Zayıflama Yolları

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

saglikli zayiflamanin puf noktalariAslında hepimizin amacı zayıflamak. Ancak bunu, vücudundan kas kaybederek, ya da yağlarından kurtularak gerçekleştiren kişiler, bu iki durum dolayısı ile birbirlerinden farklılık gösteriyor. Sağlıklı zayıflama, ve elde edilen sonucun kalıcı olması, kaybedilen yağ kitlesi ile olurken, sağlıksız diyetlerin hedefinde kas kaybı, ve su atılımı bulunmaktadır. Dolayısı ile de kalıcı sonuçlar elde edilemez. Peki sağlıklı zayıflamanın yolları neler? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sağlıklı zayıflamanın sırlarını, ve sağlıklı zayıflamanın püf noktalarını bulabileceksiniz.

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları
Sağlıklı Zayıflamanın Yolları
Sağlıklı Zayıflamanın Sırları

• Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sağlıklı zayıflama, kalıcı zayıflamadır; ve beraberinde yağ kitlesinin erimesi anlamına gelir. Bu durum, beraberinde sağlıklı beslenmeyi getirir. Sağlıklı beslenme demek, güne sabah kahvaltısı ile başlayıp, sonrasında da günü, hem ana, hem de ara öğünlerle sürdürmek demektir. Buna, tüketilen besinlerin, protein, karbonhidrat; ve yağ dengesinin sağlanmasını eklemeden geçmemeli, ve spor yapmayı da unutmamalıyız.

• Kaç kilo olduğunuzun da önemi bulunmuyor. Sağlıklı zayıflama sürecinde, 1 ayda 3 kilo vermek, ortalama olarak en doğru kilo kaybı olacaktır. Bu kilo 2 – 4 arasında değişiklik de gösterebilir. Ancak hedef kesinlikle daha fazlası olmamalıdır. Hızlı zayıflama demek, verilen kilonun daha fazlasının, hem de daha hızlı bir şekilde geri alınması demektir. Ayrıca, eğer hedefiniz yüksek olursa, ve siz bu hedefe ulaşamazsanız, moralman da çöker, zayıflama isteğinizden vazgeçersiniz. Bu nedenle gerçekçi hedefle, 1 ayda 4 kilo vermekten fazlasını hedeflememelisiniz.

• Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, başkasına ait olan diyet programlarını uygulamamanızın gerekliliğidir. Yani, televizyonlarda görüp, gazetelerde, internette okuduğunuz diyetler, size ait değildir. Kişiye özel olması gereken diyet programları, kişinin yaşına, yaşam tarzına, cinsiyetine, sahip olduğu sağlık problemlerine… göre hazırlanır. Bu nedenle sağlıklı zayıflama, size özel hazırlanmış bir diyet programı ile mümkündür.

• Uygulamakta olduğunuz diyetin size asabiyet, yorgunluk, halsizlik, beniz solgunluğu… gibi etkilerinin olduğunu görüyorsanız, o diyetin size uygun olmadığını algılamalı, ve uygulamayı hemen bırakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.