Zayıflatan Bitki Çayları

zayıflatan bitki çayları isimleriZayıflatan bitki çayları, nasıl zayıflanır diyen pek çok kişi tarafından araştırılmakta ve denize düşen yılana sarılır mantığı güdülerek sürekli olarak onlardan medet umulmaktadır. Aslında genel olarak bakıldığında nasıl zayıflanır sorusunun tek yanıtı zayıflatan bitki çayları değildir. Corona virüs dolayısı ile evlerinde kapalı kalan, havaların serinlemesi dolayısı ile rehavete kapılan, pasta ve börekleri, pizza ve makarnaları götürenlerin sadece zayıflatan bitki çaylarını tüketerek kilo vermeleri çok da mümkün değildir. Ancak biraz dikkat, ve sonrasında da nasıl zayıflanır sorusuna yanıt olarak bulunan zayıflatan bitki çaylarının tüketilmesi ile kolayca zayıflamak mümkün olabilir. Peki hangi bitki çayları zayıflatır?

Bitki çaylarının tamamının aktarlardan bulunabilmesi söz konusu olabilmesine karşın, istenilmesi halinde bitkilerin kurutulması ile herkes kendi bitki çayını kendisi de rahatlıkla, temizliği ve tazeliğinden emin olarak hazırlayabilir. Aktardan almanın daha kolay olduğunu düşünenler ise zayıflatan bitki çaylarını mutlaka sürümün bol olduğu yerleri tercih ederek almalıdırlar. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, nasıl zayıflanır diyenlere zayıflatan bitki çaylarından söz edelim…

Hangi Bitki Çayları Zayıflatır?

Tarçın Çayı: Pek çok kişi tarafından kan şekerini dengeleyen ve dolayısı ile iştah bastıran çay olarak bilinen tarçın çayının aslında termojenik etkisi de bulunmaktadır. Böylelikle vücut ısısını arttıran ve böylece hem metabolizmayı hızlandırıp daha fazla yağ yaktıran tarçın çayı, hem de kalori harcanmasını olanaklı hale getirerek kilo verdirir. Bunun için ister toz, isterseniz de kabuk tarçın kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bir tane kabuk tarçın ya da bir tatlı kaşığı toz tarçını kaynamış bir bardak suyun içerisine atarak bardağın ağzını kapatmayı ve bu şekilde 5 dakika beklemesinin ardından tüketmeyi sağlamalısınız. Günde iki fincandan fazla tarçın çayı tüketmemeye de özen göstermelisiniz.

Maydanoz Çayı: Nasıl zayıflanır diyen pek çok kişi bugüne kadar maydanozun adını duymamış olabilir. Gerçekten de maydanoz kalori yaktırmaz ve kilo verdirmez. Ancak sindirimi kolaylaştıran bir etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olur. Dolayısı ile zayıflatan bitki çayları arasında yer almasına ve diyet listelerinde bulunmasına şaşırmamak gerekir.

Zencefil Çayı: Özellikle kış aylarında soğuk algınlıklarına birebir olan zencefil çayının termojenik etkisi, vücut ısısının artmasını olanaklı hale getiriyor ve dolayısı ile metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını kolaylaştırıyor. Buna ek olarak mide rahatsızlıklarına iyi gelen, bulantıyı alan ve sindirimi kolaylaştıran zencefil çayının yağ yakmak üzerindeki etkisi tartışılmaz. Hazırlamanın ise iki farklı yolu var: Bir tatlı kaşığı toz zencefili bir fincan kaynamış suyun içerisine atıp, fincanın ağzını kapatarak beş dakika bekletebileceğiniz gibi, bir adet kabuk zencefili 5 dakika kaynatarak da tüketebilirsiniz. Toz zencefilin daha acı olması, onun termojenik etkisini arttıracağı iin, zayıflatan bitki çayları arasında daha etkin rol üstleneceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Pu-Erh Çayı: Nasıl zayıflanır diyen pek çok kişinin, zayıflatan bitki çayları arasında bu çayın adını duymadığını tahmin etmek zor değil. Ancak düzenli olarak bir kaç hafta denemekle hiç bir şey kaybetmezsiniz. Sabahları aç karna içildiğinde yağ hücrelerini küçülten, düzenli kullanıldığında ise vücuttaki yağ oranını azaltan Pu-Erh çayı, aktarlardaki yerini hızlı bir şekilde almakta.

Beyaz Çay: Kahvaltılarda tükettiğimiz çayın ham hali olarak tanımlayabileceğimiz beyaz çay aslında son dönemlerde oldukça popüler. Zayıflatan bitki çayları arasındaki popüleritesinin yüksek olmasının sebebi ise gıdalarla alınan yağın emilimini önlemesi. Dolayısı ile daha fazla yemek ama aynı zamanda az yağ alımı gerçekleştirmek adına öğle saatlerinde iki fincan beyaz çay tüketilmesini önermek yanlış olmayacaktır.

Mate Çayı:  Zayıflatan bitki çayları üzerindeki etkisinin neredeyse kanıtlanmış olduğu söylenebilecek olan mate çayı metabolizmayı hızlandırıyor ve bunu da vücut ısısını arttırarak yapıyor. Nasıl zayıflanır diyenlerin en fazla ihtiyaç duyduğu şeyler arasında yer alan tokluk süresini de uzatan mate çayını düzenli olarak tüketenler, tüketmeyenlere oranla %40 gibi daha ciddi bir oranda kilo verebiliyor.

Kuş Otu Çayı: Nasıl zayıflanır diyenler tarafından sıklıkla tercih edilen zayıflatan bitki çayları arasında yer alan kuş otu çayının akşam üzeri bir fincan içilmesi hafif müshil etkisi gösteriyor. Şişkinliği azaltan ve vücuttaki ödemi atan; dolayısı ile zayıflamaya katkı sağlayan bu çayı tüketmeyi siz de alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Yaban Mersini Çayı: Yaban mersini çayının zayıflatan bitki çayları arasında yer almasının en önemli nedeni iştahı bastırmasıdır. Dolayısı ile yemeklerden önce içilmesi önerilir ve daha az yemek yenmesi sağlanarak kalori alımı azaltılmış olur. Bununla birlikte bağışıklık sistemini de güçlendiren yaban mersini öayı kış aylarının en tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır.

Yeşil Çay: İçeriğinde bulunan kafein ile metabolizmayı hızlandıran; kateşin sayesinde ise yağ yakımını arttıran yeşil çayın zayıflatan bitki çayları arasında ilk sıralarda yer aldığını bilmeyen yoktur. Buna karşın, nasıl zayıflanır diyen kişilerin yeşil çay kullanmadan önce doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir. Kalp sağlığı açısından problem yaşayan kişilere, içeriğinde yüksek oranda kafein bulunduran yeşil çay pek önerilmemektedir.

Biberiye Çayı: İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile nasıl zayıflanır diyenlerin eksiklerini tamamlayan, onlara enerji veren ve konsantrasyonlarını arttıran; dolayısı ile de zayıflama sürecine katkıda bulunan biberiye çayı, zayıflatan bitki çayları arasında en bilinenlerden biri olarak sayılmaktadır.

Oolong Çayı: Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını arttıran oolong çayı, nasıl zayıflanır diyenlerin en fazla tercih etmesi gereken bitki çayları arasında yer almaktadır.

Nane Çayı: Kilo vermek isteyenlerin sık tercih ettiği zayıflatan bitki çayları arasında yer alan nane çayı şişkinliği alarak mideyi rahatlatan etki göstermektedir. Bu nedenle ister sade şekilde içilebilir; istenirse de yeşil çay ile karıştırılarak rahatlıkla tüketilebilir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası