Diyetler Hakkında Bilgiler

Bilinçsiz Diyet Yapmanın Zararları Nelerdir?

bilinçsiz diyet yapmanın zararlarıSizlere sitemiz üzerinde, zayıflama diyetlerinden sıklıkla söz ediyor; ve zayıflama diyetlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için bilmeniz gerekenleri aktarıyoruz. Çünkü, eğer sağlıklı, ya da bilinçli zayıflama diyetleri uygulamaz iseniz, diyet yapmanın zararları, ve bilinçsiz diyet yapmanın zararlarına maruz kalırsınız. Peki nedir bilinçsiz diyet yapmanın zararları? Dilerseniz zaman kaybetmeden bu bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Bilinçsiz Diyet Yapmanın Zararları

Zayıflama diyetlerinde size sık sık lif; ve su tüketimi gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Ancak, eğer olması gerekenden daha fazla lif tüketimi gerçekleştirirseniz, bu durum sizde, rahatsızlık hissi, şişkinlik, ve daha önemlisi karın ağrısı gibi durumların oluşmasına sebep olacaktır. Bu nedenle, günde 25 – 30 gramın üzerinde lif tüketimi gerçekleştirmemeniz önerilmektedir.

Zayıflama diyetlerinde genellikle, diyet ürünler; ve şekersiz yiyeceklerle içecekler önerilmektedir. Ancak tüm bu öneriler, şeker tüketiminden vazgeçemeyen kişilerin yapay tatlandırıcı kullanmalarına neden olur; ve bu da gaz, ve şişkinlik başta olmak üzere, pek çok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Eğer şekersiz bitki çayı tüketemiyorsanız, içerisine az miktar bal ilave edebilirsiniz. Ancak; diyet olduğu halde tadı tatlı olan; ya da yapay tatlandırıcı kullanılarak hazırlandığı belirtilen yiyecek, ve içecekleri tüketmemeniz önerilmektedir.

Protein bakımından zengin yiyecek, ve içeceklere de zayıflama diyetlerinde bol yer verilir. Bunun sebebi, proteinin, tokluk hissini arttırması; ve metabolizmayı hızlı çalıştırmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, içeriğinde yoğun oranda protein bulunduran süt, ve süt ürünleri, bazı kişilerde karın ağrısına, ve şişkinliğe neden olur. Eğer sizde de böyle bir durum söz konusu ise, diyet yapmanın zararları arasında yer alan şişkinlik, ve karın ağrısına siz de maruz kalırsınız. Eğer diyetinizde çok fazla süt, ve süt ürünü varsa, ve sizin sürekli karnınız ağrıyor, ya da kendinizde şişkinlik hissediyorsanız, sorumlusunun süt ürünleri olabileceğini düşünerek kullanımlarına bir müddet ara verebilir, ve durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Bazı diyetler ise, karbonhidrat ağırlıklı olup, tek yönlü beslenmede yine zayıflama diyetleri arasında kendisine yer edinebilmektedir. Eğer sizin diyetiniz de buğday içeriği yüksek yiyeceklerden oluşuyorsa, bu yiyecekler bağırsaklara yapışıp, almanız gereken vitamin; ve mineralleri almanızı engelleyebilirler, çünkü sindirimleri zordur. Bu nedenle, tam tahıllı yiyecekler tüketmeniz önemlidir. Esmer pirinç, kepekli ekmek… tam tahıllı yiyeceklere örnek olarak verilebilmektedir.

Özellikle hızlı zayıflamak isteyenlerin uyguladıkları zayıflama diyetlerinde, çok düşük kalori değerleri söz konusudur. Bu durum, sindirim sisteminin iyi çalışmamasına; çünkü metabolizma yavaşlığına neden olur. Kabızlık gibi problemlerin yanında, tüketilen besinlerin içeriğindeki vitamin ve minerallerin alınmamasına da sebebiyet veren düşük kalorili diyetlerin, diyet yapmanın zararlarına neden olacağı kesinlikle unutulmamalıdır. Almanız gereken kalori miktarını bir diyetisyen ile belirlemeniz çok daha mantıklıdır.

Kabızlık da zayıflama diyetlerini tehdit eden unsurlar arasında yer almaktadır. Yetersiz beslenme, ve az su tüketimi kabızlık nedenleri arasında yer alırken, ne yazık ki kabızlık sorunu, şişkinliğe, dolayısı ile, yapılan diyet, ve verilen emeğin bir işe yaramamasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.