Formda Kalmak

Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kışın kilo almamak için ne yapmalı? Pek çok kişi tarafından merak edilen bu sorunun farklı formları da bulunmakta. Kışın kilo almamak için ne yapmalıyım ve hatta kışın köyde yaşayan biri kilo almamak için ne yemeli gibi soruların ardı arkası kesilmiyor. Çünkü kış aylarında kilo almak yaz aylarına göre çok daha kolay. Yazın daha fazla dışarıda olan, daha çok su içip terleyen kişilerin kilo vermeleri, sıcak günlerde iştahın da kapanması dolayısı ile daha kolay. Ancak önemli olan verilen kiloların korunabilmesi. Bu nedenle sizlere verilen kilo nasıl korunur sorusunun yanıtlarından da bir önceki yazımızda söz etmiştik.

Kışın kilo almak oldukça kolay; özellikle de Corona virüsün dünyamızı terk etmediği bu günlerde, kış soğuklarında daha fazla evlerimize kapanacağa; dolayısı ile de daha az hareket edeceğimize neredeyse garanti gözüyle bakabiliriz. Buna bir de evde geçirilen ve havanın kapalı olduğu günlerde hissedilecek depresyon ve mutsuzluk halini eklersek, yanlış beslenme şekilleri hat safhaya çıkacak diyebiliriz. Canımızın sıkıldığı anlarda kendimizi mutfağa attığımız günleri hatırlarsak, bunun nedenini daha kolay anlayabiliriz. Ancak kışın kilo almamak için ne yapmalı ya da kışın kilo almamak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını uygulayarak, yaz aylarında verdiğimiz kilolarla geldiğimiz tartı seviyesini koruyabilmemiz mümkün. Kışın köyde yaşayan biri kilo almamak için ne yemeli diyenleri de göz önünde bulundurarak, verdiğimiz kiloları korumaya yönelik doğru beslenme tüyolarını öğrenmeye ne dersiniz?

Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyım?

Beyninizi Kandırın: Verilen kilo nasıl korunur, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım ya da kışın kilo almamak için ne yapmalı dediğiniz noktada, ilk olarak canınızın basit karbonhidratları neden istediğini anlamanız gerekir. Şundan bahsediyoruz: Kış aylarında güneş yazın olduğu kadar çok yüzünü göstermez. Bununla da kalmayıp; gökyüzü ağlar ve yağmur yağar. Bir de günlerin kısalıp havanın erken karardığı, karanlık olan sürenin aydınlık süreden daha fazla olduğunu düşünürsek, kendimizi neden daha mutsuz ve depresif hissettiğimizi anlayabiliriz. Bunun için kendimize bahaneler de buluruz: Ya biri bir şey söylemiştir, ya istediğimiz şey olmamıştır, ya beklediğimiz telefon gelmemiştir… Tam bunlar olurken kendimizi birden mutfakta buluruz ve şeker ağırlıklı basit karbonhidratlara yöneliriz ki bunların arasında çikolata olduğu gibi hamur işleri de yer alabilir. Bunları yersek tartışmasız kilo alırız; çünkü her biri kalori deposudur.

Ne Yapmalı? Artık canınızın neden basit karbonhidratlar istediğini bildiğinize göre, durumu lehinize çevirebilirsiniz. İşe ilk olarak 2 bardak su içmekle başlayın. Ardından 10 dakika bekleyin. Muhtemelen canınızın istediği gereksiz kalori yüküne sahip şeylerden vazgeçeceksiniz ama eğer hala isteğiniz geçmediyse, lif oranı yüksek, sağlıklı besinlere yönelin. Bunlar arasında ceviz, fındık, badem, kuru kayısı… ilk sıralarda yer almaktadır.

Suya Sarılın: Belki her insanın bütçesi ceviz ya da badem almaya müsait değildir. Ancak suyun olmadığı bir ev düşünülemez. Dolayısı ile kışın kilo almamak için ne yapmalı, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım ya da kışın köyde yaşayan biri kilo almamak için ne yapmalı gibi sorularınız varsa, yanıt olarak mutlaka su tüketimini gerçekleştirmelisiniz. Biliyoruz ki kışın, yaz aylarında terlediğiniz kadar terlemiyor; dolayısı ile susamıyorsunuz. Bu da size, kışın suya, yazın olduğu kadar ihtiyacınız olmadığı hissini yaratıyor. Ancak su yaşamdır. Ve susuz bir hayat düşünülemediğine göre, kışın da yazın olduğu kadar çok su içmelisiniz.

Ne Yapmalı? Kışın da yazın olduğu gibi, en az 8 – 10 bardak su tüketin. Gün içerisinde içtiğiniz çayı ya da kahveyi sudan saymayın. Hep demez miyiz: Suyun yerini hiç bir şey tutmaz. Kilo almayı önleme konusunda da suyun eline hiç bir içecek su dökemez. Bu nedenle kendinize 2.5 litrelik bir sürahi edinebilir ve her gün onu bitirmeyi kendiniz için amaç edinebilirsiniz.

Fiziksel Aktiviteyi Azaltmayın: Kış aylarında havaların soğuk olması ve ekstra olarak Corona virüs dolayısı ile daha fazla iç ortamlarda zaman geçirilmesi, fiziksel aktivitelerin azalmasına neden olur ve bu durum da kalori yakılmasını engeller. Hal böyle olunca kilo almaya başlarsınız. Kışın kilo almamak için ne yapmalı, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım… gibi sorularınıza yanıt olarak daha fazla fiziksel aktivite yapmalısınız. Havaların soğumasına aldanmayın. Yapacağınız egzersizler sizi ısıtır. Corona virüsü bahane etmeyin: Corona kapalı mekanlarda, açık mekanlara göre bulaşması çok daha yüksek bir virüs türüdür.

Ne Yapmalı? Belki hava şartları her gün yürüyüş yapmanıza izin vermez. Ancak en azından haftada 3 gün çıkıp yarım saatlik yürüyüşler yapın. Ev işleri ile uğraşarak daha çok hareket edin. Asansör yerine merdivenleri kullanarak inin ve çıkın. Toplu taşıma araçlarından daha erken inin ya da arabanızı daha uzağa park edin. Böylece daha fazla fiziksel aktivitede bulunur ve daha çok kalori yakmış olursunuz.

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü: Kışın kilo almamak için ne yapmalı diyen birinin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de kahvaltı yapmak. Kahvaltı sadece günün en önemli ve sağlıklı öğünü değil; gün içerisinde acıkmayı önleyen de en önemli öğünü. Dolayısı ile kahvaltıyı atlamak ya da poğaça, börek gibi yiyeceklerle geçiştirmeye çalışmak çok zararlı ve gün içerisinde düşen kan şekeri ile birlikte, kısa zamanda acıkmayı beraberinde getiriyor. Ancak sağlıklı ve doğru bir kahvaltı ile uzun süre tok kalmak mümkün. Tabi bu da gün içerisinde daha az kalori alımını olanaklı hale getiriyor.

Ne Yapmalı? İçerisinde şekersiz çay, zeytin, peynir, yumurta, domates ve diğer sağlıklı kahvaltılıkların da bulunduğu bir sofra hazırlayarak güne başlamak, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım diyenlerin ilk tercihleri arasında yer almalı.

Her Öğünün Önemi Var; Sakın Atlamayın: Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü ve bunu takip eden diğer öğünler için de farklı bir şey söylemek mümkün değil. Güne sabah kahvaltısı ile başlayıp, günlerin kısa olduğunu düşünerek öğle yemeğini atlamak; ya da diğer ara öğünleri geçiştirmek, sizin akşam yemeğine kadar kan şekerinizin çok fazla düşmesine neden oluyor. Bu durum ise beraberinde hem kalorisi daha yüksek ve kilo aldırmaya müsait besinler tüketmenize sebep oluyor; hem de gece geç saatlerde yeniden acıkmayı sağlıyor ki verilen kilo nasıl korunur sorusunun yanıtları arasında geç saatlerde kesinlikle yemek yemenin yasak olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ne Yapmalı?Ana ve ara öğünlerin hiç birini kesinlikle atlamayın. Bu öğünlerde tükettiğiniz besinler lif açısından zengin sebze yemekleri, salatalar, mevsim meyveleri ve kuru meyvelerden oluşsun. Böylece kan şekeri açısından sıkıntı yaşamaz ve sonraki öğünlerinizde hep daha dengeli beslenir ve az yemek yersiniz.

D Vitamini De Çok Önemli: Kışın kilo almamak için ne yapmalı, kışın kilo almamak için ne yapmalıyım, verilen kilo nasıl korunur; hatta ve hatta kışın köyde yaşayan biri kilo almamak için ne yemeli şeklindeki soruların yanıtları arasında, vücudun D vitamini seviyesini sabit tutmanın öneminden de söz etmeden yazımızı tamamlamamalıyız. Kış aylarında güneşin daha az olması, dışarı daha az çıkmak, çıksak dahi vücudun neredeyse tamamının giysilerden oluşması gibi sebeplerden dolayı D vitamini eksikliği ile karşılaşma olasılığımız çok yüksek. Her ne kadar uskumru, somon… gibi balıklarda ve yumurta, ciğer gibi et ürünlerinde D vitamini bulunsa da, D vitamininin en önemli kaynağı güneş. Ve D vitamini eksikliği hem sağlık problemlerinin çoğuna; hem de kilo sorunlarına neden oluyor.

Ne Yapmalı? Periyodik aralıklarla kan tahlili yaptırarak D vitamini seviyenizi kontrol ettirin ve doktorunuzun gerekli gördüğü zamanlarda, onun tarafından önerilen D vitamini takviyeleri kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.