Göbek Eritme

Karın Yağlarını Eriten Bitkiler

karın yağlarını eriten bitkilerHerkes bölgesel zayıflamanın peşinde, ama pek çok kişi bunu başaramıyor. Nedeni ise, bölgesel zayıflamanın biraz egzersiz de gerektirmesi, ve bizim günlük hayatta buna zaman bulamayışımızdan kaynaklı… Peki hangi bitkiler göbek eritir sorusunun yanıtlarını bilseniz; ve göbek yağlarını eriten bitkiler ile karın yağlarını eriten bitkiler hakkında bilgi sahibi olup, zaten yediğiniz yemeklerin içerisine bu bitkileri de ekleyerek yemeklerinizi lezzetlendirmeye ne dersiniz? Yazımız içerisinde sizlere bu bitkilerden söz edeceğiz…

Hangi Bitkiler Göbek Eritir?

• Zencefil: Karın yağlarını eriten bitkilerden ilki zencefil. İçeriğinde, acı biberin içeriğinde bulunan Kapsaisin isimli maddeyi bulunduran zencefil, vücudu ısıtarak metabolizmayı hızlandırıyor; ve bu sayede kalori yakımına katkıda bulunuyor. Bununla da kalmayıp, tokluk süresini uzatan zencefil, sadece göbek yağlarını eriten bitkilerden de değil, bunun yanında mide rahatsızlıklarına da, yatıştırıcı etkisi ile iyi geliyor. Tüm bu etkileri dolayısı ile, günde 2 – 3 fincan zencefil çayı içebilir; ve yemeklerinize toz zencefili baharat olarak ekleyebilirsiniz.

• Maydanoz: Bildiğimiz gibi karaciğer vücudun en büyük organı, ve midenin sağ tarafında yer almakta. Karaciğerin hasarlı, yıpranmış; ya da tıkanmış olması, metabolizmanın yavaş olmasına; ve bunun yanında besinlerin depolanmasına neden oluyor; ve bu durum kilo alımını beraberinde getiriyor. Maydanozun ise, karaciğer sağlığı adına önemli etkileri var; her şeyin öncesinde metabolizmayı hızlandırıyor; ve böylece vücudun yağlanmasını önleyip, daha fazla kalori yakmasını olanaklı hale getiriyor.

• Sarımsak: Antibiyotik etkili bitkilerden olan sarımsak, aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırması ile bilinmekte. Diyetlerinizi sarımsak ile desteklemeniz halinde, hem daha fazla yağ yakıyor; hem de vücut ağırlığınızın düşmesini olanaklı hale getirmiş oluyorsunuz.

• Biberiye: Açlık kan şekerini düşürme etkisi ile bilinen biberiyenin, böylece, kilo almayı engellemesi belirtilmelidir. Hatta biberiyenin, Tip 2 diyabet enzimlerini düşürme etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle, göbek yağlarını eriten bitkiler arasında değerlendirişmesi gereken bir isimdir.

• Zerdeçal: Metabolizmayı hızlandırma etkisi ile bilinen zerdeçal, yoğurda, salatalara, yemeklere konularak tüketilebildiği gibi, bu bitkinin iltihaplarla savaşma özelliğinin de bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

• Pul Biber: Zencefilde olduğundan söz ettiğimiz Kapsaisin maddesi pul biberde de bulunmaktadır, ve dolayısı ile metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımına katkıda bulunduğunu, bundan dolayı da her yemeğe, az da olsa eklenmesi gerektiğini belirtmeliyiz.

• Kırmızı Biber. Kırmızı biberin de, diğer acı bitkilerde olduğu gibi metabolizmayı hızlandırma, buna bağlı olarak yağ; ve kalori yakma etkisi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak kırmızı biber, iştahı keserek, daha az yeme, ve dolayısı ile daha az kalori almayı da olanaklı hale getirir.

• Hardal Tohumu: Metabolizmayı uyararak hızlandıran bitkiler arasında yer alan hardal tohumu, aynı zamanda kilo kontrolünü de olanaklı hale getiren bitkilerdendir. Hardal tohumu aynı zamanda kas yapımını da olanaklı hale getirmektedir.

• Karabiber: Yağ yakımına katkıda bulunan karabiber, içeriğinde bulunan Pipeline maddesi sayesinde yeni yağ hücrelerinin biçimlenmesini önler, ve eskilerin de yakılmasını sağlayarak yağ kontrolünü olanaklı hale getirir.

• Tarçın: Glikozun vücutta hareket etmesini sağlayan tarçın, karın yağlarını eriten bitkiler arasında, insülini engelleme etkisi ile de bilinmektedir, ve insülinin yağ depolama özelliği olduğundan dolayı tarçın yağ kontrolünü de olanaklı hale getirir. Tüm bunlara ek olarak iştahı da dengeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.