Diyetler Hakkında Bilgiler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

diyet yaparken nelere dikkat etmeliyizBu yazımızda, özellikle zayıflamak isteyen; ama zayıflama diyetlerine bir gün başlayıp, sonrasında bırakmak durumunda kalanlar için, diyet yaparken nelere dikkat etmeli; ve diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtları arasında yer alan, diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Vereceğimiz basit; ama etkili önerilerle, artık diyetinizi bırakmak durumunda kalmayacaksınız.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

• Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, yapılan diyetin, tüm besin gruplarını içeriyor olmasıdır. Yani, ekmeksiz diyet olmaz. Yağ; hatta şeker mutlaka tüketilmeli. Şekeri meyve; ve sebzelerden alabilmelisiniz. Yağı, et; ve süt ürünleri ile almalısınız… Kısacası, diyetinizde, sizi herhangi bir besinden mahrum bırakma durumu söz konusu olmamalı, dengeli bir diyete başlamalısınız.

• Diyetinizde tükettiğiniz şeylerin, light ürünler olmamasına dikkat etmelisiniz. Süt, yoğurt, peynir, ya da farklı şeylerin light olması, diyeti bırakmanın sonrasında, light olmayan ürünler tükettiğinizde kilo almanıza neden olacaktır. Zaten uzmanlar, light ürünlerin kullanımını, bu ürünler çok fazla işlemden geçtiği, ve aslında light olmalarının bir işe yaramaması dolayısı ile önermemektedirler.

• Çok düşük kalorili diyetlerden, size tek yönlü beslenmeyi şart koşan diyetlerden uzak durmalısınız. Unutmayın, bu tür diyetler metabolizmanızın yavaşlaması ile kalmaz, aynı zamanda vücudunuzda vitamin, ve mineral eksikliklerine neden olurlar. Ve bu da yetmezmiş gibi, diyetin bitmesi, ve normal beslenme düzenine dönülmesinin ardından, verilen kilolar çok hızlı bir şekilde geri alınır.

• Yemeklerinizi olabildiğince yavaş yiyin, ve bunun için de kaşık kullanmak yerine, çatal, ve bıçaklardan yardım alın. Yiyecekleri çok fazla çiğneyin. Çünkü beyniniz doyduğunu, siz yemeğe başladıktan yirmi dakika sonra algılar. Bu zaman zarfında az da yeseniz, çok da yeseniz aynı şekilde doyarsınız. Bu nedenle, ne kadar az yerseniz o kadar kar mantığı ile, aynı zamanda daha az şey yiyerek daha az kalori almaya çalışın.

• Bağırsaklarınızın hızlı çalışmasını vaat eden bitki çayları, aslında bağırsak tembelliğine neden olur, ve bir süre sonra kabızlık problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, elinizden geldiğince bu amaçla hazırlanmış çayları tüketmeyin. Malum, zayıflama sürecinde kabızlık tercih edilen bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.