Zayıflama Yolları

1 Ayda Nasıl Zayıflanır?

1 ayda nasıl zayıflanır, zayıflamak isteyen herkesin hedefindeki en temel sorudur. Aslında insanlar genel olarak, zayıflama sürecinde kendilerine bir zaman belirler ve o doğrultuda ilerlemek isterler. Bu zaman dilimi 1 gün, 1 hafta, 1 ayda zayıflama… gibi belirli bir süreci kapsar. Siz de 1 ayda zayıflamak için ne yapmalıyım diyen ve kendine zaman belirlemiş grup içerisinde yer alıyorsanız doğru adrestesiniz. Biraz sonra sizlere bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını adım adım ve tüm detayları ile aktaracağız.

1 Ayda Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

■ 1 ayda zayıflamayı kendinize hedef olarak belirlediyseniz, bu süreçteki ilk işiniz, gireceğiniz yolda kendinize bir hedef belirlemektir. Söz konusu hedefiniz belirli bir ağırlık kaybı olabileceği gibi, isterseniz sağlıklı yaşam adına da bir hedefe sarılabilirsiniz. Anlatmak istediğimiz şeyi örnekleyecek olursak: 1 ayda 6 kilo zayıflamak isteyebilirsiniz. Nişanınızda giydiğiniz o elbisenin içerisine yeniden sığıp, arkadaşınızın düğününde kullanmayı hedefleyebilirsiniz. Göbeğinizi eriterek, kalp sağlığınızı korumayı hedefleyebilirsiniz… Kısacası burada en önemli olan şey, hedefinizin gerçekçi ve ulaşılabilir olması ile birlikte, onu yeterince istiyor olmanızdır.

1 ayda zayıflamak için ne yapmalıyım dediğiniz noktada, belirli bir ağırlık kaybetmeyi hedeflediyseniz, bu noktada gerçekçi olmalısınız. Aksi halde hedeflediğiniz kiloyu değil ancak normal verebileceğiniz kiloyu kaybeder; ama psikolojik bir çöküş yaşayabilirsiniz. Haftada 0.5 – 1 kilo arasında zayıflamak ideal olan rakamdır. Yani 1 ayda zayıflama hedefiniz 2 – 4 kilo aralığında olmalıdır. Aksi halde hayal kırıklığı yaşarsınız.
1 ayda zayıflama

■ 1 ayda zayıflamak için ne yapmalıyım sorusunun diğer yanıtı da, herhangi bir diyet ya da egzersiz programına başlamadan önce vücut ölçülerinizi almanızın gerekliliğidir. Ölçü almak için omuz, göbek, bel, basen ve üst bacaklarınızı hedef almalısınız. Bunun yanında elbette tartılmanız da gerekmektedir. Sonrasında haftada 2 sefer tartılır ve 2 haftada 1 sefer ölçülerinizi alırsanız, ne denli başarı elde ettiğinize tanık olabilirsiniz.

1 ayda nasıl zayıflanır sorusunun en etkili yanıtlarına ilk 2 hafta içerisinde ulaşırsınız. Ancak sonrasında da diyet ve egzersizlerinize devam ederseniz, yavaş da olsa zayıflamaya devam edersiniz. Bu süreçte, tartıda kaç kilo hafiflediğinizi ya da ya da kaç santim inceldiğinizi görmek, size moral ve motivasyon kaynağı olarak geri dönecektir.

■ 1 ayda nasıl zayıflanır dediğiniz noktada, şimdiki aşamada ise günlük tutmaya başlayın. Günlüğünüze, ölçülerinizi, ağırlığınızı ve ne kadar zayıflamak istediğinizi yazarak başlayın. Ardından da bu süreci nasıl yürütmeyi planladığınızı belirtin. Ve sonrasında diyetinizde, gün içerisinde neler yediğinizi ve hangi egzersiz programlarını uyguladığınızı tek tek not alın. Elde edeceğiniz sonuç sizin tam anlamı ile motive olmanızı sağlayacaktır.

Bir Ayda Nasıl Zayıflanır?

■ 1 ayda zayıflamak için yapmanız gereken en önemli şeylerden bir başkası da gün içerisinde aldığınız kalori miktarını azaltmaktır. Bunu, verdiğiniz kiloları yağlarınızdan verebilmek için yapmanız çok önemlidir. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarını 1200’ün altına da düşürmemelisiniz. Aksi halde hem bir zaman sonra kilo vermeniz durur; hem de verdiğiniz kilolar yağlarınızdan değil, kaslarınızdan gider.

Kalori miktarınızı azaltmak için düşük kalorili, sağlıklı ve doyurucu besinler tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Haftalık olarak azalttığınız 3.500 kalori, sizin o hafta 0.5 – 1 kilo aralığında zayıflamanıza, yani 1 ayda nasıl zayıflanır sorusuna belirleyeceğiniz hedefte doğru adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.
1 ayda zayıflamak için ne yapmalıyım

■ 1 ayda zayıflamak için kalori miktarını düşürürken, her öğünde yağsız protein, sebze ve meyve tüketmeye de dikkat edin. Bu besinler içeriklerinde yüksek oranda lif, vitamin ve mineral bulundururlar. Dolayısı ile hem düşük kalorili, hem de besleyici ve sağlıklı gıdalar tüketerek diyet yapmış olursunuz. 1 ayda nasıl zayıflanır dediğiniz süreçte bu beslenme programı sizin için çok ideal olacaktır.

■ Mutlaka tam tahıllı beslenmeyi, 1 ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını ararken hayatınıza sokun. Bu besinler işlenmemiş olmakla birlikte daha az kalori de içerirler. Besin değerleri ise işlenmiş tahıllara göre oldukça yüksektir. Günde 3 porsiyon tam tahıllı besin tüketmeyi alışkanlık haline getirirken, beyaz undan, pirinçten ve makarna gibi şeylerden uzak durmayaçalışın.

■ 1 ayda zayıflamak için atıştırmalıkları; en azından yanlış olanlarını hayatınızdan çıkartın. Bu atıştırmalıklar sizin kilo vermenizi engelleyip, kilo almanıza dahi neden olabilirler, unutmayın. Eğer kendinizi aç hissediyorsanız ve öğün için daha 2 saate yakın zamanınız varsa, haşlanmış yumurta, az yağlı peynir, bir kase yoğurt, meyve… gibi atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Ama öğün zamanına az kaldıysa ve bu süreçte yine de açlık hissediyorsanız, o zaman su ya da diğer kalorisiz besinleri hayatınıza dahil edebilirsiniz.

1 Ayda Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

■ 1 ayda nasıl zayıflanır dediğiniz noktada hayatınızdan mutlaka uzak tutmanız gereken besinler de vardır. Bu besinler arasında gazlı içecekler, mısır şurubu, sofra şekeri, cipsler, tatlılar, enerji içecekleri… gibi şeylerden söz edebiliriz. Ancak zaman zaman kendinize ödül olarak, sadece biraz şımartılmak adına bu yiyecek ve içecekleri de tercih edebilirsiniz.

Bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun en önemli yanıtları arasında su içmek de yer almaktadır. Günde en az 8 bardak su içerek açlığınızı bastırabilir, vücudunuzun susuz kalmasını önlerken tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Bunu başarmak için, gittiğiniz her yere yanınızda 1 dolu şişe su ile gidebilir, suyunuzun içerisine turunçgil dilimleri ekleyerek onu renklendirebilirsiniz. Unutmayın: ne kadar su içerseniz o kadar iyi. Bazı insanların günde 13 bardak su içmesi dahi gerekebilir.

■ Hayatınıza haftada en az 150 dakika egzersiz katarsanız, 1 ayda zayıflama sürecinize önemli etkileri olduğunu görebilirsiniz. Bunun için işe yürüyerek ya da bisikletle gidin. İş çıkışı spor salonuna gidin. Birileri ile birlikte egzersiz yapmak için randevu ayarlayın. Ev ortamında uygulayabileceğiniz egzersiz kasetlerini izleyin. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Dans dersi alın… 1 ayda nasıl zayıflanır dediğiniz an yapabileceğiniz o kadar çok egzersiz alternatifiniz var ki…

1 ayda nasıl zayıflanır

■ Bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de güç egzersizlerinden yararlanmanızın gerekliliğidir. Bunun için ağırlık çalışmaları yapabilir, yoga ya da pilatesten destek alabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç, vücudunuzun kas kütlesinin artması yönünde olacaktır. Ve ardından, hem 1 ayda zayıflama sürecini başarılı şekilde tamamlamış, hem de hem de verdiğiniz kiloları korumuş olursunuz. Buna ek olarak, kas kütlenizi arttırmak, sizin dinlenirken dahi kalori yakmanızı olanaklı hale getirir.

■ 1 ayda nasıl zayıflanır sorusuna vereceğimiz son yanıt ise egzersiz yaptıktan sonra acıkmanız halinde, maksimum 150 kalorilik şeyler tüketmeniz. Muhtemelen egzersiz yaptığınız için acıktınız ve büyük olasılıkla egzersiz yaptığınız için bir şeyler yiyebileceğinizi düşünüyorsunuz. Ama bu hatayı yapmayın. Egzersizi 1 ayda zayıflama adına yaptınız; alacağınız kalori ile onu baskılamak istemezsiniz değil mi? Egzersiz sonrasında daha  az açlık hissetmek adına gün içerisinde yeterince protein aldığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.