Diyetler Hakkında Bilgiler

Diyet Yaptığım Halde Kilo Veremiyorum Peki Neden?

diyet yaptığım halde zayıflayamıyorumO zor zayıflama diyetlerini günlerce yapıp, uyulması belki de sizin için zor olan diyet listesine uyuyor; ama, diyet yaptığım halde zayıflayamıyorum; ya da diyet yaptığım halde kilo veremiyorum mu diyorsunuz? Diyet yaptığım halde kilo veremiyorum peki neden? Yazımız içerisinde sizlere bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz. Diyet yaptığım halde zayıflayamıyorum diyorsanız, ya diyetiniz size uygun değildir; ya da bazı klasik diyet hatalarını yapıyorsunuzdur. Peki nedir bu diyet hataları?

Diyet Yaptığım Halde Kilo Veremiyorum Peki Neden?

• Her şeyin öncesinde, ne zaman tartıldığınıza dikkat etmelisiniz. Diyet sırasında, haftada bir kere, sabah aç karna, tuvalet ihtiyacınızı karşılamanızın sonrasında, kıyafetsiz olarak tartılmanız gerekmektedir. Her gün tartılan kişilerin yapmış oldukları hata, hem kabızlık dolayısı ile artabilecek olan kilo; ve hem de stres hormonlarının çalışması dolayısı ile vücudun su tutmasına neden olur ki bu da ödem sebebidir, tartıda kilolu görünmenize neden olur… Tüm bu unsurlar motivasyonunuzu düşürür. Bu nedenle dikkat etmelisiniz.

• Diyet yaptığım halde zayıflayamıyorum diyorsanız, yaptığınız diyetin şekline dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizi kısa vadede aç bırakarak, size haftada 3 – 4 kilo vereceğinizi vaad eden diyetlere iyi diyetler gözüyle bakmamalısınız. İyi diyetler, size sağlıklı beslenmeyi vaad eder, aynı zamanda da haftada 1 kilo civarında verebileceğiniz diyetlerdir. Bu tür diyetler sizin hem sağlığınıza zarar vermez; hem de aç kalmadığınız; ya da zorlanmadığınız için rahat uygulayabileceğiniz diyetlerdir, ve kalıcılıkları vardır.

• Diyet yaptığım halde kilo veremiyorum diyorsanız, bir yemek günlüğü edinin; ve içerisine neler yediğinizi detaylı şekilde yazın. Haftasonu olduğunda, diyet listesi ile, yemek günlüğünüzü yanyana koyup karşılaştırın. Göreceksiniz ki bazı noktalarda diyetinize uymamışsınız. Aslında bu nedenle kilo veremiyorsunuz. Böylece daha dikkatli olabileceksiniz. Kim ister ki o kadar çabalamasına rağmen bir gereksiz lokma için tüm haftayı çöpe atmayı?

• Diyet listesinde yer alan şeyleri fazla yememeniz gerektiği gibi, az da yememeniz gerektiğini bilmelisiniz. Size özel hazırlanmış bir diyet listesi, günde ne kadar kalori almanız gerektiğini, metabolizma hızınızın bundan nasıl etkileneceğini belirlemektedir. Bu nedenle, az yerseniz daha iyi olacağını düşünme hatası da yapmamalısınız. Aksi halde metabolizmanız yavaşlayabilir.

• Öğün atlamamalısınız. Öğün atladığınızı düşünerek az yemiş olduğunuzu, ve az kalori aldığınızı düşünebilirsiniz, ama aslında bu büyük bir yanılgıdır. Siz öğün atladığınızda çok acıkırsınız; ve bir sonraki öğünde daha çok yersiniz. Bununla da kalmaz, düşen kan şekeriniz dolayısı ile tatlı yeme gereksinimi duyarsınız… İşte size fazladan gelen kaloriler; ve kilo alamama döngüsü… Bu nedenle sık yemeli, ama az yemelisiniz.

• Hiç bir şeyin kalorisi, su haricinde 0 değildir. Bu nedenle, diyet içecek olmaları gerekçesi ile hiç bir içeceği de çok fazla tüketmemelisiniz. İçeriklerinde bulunan yapay tatlandırıcılar dolayısı ile bu içeceklerin ilerde sizi diyabete kadar sürükleyebileceğini, ve daha fazla kilo almanıza neden olabileceğini unutmamalısınız.

• Vücudunuzun her besin grubuna, hatta yağa bile gereksinim duyduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, tek tip beslenmeye yönelik diyetlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Diyelim ki sadece sebze – meuve ağırlıklı beslendiniz; ama protein almadınız. Fakat biliyor musunuz, protein metabolizmanızı hızlandıracaktı… Siz kendi elinizle metabolizmanızı yavaşlattınız… İşte bu nedenle kilo veremiyor olabilirsiniz.

Diyet sırasında kendinize hiç bir şeyi yasaklamamalısınız. Aksi halde, istediğiniz kiloya ulaştığınız anda, yasakladığınız şeylerden fazlası ile yemeye başlarsınız; ve bu da size fazla kilo olarak geri döner. Her şeyi yiyebilirsiniz; ama kalori hesabı yaparak, bilinçli bir şekilde. Hem böylece, yasakların cazip olduğu düşüncesinden de uzak kalmış olursunuz.

• Yaptığınız diyete, bir zorunluluk gözüyle bakmamalısınız. Aksi halde diyetinizin devamlılığı tehlikeye girmektedir. Bu nedenle, diyetinizin ne kadar sağlıklı olduğuna odaklanın. Ancak bu şekilde mutlu olabilir, sağlıklı olur, güzel görünürsünüz.

• Zayıflamayı isteyen sadece siz olmalısınız. Aksi halde, bir başkasının isteği ya da önerisi ile yapacağınız diyetin, size hiç bir faydası olmayacağını göreceksiniz. Ruhen, diyetinize hazır olmanız gerekmektedir. Malum, istemek, başarmanın yarısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.