Tam Tahıllı Yiyeceklerin Zayıflamaya Etkisi Nedir?

tam tahıllı yiyeceklerin zayıflamaya etkisiBu yazımız içerisinde zayıflamak isteyenlere, tam tahıllı yiyeceklerden söz edeceğiz… Zayıflamak isteyen pek çok kişiye, pilav, makarna, ekmek… gibi yiyecekler yasak edilmiştir. Peki ama neden? Kendimizi neden çocukluğumuzdan bu yana severek tükettiğimiz makarnadan mahrum edelim? Neden barbunya yerken yanında pilav tüketmeyelim? Lezzeti olmaz ki… Zayıflamak bazılarımız için sağlık ile alakalı bir istek olabilir, ama bazılarımız için tamamen keyiften ibarettir manken ölçülerinde olmak… E sadece keyfi için damak zevkinden fedakarlık eder mi insan? Ya da buna ne kadar gerek var?


Zayıflamak için ne makarnadan, ne pilav, ne de ekmekten uzak durmak durumunda değilsiniz… Şimdiye kadar çok duymuş olduğunuz, tam tahıllı yiyecekler, zayıflamak konusunda size hem damak zevkinizden fedakarlık ettirmez; hem de zayıflamanıza yardımcı olurlar. Peki tam tahıllı yiyecekler arasında, makarna, pirinç… de var mı? Elbette… Kepekli makarna var. Kepekli pirinç var. Kepekli un var… Bunlarla gayet güzel pilavlar yapabilir, lezzetli makarnalar pişirebilir, bulgurla kısır, mercimekli köfte yapabilirsiniz… Yemeklerinizin yanında aşırıya kaçmamak kaydı ile ekmek yiyebilirsiniz… Malum Türk’üz, yemeklerimizin suyuna, ya da salatalarımızın sosuna ekmek batırmazsak karnımız doyar mı?
Tam tahıllı yiyeceklerin zayıflamaya etkisi nedir? İşte bu oldukça güzel bir soru… Tam tahıllı yiyecekler, içeriklerinde bol miktarda lif barındırırlar. Bu sayede, size uzun süreli tokluk hissi sağlar, aynı zamanda da bağırsaklarınızı, yani metabolizmanızı çalıştırırlar. Kan şekerinizi düzenler, acıkmanızı önlerler. Tam tahıllı yiyeceklerin zayıflamaya etkisinden söz ederken şunu da belirtmeliyiz ki, kalori değerleri, diğer ekmek, makarna, ya da pirinçlere göre daha düşüktür… Kolesterol değerinizi de düşüren tam tahıllı yiyeceklerin lezzetleri size başlangıçta biraz antipatik gelse de, eğer pes etmez; ve 2 – 3 kere tüketirseniz, bir süre sonra alıştığınızı zaten görürsünüz… Zayıflamanın kolay yolu, bu anlamda tam tahıllı yiyeceklerin tüketilmesinden geçmektedir…

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası