Kalori Cetveli

Nasıl Daha Çok Kalori Yakılır?

nasıl daha çok kalori yakılırBu yazımızda sizlere, nasıl daha çok kalori yakılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, daha çok kalori yakmak için dikkat etmeniz gerekenlerden, ve daha çok kalori yakmanın yollarından söz edeceğiz. Zayıflamak için hem bazel metabolik hızınızı yükseltmeniz; hem de aslında bu sayede daha çok kalori yakmanız gerekir. Peki gerçekten nasıl daha çok kalori yakılır? Gelin birlikte öğrenelim…

Nasıl Daha Çok Kalori Yakılır?

Daha çok kalori yakmak için biraz önce de belirttiğimiz gibi bazel metabolik hızınızın yüksek olması gerekir. Ama bunun için sizin de çalışmanız şart elbette… Falat hiç bir şey yapmadan bile, sadece yaşayarak kalori yakabilirsiniz aslında. Örneğin: nefes almak; ve vücut ısınızı belirli bir seviyede tutmak, sizin günlük almış olduğunuz kalorinin büyük bir kısmını harcamanız anlamına gelmektedir. Diyelim ki 50 kilosunuz. 20’li yaşlarınızdasınız. Günde ortalama 500 kaloriyi, hiç bir şey yapmadan, sadece yaşamak için harcayacaksınız demektir. Yaşınız ilerledikçe yaşamak için harcadığınız kaloride bir azalış olacağını da unutmamalısınız.

Eğer boyunuz uzun ise, kısa boylulara göre daha çok kalori harcarsınız; çünkü vücut alanınız onlardan daha fazladır. Daha fazla alanda vücut ısısını dengede tutmanız gerekmektedir. Kaslı bir vücudunuz varsa, kaslarınız, siz uyurken bile kalori harcamanızı sağlar. Erkekler bu anlamda kadınlara göre daha şanslıdır; çünkü vücutlarında kadınlardan daha çok kas bulunmaktadır.

Egzersiz yapmak, daha çok kalori harcamanın yolları arasında yer almaktadır. Yaptığınız egzersizin şiddeti ile birlikte, süresi de harcadığınız kalori miktarının artması anlamında önemli faktörler arasında yer almaktadır. Pek çoğumuz zayıflamak için diyet yaparız; bu diyetlerin özellikle şok, ya da ağır olanlarının ise, daha çok kalori yakmak için engel oluşturacağını unutmamanız gerekmektedir. Bu nedenle, diyetisyene başvurarak sağlıklı bir diyet uygulamanızı öneriyoruz. Bunun mantığını size şu şekilde açıklayabiliriz: Biraz önce de belirttiğimiz gibi, vücudun yaşamak için kaloriye gereksinimi vardır. Şok diyetlerde ise günlük 500 – 600 kalori alınır. Hal böyle olunca vücut alarm sistemini devreye sokar; ve kalorileri biriktirmeye başlar. Aslında bu durum, zayıflamanın önünde büyük bir engel olarak durmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.