Zayıflama Egzersizleri

Vücut Tipine Göre Egzersiz Seçin

bana uygun egzersizPek çok insan, kısıtlı zamanda egzersiz yapmaya çalışıyor; ama sonrasında, yaptığı egzersizden sonuç alamamaktan şikayet ediyor. Yani hem zaman kaybı, hem de sonuç alamamanın yıkımı… Evet, egzersiz yapmak sağlığa yararlıdır, ama vücut tipine göre egzersiz yapmak istiyorum, bana uygun egzersiz hangisi? diyorsanız doğru adrestesiniz… Bu yazımızda sizlere, vücut tipine göre egzersiz önerilerinde bulunacağız. Siz de bu sayede, ihtiyacınız olan bölgeleri çalıştırmış; ve şekillendirmiş olacaksınız.

Bana Uygun Egzersiz Hangisi?

Elma Tipi Vücut Egzersizleri

Fazla bel kıvrımı bulunmayan, bacakların ince, alt vücudun üst vücuda göre daha dar; ve ince olduğu vücut tipi, elma tipi vücut olarak tanımlanmaktadır. Elma tipi vücut egzersizlerine baktığımızda, karşımıza ilk olarak pilates çıkar. Pilates, belde yağ oluşumunu engellemek sureti ile bel kıvrımlarının artmasını sağlayabilir. Bisiklet, yüzme, ve Cross trainning ile de ince olan bacaklarınızı daha kuvvetli; ve kaslı hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda, sözünü ettiğimiz bu egzersizler ile vücut şekillendirmenin yanında, zayıflamayı da olanaklı hale getirebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunmaktadır: Kalın olan üst bedendeki fazlalıkları, ince olan alt bedene taşımak için yapacağınız bu egzersizlerin, hassas eklemlerinize zarar vermemesi adına dikkatli olmanız çok önemlidir.

Armut Tipi Vücut Egzersizleri

Armut tipi vücutta, elma tipi vücuttan farklı olarak üst beden ince, buna göre alt beden daha kalındır. Belde bir kavis söz konusu iken, omuzlar dardır. Basen; ve kalçanın ise daha geniş olduğunu belirtmek gerekir. Eğer armut tipi vücut egzersizlerinin neler olduğunu bilmek istiyorsanız, ve zayıflamak istiyorsanız, ya koşu yapmalı; ya da tempolu yürüyüşe başvurmalısınız. Sprint koşu da tercih edilebilecek bir diğer egzersizdir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: İlk 1 – 2 dakika hızlı bir şekilde koşar, sonrasında ya temponuzu düşürürsünüz; ya da tempolu yürüyüşe dönersiniz… Bu şekilde daha hızlı yağ yakımını olanaklı hale getirebilirsiniz. Üst bedenin daha kuvvetli olabilmesi için şınavdan; ve ağırlık çalışmalarından yardım alabilirsiniz. Bunun yanında, basenlerinizi, ve kalçalarınızı eritmek için basit pilates hareketlerini kardiyo egzersizlerle birlikte yapmanız gerekmektedir. Bu anlamda yan yatarak çalışılan egzersizlerden faydalanmanızı da önerebiliriz.

Kum Saati Vücut Tipi Egzersizleri

Kum saati vücut tipinde, alt beden ile üst beden birbiri ile oldukça orantılıdır. Ancak bel kıvrımlıdır, ve omuzların geniş olduğu söylenebilir. Atletik bir görünüme sahip olan kum saati vücut tipinde, eğer dikkat etmezseniz, en şanslı vücut tipi olmanıza karşın, bu özelliğinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, kum saati vücut tipi egzersizlerinin, kontrollü egzersizler arasından seçilmesi gerekmektedir. Alt ve üst beden birbiri ile orantılı olduğu için, yüzme, dans, koşu, bisiklet… gibi her türlü kardiyo egzersizi uygulayabilirsiniz. Kum saati vücut tipinin özellikle dikkat etmesi gereken bölgesi ise sırtıdır. Çünkü, hem göğüsler dik olduğu için sırt ağrısı oluşabilir; hem de sırtta yağlanma oluşabilir. Bu nedenle sırt kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekir. Bunun için esneme bantlarından, ya da ağırlık çalışmalarından destek alabilirsiniz.

Dikdörtgen Vücut Tipi Egzersizleri

Dikdörtgen vücut tipinin belirleyici özellikleri arasında, alt beden ile üst beden arasındaki orantıdan, bununla birlikte az bir bel kavisinden söz etmek gerekir; kollar ve bacaklar ise uzundur. Dikdörtgen tipi vücut sahibi olan kişiler genellikle zayıftırlar. Her türlü kardiyo egzersizi yapabilirler. Ama dikkat etmeleri gereken nokta, özellikle omuz, ve kalça şekillendirme hareketleri yaparak, bel kıvrımlarını arttırabilmek olmalıdır. Bu sayede, vücudun daha şekilli olması olanaklı hale gelmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.