sindirim sistemini destekler. Bu durum yoğurdun dengeli bir diyetle birlikte tüketilmesini gerekli kılar. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen bir kişi bunun için yoğurt küründen yararlanabilir. Peki yoğurt kürü zayıflatır mı bu noktada? Evet, katkısının olduğu doğrudur. Ancak tek başına yoğurt kürü zayıflatır dersek de yanlış bilgi vermiş oluruz.

Pek çok zayıflama diyeti sağlıksızdır. Ve uygulanması halinde de sonuç alınamamaktadır. Bununla birlikte, diyetlerde sağlıksız besinlerin tüketilmesi de söz konusudur. Bu noktada yoğurt çok önemli bir besin kaynağı olup, zayıflamak isteyenlerin ilk sıralarda tüketmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Hem ana, hem de ara öğünlerde tüketilebilen yoğurdun farklı pek çok yararı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

■ Kalsiyum içeriğinden dolayı yağ yakımını hızlandırır
■ Protein içeriği dolayısı ile sindirimi hızlandırır
■ Kemik ve kasların daha güçlü olmasını olanaklı hale getirir
■ Kan şekerini dengeleyerek, öğün aralarında açlık hissini ortadan kaldırır
■ Hipoglisemi ve hiperglisemiyi önleyerek zayıflama diyetlerine katkıda bulunur
■ Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bu nedenlerden dolayı ve daha fazlası için günde en az iki kez yoğurt tüketmek, yani yoğurt kürü yapmak gerekmektedir. Peki yoğurt kürü nasıl yapılır?

Yoğurt Kürü Nasıl Yapılır?

■ Yoğurt içerisine pul biber ekleyerek tüketebilirsiniz. Yoğurt kürü ile bu sayede, pul biber içerisinde yer alan Capsaisin maddesinin etkilerinden de yararlanırsınız. Capsaisin maddesi vücudu ısıtma etkisi göstermektedir ve böylece daha fazla enerji harcanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, ısı üretmek isteyen vücudun yağ yakması gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Bu özelliği dolayısı ile yoğurt kürünün içerisine pul biber de ekleyerek karın yağlarından kurtulabilirsiniz. Ama bu noktada, gün içerisinde aldığınız kalorinin, yaktığınız kaloriden az olması gerektiğini mutlaka hatırlatmalıyız.

■ Yoğurt kürünü limon ile de hazırlayanlar bulunmaktadır. Ve limonla yapılan yoğurt kürü ile 2 haftada 7 kilo verildiğini belirtenler vardır. Ancak bununla birlikte, her ne kadar çok faydalı olsa da yoğurtlu limonu zayıflamaktan çok lezzet açısından tüketmeniz önerilmektedir. Ekstra C vitamini alımı, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, Demir emilimini arttırması gibi pek çok faydası bulunan ve yağ yakımı üzerinde etkili olan limon, tüm bunların öncesinde lezzetlidir. Ama eğer midenizle alakalı bir sorununuz varsa, pul biberi de limonu da yoğurt kürüne dahil etmemelisiniz.

■ Zerdeçallı yoğurt kürü de zayıflamak isteyenler açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Antioksidan ve iltihap giderme etkileri bulunan zerdeçal, kas ağrılarından da kurtulmayı olanaklı hale getirir ve bununla birlikte iltihaplanmalar üzerinde, performans artışı ve daha kolay spor yapabilme noktasında etkili olabilmektedir. Zerdeçalın faydalarından yararlanmak için ise onu yalnız yememelisiniz. Aksi halde çok az bir miktarı kana karışacaktır. Bunun yerine yağ ve karabiber ile tüketebilirsiniz. Bu noktada yoğurt kürü de iyi bir tercih olacaktır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası