Obezite

Obezite Nedir? Obezite Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Bu yazımızda sizlere, öncelikli olarak obezite nedir sorusunun yanıtını vereceğiz. Obezite nedir sorusunun yanıtını öğrenmenizin ardından da, ben obezmiyim, ya da obezmiyim gibi sorularınızın yanıtlarını yazımız içerisinde rahatlıkla bulabilecek hale geleceksiniz. O halde fazla zaman kaybetmeden soralım: obezite nedir? Hep birlikte, obezite nedir sorusunun yanıtını alalım:

Obezite nedir? Obezite, halk arasında şişmanlık olarak tabir edilmektedir. Fazla kiloların, vücutta birikimi gerçekleşen yağlar nedeniyle meydana gelmesi durumuna obezite adı verilmektedir; ve, obezitenin, mutlak surette tedavi edilmesi gerekmektedir; yani obezite şişmanlıktan öte, bir hastalıktır…
Obezitenin oluşumu, gün içerisinde almış olduğunuz kalori miktarının, yine gün içerisinde harcanan kalori miktarını aştığı durumlarda oluşmaktadır. Obezitenin oluşumunu şu şekilde de açıklayabiliriz: Gün içerisinde 2500 kalorilik besin alımı gerçekleştirir, fakat, aynı gün içerisinde gerçekleştirdiğiniz fiziksel aktivitelerle 1500 kalori harcarsanız, geride kalan 1000 kalori, sizin vücudunuzda yağ, ve kilo olarak kalacaktır, işte obezitenin oluşumu bu şekilde gerçekleşmektedir.
Obezite, başlı başına bir hastalık niteliği taşımakla birlikte, obezitenin de neden olduğu hastalıkları unutmamak gerekmektedir. Obezite, hormonal sistemde bir takım problemlere neden olmakla birlikte, sindirim sistemini, ve solunum sistemini de olumsuz etkilemektedir. Obezitenin neden olduğu problemler arasında, kalp ve damar hastalıklarından da söz etmek gerekmektedir. Obezitenin neden olduğu hastalıkları isimlendirmek istersek, bazı kanserler obezite sonucunda gelişmektedirler. Bunun yanında, kısırlığın da obezite problemi olan kişilerde buna bağlı olarak geliştiğini belirtmemiz gerekmektedir. Böbreklerde taş oluşumu, safra kesesinde meydana gelen bir takım problemlerin de nedeni yine obezitedir. iktidarsızlık, adet düzensizliği, eklemlerde meydana gelen problemler, solunum yollarında meydana gelen, ve solunumu olumsuz etkileyen problemler, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları… Ve bunun gibi daha pek çok olumsuzluk ile vücudu olumsuz etkileyen sorunun adı obezitedir.
Ben obez miyim, ya da obezmiyim sorusunu soranlar, obezite iseler, obezitenin, hem yaşam süresini kısalttığını, hem de yaşam kalitesini düşürdüğünü bilmek durumundadırlar. Obezmiyim, ve ben obezmiyim sorusunun yanıtına, ülkemizdeki her üç kadından birinin; ve de her beş erkekten birinin, ”Evet” şeklinde yanıt aldığını biliyor muydunuz? Ne yazık ki obezite sorunu günümüzde, bir salgın hastalık gibi çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.