Metabolizma Hızı

Hangi Gıdalar Metabolizmayı Hızlandırır?

metabolizmayı hızandıran yiyeceklerBu yazımızda sizlere, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden söz ederek, hangi yiyecekler metabolizmayı hızlandırır; ve hangi gıdalar metabolizmayı hızlandırır sorularının yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. O halde, hiç zaman kaybetmeden, metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri sizlere aktarmaya başlayalım:

Hangi gıdalar metabolizmayı hızlandırır sorusunun yanıtları arasındaki ilk isim kuru fasülyedir. Kan şekerini düşüren kuru fasülye, tok tutucu özelliğe sahip olmakla birlikte, alınan kalorinin yarısının ise vücut tarafından kullanımına olanak tanımadan atılımını olanaklı hale getirmektedir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasındaki tercihlerimizden ilki kuru fasülyedir.
Hangi yiyecekler metabolizmayı hızlandırır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer isim ise çam fıstığıdır. Açlık duygusunun bastırılmasını olanaklı hale getiren çam fıstığı, aynı zamanda yeme isteğinin azalmasını olanaklı hale getirir; ve bununla da kalmayarak beyne, tokluk sinyallerinin hızlı bir şekilde ulaşmasını olanaklı hale getirir.
Metabolizmayı hızlandıran içecekler arasında rezene çayından da söz etmemiz gerekmektedir. Bir kaç saat sonranın açlığını bastıran rezene çayı, sindirimi kolaylaştırmakla birlikte, vücuttaki yağların atılımını da olanaklı hale getirmektedir.
Hangi yiyecekler metabolizmayı hızlandırır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer isim ise elmadır. Elma, yemeklerden önce yenilecek olursa, yağ; ve şekerin kana daha az karışmasını olanaklı hale getirir; ve bunun yanında, iki saate kadar tokluk hissi verdiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Kan şekerini dengeleyen elma, acıkmanın gecikmesini de olanaklı hale getirmektedir.
Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında yer alan diğer isimler arasında ise, ceviz, zeytinyağı, fındık, avokado, yeşil çay, buğday; ve diğer tam tahıllı gıdalar yer almaktadır, ve belirtmiş olduğumuz bu isimler, aynı zamanda karın bölgesinin şekillenmesini de olanaklı hale getirmektedirler.
Tarçın da besinlerin midede kalma süresini uzatarak metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında yer almayı başarmış isimlerdendir. Kan şekerini dengeleyen tarçın aynı zamanda daha geç acıkmayı da olanaklı hale getirmektedir.
Sirke de metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında yer almaktadır. Besinlerin midede kalmasını daha uzun süreli olarak sağlayan sirkenin, kan şekerinin dalgalanmasını önlemesinin yanında, karbonhidrat emilimini azalttığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Biber de metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında yer almaktadır; ve acısı sayesinde vücut ısısını yükselten biber, aynı zamanda yağ yakımını olanaklı hale getirir, ve bununla birlikte, tok tutucu özellik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.