Diyet Yapmadan Zayıflama

diyet yapmadan zayıflamaYazımız içerisinde, diyet yapmadan nasıl zayıflanır diyen, bir nevi kolaya kaçmak isteyen okurlarımız için, diyet yapmadan zayıflama, ve diyet yapmadan kilo vermeyi anlatmaya çalıştık. Diyet yapmak pek çoğumuz için hem zorlu bir süreç; hem de aç kalmak anlamına geliyor; ikramlara “Hayır” demekte zorlanmaktan söz etmiyoruz bile… Bu nedenle, diyet yapmadan nasıl zayıflanır sorusunun yanıtları pek çoğumuz için önemli… İşte bunı yapabilmenin yolları:

Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır?

• Her şeyi çok hızlı bir şekilde algılayabilen beynimiz ile midemiz arasındaki mesafe uzun Bu nedenle, mideden gelen sinyaller ortalama 20 dakikada algılanabiliyor. Hal böyle olunca, diyet yapmadan zayıflama isteği olanların, bu kurala göre hareket etmesi gerekiyor. Yemeğe saat kaçta başladığınıza bakın; sonrasında da yemeğinizi yavaş yavaş yiyin. Öyle ki, tabağınızdakiler ortalama 20 dakikada; hatta daha uzun sürede bitmeli. Yoksa ya tabağınızdakilerle doymayacaksınız, ya da daha çok yiyerek sofradan kalkacaksınız.

• Diyet yapmadan kilo verme isteğiniz varsa, uyku düzeninizi de buna göre ayarlamalısınız. Bu, çok geç uyumamanız anlamına geliyor: En geç 23:30’da uyumalısınız. Aksi halde, 00:00 – 02:00 saatleri arasında salgılanan yağ yakma hormonunuz, siz uyanık olduğunuz için daha az salgılanacak, dolayısı ile vücudunuzdaki yağ depolarından kurtulamayacaksınız, ve hem de geç saatlere kadar oturduğunuz için acıkıp, gün içerisinde almanız gerekenden daha fazla kalori alacaksınız ki bunu büyük ihtimalle istemezsiniz…

• Akşam yemeklerinde sebze ağırlıklı beslenmelisiniz. Sebzeleri de, düşük kalorili, zengin lif içeriğine sahip olanlar arasından seçmelisiniz. Yemek olabildiğince sulu olmalı; içerisine az yağ koymalısınız. Bu sayede, diyet yapmadan zayıflama yönünde önemli bir adım atmış, hafif bir akşam yemeği ile karnınızı gönlünüzce doyurmuş olursunuz.

• Her gün, en az günde bir kere, öğle; ya da akşam yemeğinin öncesinde çorba içmelisiniz. İçeceğiniz çorbayı, özellikle uzun süre aç kalmanın ardından yiyeceğiniz yemek öncesinde içerseniz, mideniz çorba ile dolacağından, çok yemek yememiş olursunuz. Hazır çorba tüketmemeniz gerektiğini de belirterek şu noktayı vurgulayalım: sebze çorbasını, içeriğinde bol lif olması dolayısı ile daha çok tercih edebilirsiniz. Bunun haricinde tarhana, ezogelin, mercimek çorbası da içebilirsiniz, ama içerisine tuz, ve krema eklememeniz gerektiğini belirtelim.

• Yiyeceklerinizde olabildiğince tam tahıl içeriğini tercih etmelisiniz. Pirinç, makarna, ekmek… gibi şeylerin kepekli olanlarını, kansızlık sorununuz yoksa tercih edebilir, ekmekte çavdar; ya da tam buğday ekmeğine de yönelebilirsiniz. Bu sayede, içeriğinde lif bulunan bu yiyeceklerin, metabolizmanızı daha hızlı çalıştırabilmeleri söz konusu olacaktır.

• Hedefleriniz çok yüksek olmasın. Ama, ulaştığınız her bir hedefte kendinize bir ödül verin… Örneğin, üç hafta sonra dört kilo verdiğinizde, bir beden küçük olan o pantolonu alın. Ödülleriniz yemek değil de, sizi daha mutlu edecek kalıcı kıyafetler şeklinde olsun…

• Diyet yapmadan kilo verme adına fast-food tarzı beslenmeden uzak kalmanız gerektiği söyleniyor; ama bu konuda da gerçekçi olmak gerekirse, bu uzaklığı sağlayamayız. Ama sağlıklı, ve az kalorili fast-food tüketimine dikkat edebiliriz. Örneğin pizza tüketeceksek, kepekli ekmek ile hazırlanmış, peynirli, az yağlı pizzaları tercih edebiliriz.

• İçeceklerinizi kendiniz hazırlayın; ve içerisine olabildiğince şeker koymamaya dikkat edin. En çok suyu tercih edin. Ama bunun yanında naneli limonata, bitki çayları, sade, kremasız kahveler… tercih edeceğiniz içeceklerden olsun. Böylece, diyet yapmadan kilo verme sürecinde, içeceklerden alacağınız kaloriden kurtulmuş olursunuz.

• Bitki çayları arasından yeşil çayı tüketmeye önem verin. Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşin, metabolizma hızını arttırırken, yağ yakımınızı da kolaylaştırmaktadır. Ama içerisine şeker eklemeyin.

• Bir şeyler atıştırmak istediğinizde ağzınıza şekersiz naneli sakız alın. Hem bir şey yemek istemeyecek, hem de sakız çiğneyerek de kalori yakabildiğinizi göreceksiniz. Bu sizin, diyet yapmadan zayıflama sürecinde daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

• Tabaklarınızı, ve bardaklarınızı küçülterek, içerisindekileri bitirme derdinden kurtulabilir; ve böylece daha az kalori alırsınız. Toplum olarak bu alışkanlığın hepimizde olduğunu, artık olan yemeklerin çöpe atılmasını istemediğimizi biliyoruz.

• Spor yapmayı da ihmal etmeyin. Bunun için günde 15 kilometre yürüyebilir, yarım saat ev işi yapabilir; ya da 10 dakika koşabilirsiniz.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası