Yaza Nasıl Fit Girilir?

Yaklaşan yaz ayları, fazladan kilosu olanlar için neredeyse kabus. Hepimizin vermesi gereken fazladan bir kaç kilosu var. Ama bazı kilolar vücudumuza yapışmış gibiler ve gitmiyorlar. Peki yaza nasıl fit girilir? Yok mu bunun bir yolu? Yaza kadar fit olmak aslında sizin de elinizde. Yaza fit girmenin yollarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Yaza Nasıl Fit Girilir?

■ Yaza kadar fit olmak istiyorsanız her yeni güne kahvaltı ile başlayın. Bu sayede hızlanacak olan metabolizmanız, sizin gün boyu daha enerjik olmanızı ve daha çok kalori harcamanızı sağlayacaktır. Kan şekeri seviyesini dengeleyecek olan kahvaltı sayesinde gün içerisinde tatlı krizleri ile karşılaşmaz ve sık sık acıkıp gereksiz kalori alımı gerçekleştirmezsiniz. Kahvaltınızda yumurta, peynir, zeytin ve bol yeşillik ile yağlı tohumlar ve tam tahıllı besinler bulunmalı.

■ Yaza fit girmenin yollarından bir diğeri de, gün içerisinde yemek yediğiniz zamanların belirli olmasının gerekliliğidir. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği saatleriniz belli olduğunuzda, bir kaç gün içerisinde beyniniz bu saatlere alışacaktır. Bu sayede, aralarda yaşanan gereksiz açlıklardan kendinizi korumuş olur; fazla kalori alımının önüne geçersiniz.

■ Ana öğünlerin arasında mutlaka ara öğünlerden de yararlanın. Bu sayede ana öğünlere kadar çok fazla acıkmamış olursunuz ve bu da sizin daha az kalori almanızı sağlar. Ara öğünlerde yemeniz gereken şeyler, yulaflı yoğurt, badem, hurma, meyve, sütlü kremasız ve şekersiz kahve olabilir. Ara öğün karın doyurmaya yönelik değildir. Sadece metabolizmayı çalıştırır ve gereksiz açlığı önler.

■ Yaza kadar fit olmak için mutlaka kendinize düzenli uyku saatleri belirleyin. Genellikle ortalama yedi saat uykunun yeterli olduğu belirtilir. Ancak aslında uyku da bireysel bir gereksinimdir ve sizin kaç saat uyku ile yetindiğiniz diğer kişilerden farklılık gösterebilir. Öncelikle kaç saat uyuduğunuzda kendinizi iyi hissettiğinizi belirleyin ve sonrasında da bu uykuyu uyuyabilmek için belirli saat aralıklarını seçin. Ardından o saatlerde sadece kaliteli şekilde uyuyun. Gün içerisinde böylece hormonlarınız daha sağlıklı çalışacak ve böylece daha kolay kilo verebileceksiniz.

■ Yaza fit girmenin yollarından bir diğeri de, gün içerisinde ortalama 10 bardak su içmenizin gerekliliğidir. Bunu bir seferde bir litre su içerek değil, içeceğiniz suyu saatlere bölerek gerçekleştirin. Bu sayede, vücudunuzun atmış olduğu sıvıyı da geri almış olursunuz ve zaten su, sizin için önemli yaşlanma karşıtı hayati sıvıdır. Vücudunuza, onu susuz bırakma kötülüğünü yapmayın.

■ Gün içerisinde daha fazla hareket edin. Masa başı bir iş yapıyorsanız dahi her bir saatte en az beş dakika hareket edin. Asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın. Kısa mesafelerde araba kullanmak yerine spor ayakkabılarınızı giyerek yürüyüş yapın. Öğle arası müsait olduğunuzda yürüyüş yapın. Basit egzersizler uygulayın. Yaza nasıl fit girilir diyorsanız metabolizmanızı hızlandırmak, bunun için de hareket etmek durumundasınız. Unutmayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası