Zayıflama Yolları

Aç Kalarak Nasıl Zayıflanır?

Aç kalarak nasıl zayıflanır, pek çok kişi tarafından kilo vermenin kolay yolu olarak düşünülen bir sorudur ve sıklıkla sorulur. Ancak asıl soru şu olmalıdır: Aç kalarak zayıflanır mı? Aç kalarak kaç kilo verilir de, merak edilen önemli sorular arasında yer almakta olup, tam da bu noktada insanlar 8 saat diyetine yönelmektedir. Peki 8 saat diyeti nedir? 8 saat diyeti nasıl yapılır? 8 saat diyeti örnek menü ile birlikte, merak ettiğiniz tüm detayları sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Aç Kalarak Zayıflanır Mı?

Herkesin, aç kalarak nasıl zayıflanır sorusundan önce yanıtını bilmesi gereken soru budur: Aç kalarak zayıflanır mı? İnsanların aç kalmak sureti ile zayıflayacaklarına inanmalarının en önemli nedeni, kilo verme sürecinde daha az kalori almaları gerektiğini bilmeleridir. Bunu da, hiç yemek yemezsem hiç kalori almam mantığı ile birleştirir ve dolayısı ile kurtuluşu aç kalmakta bulurlar.

Peki gerçekten de aç kalarak zayıflanır mı? İsterseniz size bu sorunun yanıtını gerçek hayattan bir örnekle verelim… Farz edin ki evde sularınız, size haber verilmeden kesildi. Dolayısı ile susuz kaldınız. Yemek yapmakta, bulaşık yıkamakta, temizlik yapmakta; hatta duş almakta zorlandınız; belki de alamadınız. Yaşadığınız su kesintisini, oradan buradan aldığınız sularla geçiştirip 3 gün idare ettiniz ve sular geldi. Peki sular gelince ne yaparsınız? Hemen, yaşanması muhtemel yeni bir su kesintisine karşı su biriktirir, suları evinizin balkon, bahçe ya da ardiye odasında depo edersiniz değil mi? Bir dahaki su kesintisinde benzer sorunlarla karşılaşmazsınız. Peki bunun aç kalarak zayıflamakla ne alakası var?

Şimdi yeniden, aç kalarak zayıflanır mı sorusunun yanıtına dönelim. Hiç hesapta yokken aç bıraktığınız vücudunuz bir anda neye uğradığını şaşırır ve vereceği tepkilerle birlikte zayıflama süreci de başlar. Ancak bunun sonrasında, siz yeniden yemeye başladığınız anda vücudunuzda alarm sinyalleri çalmaya başlar ve tıpkı sular geldiğinde su depolayan beyniniz gibi, vücudunuz da yediklerinizi depolamaya başlar. Unutmayın: su biriktiren beyin ile yediklerini depolayan beyin aynı; her ikisi de sizin beyniniz. Bir olayda dışarıdan kontrol edebilme şansına sahipsiniz; birinde ise olaylar sizin kontrolünüz dışında gerçekleşiyor.Şimdi aç kalarak zayıflanır mı sorusunun yanıtını siz verin: aç kalarak zayıflamak mümkün mü?

Daha önceki süreçte yediklerinizi sorunsuzca yakan vücudunuza, yediklerinizi depo ettirmenin mantıklı bir açıklaması var mı? Aldığınız kalorileri yakmamak; depo etmek sizce gerçekleşen zayıflamanın kalıcılığını sağlar mı? Şu an itibari ile aç kalarak zayıflanır mı sorusuna bizim yanıt vermemize gerek yok muhtemelen değil mi?

Aç Kalarak Nasıl Kilo Verilir?

Aç kalarak zayıflanır mı sorusunun yanıtlarını değerlendirdiğinizde, aslında bunun çok da mantıklı bir yöntem olmadığını anlamış olmalısınız. Ancak hala aklınızın bir köşesinde aç kalarak zayıflamak varsa, şu detayı da belirtmeden geçmeyelim: Aç kaldığınız süre zarfında, her ne kadar kalori almasa da yakması gereken vücudunuz kas kaybı yaşamaya başlar. Bu durum ise beraberinde vücudunuzu ve sizi susuz bırakır. Hasta olur; sonrasında ilaç kullanmak durumunda kalabilirsiniz ve kullandığınız ilaçlar size kilo artışı olarak geri dönebilir; örneğin kortizon içeriğine sahip iseler… Açlık sırasında yaptığınız işlerdeki performans düşüşleri, halsizlik, yorgunluk, dikkat dağınıklığı.. gibi şeylerden söz etmiyoruz dahi. Ancak siz yine de hala aç kalarak nasıl zayıflanır diyorsanız, size 3 haftada 15 kilo verdiren 8 saat diyetini önereceğiz.

8 Saat Diyeti Nedir?

Aç kalarak zayıflamak isteyenlere önerilen 8 saat diyeti, haftada en az 3 gün uygulanması gereken, yediklerinize ve içtiklerinize çok fazla dikkat etmenizi gerektirmeyen; ancak belirli bir miktar kalori tüketmeniz halinde elbette sizi daha çok zayıflatan, tıpkı oruç tutarken olduğu gibi 8 saat beslenip, 16 saat aç kaldığınız zayıflama diyetleri arasında yer almaktadır.

Bu noktada size önerimiz: oruç tuttuğunuz zamanlarda zayıflayıp zayıflamadığınızı değerlendirmeniz. Çünkü bazı insanların oruç tutarken zayıfladığı değil, kilo aldığı görülür. Siz de bu grupta yer alıyorsanız, 8 saat diyetini uygulamanızı önermiyoruz. Aslında biz size bu grupta yer almasanız dahi aç kalarak zayıflamayı önermiyoruz. Fakat ısrarla uygulamak isteyenler için 8 saat diyeti örnek menüsünü paylaşacağız.

8 Saat Diyeti Örnek Menü

8 saat diyetinde aslında tükettiğiniz besinlerin çok fazla önemi yok. Fakat aç kalarak nasıl zayıflanır dediğiniz noktada bu menünün size bir örnek teşkil etmesi adına paylaşımını gerçekleştiriyoruz.

Uyanınca:
■ Detoks içeceği
■ Yeşil çay
■ Sade kahve

Kahvaltı:
■ Tost ve haşlanmış yumurta
■ Muzlu smoothie
■ Süt ve buğday gevreği

Kuşluk Vakti:
■ 4 tane badem
■ Karpuz ve salatalık salatası

Öğle Yemeği:

■ Taze meyve suyu ve ton balığı
■ Az yağlı yoğurt ve fırında pişmiş balıkla birlikte istenen sebzeler

İkindi:
■ 1 tane elma ya da portakal
■ 1 tane orta boy Bitter çikolata

Akşam Yemeği Öncesi:

■ 1 küçük kase paylamış mısır
■ 1 küçük kase haşlanmış patates

Akşam Yemeği:
■ Salatalık suyu ve sebze lazanya
■ Meyveli muhallebi ve mercimek çorbası
■ Puding ve tavuk kebabı ya da ızgara sebze

Gördüğünüz gibi 8 saat diyeti örnek menüsü ve 8 saat diyeti listesini uygulamak aslında hiç de zor değil. Ancak maddelerden sadece birini seçmeniz gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Peki günlük beslenme düzeninden ne farkı var ve bu diyetle aç kalarak nasıl zayıflanır dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen açıklamasını yapalım. 8 saat diyetinin püf noktası şu: Akşam yemeğini yediğiniz saat 18:00’ı geçmemeli. Sabah kahvaltısını ise sabah 10:00’dan önce yapmamalısınız. 18:00 ile 10:00arasında kalan zaman 16 saatlik zaman dilimidir. Yani aç kalarak zayıflamak için 16 saat aç kalırsınız. Aslında uygulanması zor değildir; belirli bir saatten sonra da uyuduğunuzu düşünecek olursak… Ancak biz, aç kalarak nasıl zayıflanır sorusunun tüm yanıtlarına karşı olduğumuz için bu diyetleri yapmamanız yönünde sizleri uyarıyoruz.

Aç Kalarak Kaç Kilo Verilir?

Aç kalarak nasıl zayıflanır sorusunun yanıtları arasında yer alan tüm detaylardan ve 8 saat diyetinden söz ettik. 3 haftada 15 kilo verebileceğinizi de belirttik. Ancak verilen kilonun kişinin metabolizma hızı, yaşı, yaşam tarzı, kurallara bağlılığı, sağlık durumu… gibi farklı unsurlara göre değişkenlik göstereceğini de belirtelim. Siz belki 15 kilo değil de 9 – 10 kilo vereceksiniz. Ancak unutmayın; yaptığınız 8 saat diyeti bir nevi şok zayıflama diyetidir. Kalıcılığı bulunmamaktadır. Dolayısı ile emeklerinizi de ziyan etmemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.