Spordan Önce Kahve Zararlı Mı Yararlı Mı?

spordan önce kahve içilir miGerek vücut geliştirme, gerek sağlıklı yaşam, gerekse de zayıflama için spor yapanların hepsi, bazı yiyecek, ve içeceklerin, spordan önce, ya da sonra içilip içilemeyeceğini merak eder; çünkü amaçlarından şaşmak istemezler. İşte bu merak edilen isimler arasında kahve de yer almaktadır. Spordan önce kahve içilir mi? Spordan önce kahve içmek zararlı mıdır, Spordan önce kahvenin bir faydası var olabilir mi? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Spordan Önce Kahve İçilir Mi? Spordan Önce Kahve İçmek Zararlı Mı? Spordan Önce Kahve Faydalı Mı?

Kahve, kan dolaşımının hızlanmasını olanaklı hale getirmektedir. Kan dolaşımı ise, kasların gereksinim duyacağı oksijeni almasına yardımcı olmaktadır. Spor sırasında kasların yoğun çalışması durumu söz konusu olduğuna göre, spordan önce kahve içilir mi sorusuna ilk olumlu yanıtı verdiğimizi düşünebiliriz.

Spordan önce kahvenin bir diğer faydası ise, kas ağrılarının azalmasındaki olumlu etkisidir. Bu nedenle uzmanlar, özellikle ağır spor çalışmaları yapacak olan kişilerin, sporun bir saat öncesinde üç bardağa kadar kahve içmelerine olumlu bakmaktadırlar. Bu sayede, spor sonrasındaki kas ağrılarının minimuma indirgenmesi hedeflenmektedir.

Eğer yaşınızın biraz ileri olduğunu düşünüyorsanız, ya da, gelecekte yaşınızın ilerleyeceğine olan inancınız tam ise, yine kahve içmelisiniz. Çünkü kahve, yaşlanma dolayısı ile gündeme gelen kas gücünün azalmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Sporda da kas gücüne gereksinim duyulacağına göre, kahve içilmesi gerekiyor demektir.

Kahve içimi ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı detayları da şu şekilde sıralayabiliriz: Uyku saatinden altı saat önce kahve tüketiminden vazgeçerseniz, uykunuzda kahveye bağlı problemler yaşamazsınız. Her gün aynı miktarda kahve tüketimi gerçekleştirirseniz kahvenin olumsuz etkilerine, özellikle, boşaltım sistemini çalıştırması dolayısı ile yaşayacağınız susuzluk etkilerine karşı kendinizi savunmaya almış olursunuz. Kahvenin içerisine şeker, ya da krema eklememeniz gerektiğini de hatırlatalım. Ayrıca, gün içerisinde tüketmeniz gereken kahve miktarının kilonuz ile orantılı olması gerektiğini de unutmamalısınız. Örneğin, 50 kilo olan bir kişinin günde 3 gram kahve tüketmesi gerekir, 3 gram sade kahvenin su ile karıştırılmasından hazır kahve elde edilmelidir…

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası