Zayıflama Yolları

Kolay Zayıflamak İçin İpuçları

salatalık suyu ile zayıflamaGünümüzde tükettiğimiz sağlıksız besinler dolayısı ile pek çoğumuz kilo alıyor; sonrasında da kolay zayıflamak için ne yapılmalı, ya da kolay zayıflamak için ne yapmalıyım sorularının yanıtlarını öğrenmek istiyor. Bu yazımızda sizlere, kolay zayıflamak için ipuçları vereceğiz. Belki o sağlıksız besinleri çok seviyor, ve vazgeçmekte zorlanıyorsunuz, ama, kolay zayıflamak için ipuçları ile incecik bir bedene sahip olmanın mutluluğunu yaşayabileceksiniz…

Kolay Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?
Kolay Zayıflamak İçin Ne Yapılmalı?

• Kolay zayıflamak için ipuçlarından söz ederken ilk olarak şunu belirtelim: kola, gazoz; ya da hazır meyve sularının hiç birisinin, sizin zayıflamanızda katkısı yok. Aksine, kilo almanıza neden olan bu içeceklerin yerine, bitki çayı, ayran… gibi içecekleri tercih etmelisiniz. Meyve suyu içecekseniz de bunu evde kendiniz hazırlamalı, içerisine şeker eklememelisiniz. Ama, bizim size önerimiz, meyve suyu yerine, meyvenin kendisini tercih etmeniz yönünde. Bir bardak elma suyu içmek için en az dört elma kullanmanız gerekecek. Ama siz bir tane elma yiyerek, hem onun lifinden faydalanabilirsiniz; hem de kalorisini daha az almış olursunuz…

• Kolay zayıflamak için ipuçları arasında, bitki çayı tüketmenin de yer alabileceğini belirttik. Ancak bitki çayı içerken, içerisine kesinlikle şeker eklememeli, olabildiğince tatlandırıcı da kullanmamalısınız; çünkü tatlandırıcının da sağlık adına bir çok zararı bulunmaktadır. Ancak bal; ya da limon suyu ile, hazırladığınız bitki çaylarını tatlandırabilirsiniz. Tercihiniz: rezene, adaçayı, yeşil çay… gibi çaylardan yana olmalı. Ama siyah çay içecekseniz, açık tüketmeye özen göstermelisiniz… Bu arada size bir de not düşelim. yapılan araştırmalara göre, şekerli içilen siyah çayın, koladan daha zararlı olduğu sonucuna varıldı. Yani, sadece zayıflamak için değil, sağlığınız için de çayınıza şeker atmayın…

• Kolay zayıflamak için ne yapmalıyım diyorsanız, kafein tüketiminizi de sınırlayın. Kafeini günde en çok iki fincan tüketin; ve içerisinde şeker, süt tozu, krema; ya da aroma bulunmasına izin vermeyin. Sade kahve içmeyi sevmiyorsanız az yağlı süt kullanımı gerçekleştirin.

• Ekmek tüketiminde tam tahıllı ekmeklerden yana hakkınızı kullanın. Bununla birlikte, haftada en az iki sefer balık, iki sefer de kurubaklagil tüketimi gerçekleştirmeye dikkat edin. Bunun yanında, sebze yemeklerinden, ızgarada pişmiş yağsız etlerden beslenme desteği alın.

• Yemekleri pişirme yöntemlerine dikkat edin. Etli yemeklerinizin içerisine yağ eklemeyin. Sebze yemeklerinde ise dilediğiniz kadar domates, sarımsak, soğan; ya da baharat kullanımı gerçekleştirin. Hem sebze; hem de kurubaklagil yemeklerine, en çok iki çorba kaşığı yağ ilave etmeniz yeterli olacaktır.

• Yemek yaparken tadına bakmak, sofrayı hazırlarken bir lokma almak… sizin zayıflamanızın önünde engel olarak duracak faktörler arasında yer almaktadır. Porsiyonların dışına çıkmamak adına, önce porsiyonlarınızı hazırlayın; ve sonrasında tüketme yolunu tercih edin.

• Sık sık; ama az yemek yeme yolunu tercih edin. Böylelikle, kan şekerinizde ani düşüşler olmayacak; ve siz gereksiz açlık hissi dolayısı ile çok yemek yiyerek gereksiz kalori almamış olacaksınız. Bununla birlikte, aldığınız kalorileri yakmak için yüksek olması gereken metabolizma hızını da düşürmemiş olacaksınız. İşte tüm bunlardan dolayı, öğünler arasında 2 – 3 saatten fazla zaman olmamasına dikkat edin.

• Kolay zayıflamak için ipuçlarından bir diğeri de, yine sağlıkla alakalı olarak, günde en az iki litre su içmenizin gerekliliğidir. Böylece, hem metabolizmanız hızlı çalışır; ve aldığınız kalorileri kolay yakarsınız; hem de idrar renginiz su renginde olur; yani, vücudunuz susuz kalmaz, ve yaz aylarında ter nedeni ile kaybettiğiniz suyu da geri almış olursunuz.

• Gün içerisinde en az beş porsiyon meyve, ve beş porsiyon sebze tüketimi gerçekleştirin. Böylece, sindirimin kolay gerçekleşmesi için yeterli lifi vücudunuza almış olursunuz. Ayrıca, yine sağlıklı yaşam için gereksiniminiz olan vitamin, ve minerallere de kavuşmuş olursunuz. Zayıflamak isteyen pek çok kişi, yetersiz beslenmeye neden olan diyetler yaparak vitamin, ve mineral eksiklikleri yaşamaktadır.

• Gün içerisinde bol bol hareket edin. Ya en az 10.000 adım atmaya çalışın, ya da günde en az yarım saat tempolu yürüyüş yapmaya özen gösterin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.