Zayıflama Yolları

Bir Ayda Nasıl Zayıflanır?

Bir ayda nasıl zayıflanır diyen tüm takipçilerimize çok müjdeli bir haberimiz var! Bir ayda 10 kilo verdiren diyet bile yapabilirsiniz. Bu size belki imkansız gibi gelecek ama, 1 ayda hızlı bir şekilde alabileceğiniz kilolarınızı aynı şekilde hızla vermek neden garip gelsin ki? İlerleyen bölümlerde sizlere, hem yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını aktaracağız; hem de 1 ayda 10 kilo nasıl verilir sorunuza yanıt olarak bir ayda 10 kilo verdiren diyetin paylaşımını gerçekleştireceğiz. Ancak hiç panik yapmayın: sizin uzak gibi gördüğünüz ülkelere bile otomobil henüz çıkmamışken insanlar tarihte atlarla ya da yürüyerek gidiyordu. İmkansız diye bir şey yoktur; sadece başarma azmi vardır. İlk olarak başaracağınıza inanın ve aktarımlarımızı gerçekleştirmeye başlayalım.

1 Ayda 10 Kilo Nasıl Verilir?

Bir ayda nasıl zayıflanır sorunuzun yanıtlarını ilk olarak yaşam tarzınızda yapmanız gereken bazı küçük değişikliklerden söz ederek vermeye başlayacağız.

■ Bir ayda nasıl zayıflanır dediğiniz noktada yapmanız gereken ilk şey, hayatınıza kardiyo egzersizler eklemenizin gerekliliğidir. Kardiyo egzersizlere aerobik, yürüyüş, koşu, bisiklete binmek ve boks gibi pek çok şey dahil edilebilir. Günde 20 – 40 dakika aralığında yapacağınız her kardiyo egzersiz, size kalori kaybı olarak geri döneceği gibi, kalp atışınızı hızlandıracağı için de hem kalp, hem de akciğerlerinizin güçlenmesini olanaklı hale getirecektir.

■ İşlenmiş karbonhidratları hayatınızdan mutlaka çıkartın. İşlenmesi sırasında içeriğindeki tüm besin değerleri ve liflerden arınan rafine karbonhidratların kalori değerlerinin yüksek olmasının yanında besin değeri ise hiç yok denecek kadar azdır. Bununla birlikte kana hızlıca karışır ve kan şekeri dengesini bozarak çok daha çabuk acıkmayı ve dolayısı ile de gereksiz kalori alımını beraberinde getirir. Bu nedenle yulaf, kinoa, kahverengi pirinç gibi yiyeceklerle işlenmiş karbonhidratları yer değiştirin.

■ Bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de gün içerisinde aldığınız kalori miktarını saymaktır. Bunu yaparak, gün içinde aldığınız kaloriyi harcadığınız kaloriden daha az hale getirmelisiniz. Daha fazla kalori yakmak için ise gün içerisindeki hareketliliğinizi arttırmalısınız. Ancak 1 ayda 10 kilo nasıl verilir dediğiniz noktada bu yöntem tek başına işe yaramaz. Dolayısı ile diğer önerdiğimiz yaşam tarzı değişikliklerinden de destek almalısınız.

■ Ne yediğinizin yanında, nasıl zayıflanır sorusundan doğru bir yanıt almak adına ne içtiğinize de dikkat etmelisiniz. Bu nedenle içeceklerinizin gazlı ve şekerli olmamalarının çok büyük önemi vardır. Çünkü gazoz, meyve suyu ve enerji içeceği gibi lezzetli içeceklerin hem kalori; hem de şeker içerikleri yüksektir. Zamanla kilo almanıza neden olurlar. Ancak günde en az 2 litre su içer ve hatta yemeklerden önce yarım litre su tüketmeyi tercih ederseniz, kendinizi tok hissedeceğiniz için daha az yer, dolayısı ile daha az kalori alırsınız ve bunu yaparken metabolizma hızınızı da arttırdığınız için kilo kaybını daha kolay sağlamış olursunuz.

■ Bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de yavaş yemek yemektir. Beyninize doyduğunuzu ileten sinyallerin mideniz ile beyniniz arasında aldıkları yol oldukça uzundur. Dolayısı ile tokluk hissini çok geç fark edersiniz. Bu nedenle de gereğinden fazla yemek yersiniz. Bu durumu ortadan kaldırmak adına lokmalarınızı küçük tutup, lokma aralarına su serpiştirin ve dinlene dinlene yediğiniz yemeğin tadını çıkartın. Emin olun nasıl zayıflanır derken tükettiğiniz yemeğin tadını çıkarmak kolay değildir. Siz ise bir ayda nasıl zayıflanır derken bunu başarabilirsiniz.

Bir Ayda Nasıl Kilo Verilir?

■ Bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de günlük tüketilen lif miktarını arttırmanın gerekliliğidir. Böylece daha az kalori alınır. Bu durumun nedeni ise lifin, hem kan şekerini dengelemesi; hem de midenin daha geç boşalmasını sağlamasıdır ve bu görevi yerine getirirken de daha uzun süre tok kalmanızı olanaklı hale getirir. Tüm bunlardan dolayı hayatınıza mutlaka lif dahil edin ve günlük alacağınız kalori miktarını azaltmasına izin verin.

■ 1 ayda 10 kilo nasıl verilir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de güne yüksek protein ihtiva eden bir kahvaltı ile başlamanızın gerekliliğidir. Peynir, yulaf, yumurta, fıstık yağı ve yoğurdun içeriğinde sağlıklı proteinler bulunması ile birlikte, kahvaltı için de iyi birer destekleyicidirler. Protein zengini bir kahvaltı yaparsanız gün içerisinde daha az acıkır ve dolayısı ile daha az kalori alırsınız. Buna bir de metabolizma hızınızı arttırarak daha fazla kalori harcamanızı sağlayacağı gerçeğini eklersek… Mutlaka protein deposu bir kahvaltı yapın.

■ Bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da uyku düzeninize dikkat etmenizin gerekliliği ve günde en az 7 – 8 saat uyumanızın önemidir. Böylece iştahınızı azaltmış, bir ayda 10 kilo verdiren diyete destek vermiş olursunuz. Yatmadan önce ise uyku odanızda dikkatinizi dağıtan her şeyi ortadan kaldırmalısınız. Aksi halde uyku kalitenizde azalma söz konusu olacaktır.

■ Vücudunuza direnç eğitimi verin. Bunun için ağırlık çalışmaları yapabilirsiniz, hem de ev ortamında kullanabileceğiniz size ait malzemelerle… Söz konusu direnç eğitimi sayesinde kas miktarınız ve kuvvetiniz artarken, metabolizma hızınız da yükselir ve dolayısı ile dinlenirken dahi daha fazla kalori yakabilirsiniz. Denemeye değmez mi?

■ Bir ayda nasıl zayıflanır sorusunun yanıtlarını alırken mutlaka aç kalarak nasıl zayıflanır başlıklı konumuzu da incelemelisiniz. Burada sizlere oruç tutar gibi yapacağınız diyetle nasıl kısa zamanda çok kilo vereceğinizden söz etmiştik. Dolayısı ile bu yöntem sayesinde dinlenirken dahi yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

1 Ayda 10 Kilo Nasıl Zayıflanır?

■ 1 ayda 10 kilo nasıl verilir dediğiniz noktada bolca sebze tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Sebzeler düşük kalorili, vitamin, mineral, antioksidan ve lif bakımından zengin, besleyici yiyeceklerdir. Gün içerisinde daha fazla sebze almak için porsiyonlarınızı büyütmek yerine kendinize 2 ara öğün belirleyip, bu öğünlerde mutlaka sebze tüketmeyi tercih edebilir, b ir sonraki ana öğüne ise daha az acıkmış şekilde oturursunuz.

■ Yemeklerinize mayonez dahil olmak üzere diğer sosları eklemekten vazgeçin. Her bir sosun, tek bir çorba kaşığı bile size 100 kalori olarak geri dönebilir. Bunun yerine yemeklerinizi baharatlarla tatlandırın. Baharatların kalorileri düşük olmakla birlikte daha sağlıklıdırlar ve bunun yanında pul biber gibi bazı baharatlar vücudunuzda termal etki göstererek daha fazla kalori yakmanızı desteklerler. Dolayısı ile soslardan kesinlikle uzak durun.

■ Yüksek yoğunluklu, aralıklı antrenmanlar, HIIT olarak bilinirler ve 1 ayda 10 kilo nasıl verilir sorusunun yanıtları arasında çok etkilidirler. Kısa süre dinlenip yeniden yüksek tempolu bir antrenman yaptığınız zaman yakacağınız kalori miktarı; kalp atış hızınızla eş değerdir. Ancak bu egzersizleri hayatınıza eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

■ Bir ayda nasıl zayıflanır dediğiniz noktada hayatınıza daha çok hareket katmayı da ihmal etmeyin. Egzersiz yapmaya zaman bulamayabilirsiniz. Ama asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanarak yukarı çıkmak, arabayı daha uzağa park etmek, öğle tatilinde yürüyüşe gitmek, toplu taşıma araçlarından erken inmek… bir ayda 10 kilo verdiren diyet için size rahatlıkla destek olabilir.

Kısacası tüm bunları yapmak zor değil; sonuç elde etmek ise 1 ay gibi bir zaman, dolayısı ile de sabır gerektirir. Bir ayda nasıl zayıflanır sorunuzun yanıtları arasına bir de bir ayda 10 kilo verdiren diyet listesi ekleyelim dilerseniz…

Bir Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet

Bir ayda 10 kilo nasıl verilir sorunuzun yanıtı için uygulamanız gereken diyette, vereceğimiz bir haftalık listeyi her seferinde başa dönerek uygulamaya ay sonuna kadar devam etmeniz gerekmektedir. O halde hemen bir ayda 10 kilo verdiren diyet listesini almaya başlayalım.

1. Gün:

Kahvaltı: İnce bir dilim tam tahıllı ekmek, mevsim sebzeleri, bir dilim light keçi peyniri, bir fincan şekersiz tarçın çayı
Öğle Yemeği: Bir kase yağsız yoğurt, sekiz yemek kaşığı kurubaklagil yemeği
Akşam Yemeği: Bir kase yağsız yoğurt, sirkeli ve yağsız mevsim salata, bir porsiyon haşlanmış tavuk

2. Gün:

Kahvaltı: Bir dilim sade wasa, mevsim yeşillikleri, bir tane haşlanmış yumurta, bir fincan şekersiz tarçın çayı
Öğle Yemeği: Bir bardak light ayran, bir kase mevsim salata, bir porsiyon ızgara köfte
Akşam Yemeği: Bir kase cacık, yağsız ve bol sirkeli mevsim salatası, bir porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği

3. Gün:

Kahvaltı: Bir dilim kepekli etimek, domates ve salatalık, iki yemek kaşığı yağsız lor peyniri, bir fincan şekersiz tarçın çayı
Öğle Yemeği: Bir kase yağsız yoğurt, haşlanmış ya da közlenmiş sebze
Akşam Yemeği: Yağsız ve bol sirkeli mevsim salatası, bir porsiyon ızgara balık

4. Gün:

Kahvaltı: Bir dilim sade wasa, salatalık, çeyrek avokado, bir tane haşlanmış yumurta, bir fincan şekersiz tarçın çayı
Öğle Yemeği: Bir bardak light ayran, Bol sirkeli ve yağsız salata, bir porsiyon mantarlı tavuk sote
Akşam Yemeği: Bol sirkeli ve yağsız mevsim salatası, bir porsiyon buğulama balık

5. Gün:

Kahvaltı. İnce bir dilim tam tahıllı ekmek, mevsim yeşillikleri, bir dilim yağsız beyaz peynir, bir fincan şekersiz tarçın çayı
Öğle Yemeği: Bir kase cacık, yarım porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, bir kepçe yağsız çorba
Akşam Yemeği: Bir bardak light ayran, bol sirkeli yağsız mevsim salata, yarım porsiyon haşlanmış tavuk

6. Gün:

Kahvaltı: Bir tane kepekli grissini, salatalık ve domates, bir dilim light beyaz peynir, bir tane haşlanmış yumurta, bir fincan şekersiz tarçın çayı
Öğle Yemeği: Bir bardak light ayran, bol sirkeli ve yağsız mevsim salata, altı yemek kaşığı haşlanmış kuru baklagil
Akşam Yemeği: Bir kase ev yoğurdu, haşlanmış sebze yemeği

7. Gün:

Kahvaltı: İnce bir dilim tam tahıllı ekmek, mevsim yeşillikleri, bir kibrit kutusu büyüklüğünde ligjt beyaz peynir, bir fincan şekersiz tarçın çayı
Öğle Yemeği. Bir kase yağsız yoğurt, bir porsiyon sebze yemeği
Akşam Yemeği: Bol sirkeli ve yağsız mevsim salatası, bir porsiyon ızgara balık

Bir ayda nasıl zayıflanır ya da 1 ayda 10 kilo nasıl verilir sorularının yanıtları ve bir ayda 10 kilo verdiren diyet ile amacınıza sabrederek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.