Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyım?

Kışın kilo almamak için ne yapmalıyım? Kış aylarında  havaların soğuk, yağmurlu ve karlı olması; hatta 2020 itibari ile dünyayı Corona virüsün sarmış olması dolayısı ile insanların en sık sorduğu sorular arasında yer almakta.

Genellikle evlerinde zaman geçiren kadınların, altın günü, kahve saatleri gibi zaman geçirdikleri arkadaş ortamları da söz konusu olduğunda, sürekli bir şeyler atıştırmaları; bunların da genellikle kalitesiz, basit karbonhidratlar olması, kış aylarında daha çok kilo alımını gündeme getiriyor. Kalın giyinmemiz dolayısı ile belki kilo aldığımızı fark etmiyoruz. Ancak mevsim yaza dönüp, daha ince; hatta açık giyinmeye, bir de plajlara gidip mayo ve bikinilere yönelmeye başlayınca, en azından bir sonraki kış için, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım sorusuna yanıt bulmaya çalışıyoruz.

Siz de bu grupta yer alıyorsanız aslında çok şanslısınız. Çünkü henüz kış aylarının başlarında bile değiliz. Alacağınız bir kaç küçük önlemle, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını uygulamış olursunuz ve dolayısı ile de yaz için ekstra bir hazırlık yapmanıza gerek kalmaz. O halde, hiç vakit kaybetmeden, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Kışın Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler

Şeker Yerine Turunçgilleri Tercih Edin: Kış aylarında evde zaman geçiren kadınlar, bazen havaların kapalı olması dolayısı ile farkında olmadan ruh hallerini iyileştirmek; zaman zaman da özel günlere has düşen kan şekerini telafi etmek adına, hatta bazen de sadece sevdikleri için şeker tüketimine başvururlar. Siz de bu grupta yer alıyorsanız, canınız şeker istediğinde iştahınızı portakal, mandalina, limon, greyfurt, kivi… gibi meyvelerle bastırın. Bu şekilde sadece şeker isteğinizi bastırmakla kalmaz; C vitamini deposu olan bu meyvelerle kendinizi hastalıklardan da korumuş olursunuz. Vücudunuzda birikmiş olan ve kansere sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasına katkı sağlamaları da cabası… Tüm bu etkilere, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım sorusunun bir yanıtını uygulayarak ulaşmak ne  kadar hoş öyle değil mi?

Tuz Ve Yağı Olabildiğince Az Kullanın: Kışın kilo almamak için ne yapmalıyım dediğiniz bir dönemde acıktığınızda, o anda tüketebilmek adına mutlaka dolabınızda marul, lahana, brokoli, karnabahar… gibi sebzeler bulunsun. Bunları olabildiğince çiğ tüketmeye çalışın. Ancak mutlaka pişirmek istiyorsanız da, pişirme yöntemi olarak buharda pişirmeyi tercih edin. Ve bu  sırada tatlandırmak için tuz ya da yağ kullanmak  yerine limon ve diğer baharatlardan destek alın. Yemeklerinizin düşük kalorili olması için, onları nasıl tatlandırdığınız da önemli öyle değil mi?

Mutlaka Çok Su İçin: Kışın kilo almamak için ne yapmalıyım dediğiniz noktada, aslında ilk olarak kışın neden bu denli çok kilo aldığınızı düşünmelisiniz. Örneğin yaz aylarında terlediğiniz için çok su içiyor olsanız da, kışın terlemediğiniz için susamıyor ve dolayısı ile su içmeye gereksinim duymuyorsunuz. Bu durum, sıcak içeceklerin tüketilmesi dolayısı ile de çok makul karşılanıyor. Ancak ne çay; ne de kahve, suyun yerini tutmadığı gibi, su içmemek adına da sizin için  bir bahane niteliği taşımıyor. Susamamış dahi olsanız, kışın da yaz aylarında olduğu gibi mutlaka gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Aksi halde kilo almanız, özellikle kış ayları için kaçınılmaz olacaktır.

Ne Yediğinizin Farkında Olun: Elbette gün içerisinde, gerek  kahvaltı, gerek öğle ve akşam yemeklerinde; gerekse de ara öğünlerde farklı besin tüketimi gerçekleştiriyorsunuz. Zaten kışın kilo almamak için ne yapmalıyım dediğiniz noktada öğün atlamamalısınız. Ancak her öğünde ne yediğinizi bilmeniz de çok önemli. Az yağ; bol protein içeren besinler tüketmeniz halinde metabolizmanız hızlanacak ve vücudunuz yağ depolamaktan vazgeçecektir.

Sebze Ve Meyvenin De Fazlası Zarar: Kışın kilo almamak için ne yapmalıyım diyenlere en başından bu yana sebze ve meyve tüketmeleri gerektiği önerisinde  bulunuyoruz. Ancak bu, sebze ve meyvelerin de az kalori içeriğine sahip oldukları anlamına gelmiyor. Sadece diğerlerine göre daha az kalori içeriyorlar. Dolayısı ile kışın kilo almamak için ne yapmalıyım dediğiniz noktada, gün içerisinde 5 porsiyondan fazla  sebze ve meyve tüketimi de gerçekleştirmemelisiniz. Peki bir porsiyonun ne kadar büyük olduğunu nasıl ölçebilirsiniz? Sizin her bir porsiyonunuzun, bir yumruğunuza eşit olduğu bilgisini verebiliriz. Böylece porsiyon hesabı yapmakta  zorlanmazsınız…

Doyurucu Bir Sabah Kahvaltısına Hayır Demeyin: Sabah kahvaltısı; kışın kilo almamak için ne yapmalıyım diyenlerin de en önemli öğünü. Doyurucu bir sabah kahvaltısı, sizin gün içerisinde daha az acıkmanızı sağlayabilir ve enerjinizi yüksek tutacağı için daha hareketli olmanızı da olanaklı hale getirir. Bu nedenle yumurtayı doyurucu protein kaynağı olarak tercih edin. Sütü ise Kalsiyum ve Protein desteği dolayısı ile mutlaka için. Peynirin tuzsuz olmasına özen gösterin. Sıra çaya geldiğinde ise güne şekerle başlamamak adına çayınıza kesinlikle şeker ilavesi  yapmayın.

Ara Öğünler Metabolizmayı Hızlandırır: Ara öğünler sizin açlık sürenizi kısaltacak olmaları dolayısı ile çok önemlidirler. 3 saatten daha uzun süre aç kalmanız, metabolizmanızın daha yavaş olmasına; dolayısı ile de vücudunuzun yediklerinizi depolamasına neden olur. Bu sorunu gidermek için en az 3 saatlik aralıklarla beslenin. Ana öğünlerin arasına mutlaka ara öğünleri de ilave edin.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası