Genel

Acıkmayı Nasıl Engellerim Diyenler İçin Öneriler

acıkmayı önlemekDiyet yaparken daha az acıkmak için yazımız içerisinde, acıkmayı nasıl engellerim sorusunun yanıtları arasında yer alan, acıkmayı önlemek, ve acıkmayı engellemek ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmeliyiz. Sizin de zayıflama yolundaki en büyük engeliniz acıkmak ise, bu nedenle diyet yapamıyorsanız; ya da diyet yapmakta zorlanıyorsanız, zaman kaybetmeden acıkmayı nasıl engellerim sorusunun yanıtlarını sizler için vermeye başlayalım…

Acıkmayı Nasıl Engellerim?

Günde üç ana, üç ara öğün tüketmeniz gerektiğini artık biliyor olmalısınız. Bu nedenle, sabah güne başladığınızda, gün içerisinde ne yiyecekseniz onları planlamalısınız. Daha sonra da, gününüz yoğun dahi olsa, bu planın dışına çıkmamalısınız. Diyelim ki, ana ya da ara öğünlerden birini atladınız. Bu sizin, acıkmanıza, ama bunu fark etmemenize neden olur. Kan şekeriniz düşer, gerilirsiniz, sinir, ve endişe sizde hüküm sürmeye başlar… En kötüsü de, tüm bunların nedenlerini anlayamazsınız. Tüm bunlar, sizin gereksiz yemek yemenize neden olur. Ne bulursanız onu yemeye, fazla kalori almaya başlarsınız. Oysa, belki de, yiyeceğiniz bir elma, ya da içeceğiniz bir bardak ayran, sizi tüm bu olumsuzluklardan kurtaracaktı…

Acıkmayı önlemek için yapmanız gereken bir diğer şey de, gün içerisinde, bol lifli gıdaların tüketimine ağırlık vermenizin gerekliliğidir. Lifli gıdalar, ağızda uzun süre çiğnenerek yutulan gıdalar olarak, pratik bir şekilde belirlenebilmektedir. Örneğin, portakal suyunu, çiğnemeye gerek duymadan içersiniz, boğazınızdan geçer. Ama, portakalı çiğnemeden yutarsanız, hem boğazınızdan zor geçer, hem de sindirimi zordur. Bu nedenle, portakal suyunda değil ama, portakalın kendisinde lif bulunmaktadır. Kurubaklagiller, meyveler, sebzeler… oldukça iyi lif kaynakları olmakla birlikte, tam tahıllı yiyecekler de, aynı şekilde lif içermektedirler. Bu nedenle, günde 25 – 30 gram lif tüketmek, acıkmayı engellemek için tercih edilecek, oldukça mantıklı bir yöntemdir. Lif, sizin yediğiniz şeyi daha uzun zamanda tüketmenizi sağlar ki bu da, daha az yiyecekle doymanızı olanaklı hale getirirken, sindirimin de daha kolay olmasını, ama bu yiyeceklerin midede daha uzun süre tutulmasını sağlar. Böylelikle, daha geç acıkırsınız.

Acıkmayı önlemenin yollarından bir diğeri de, içeriğinde yağ, ve protein bulunan besinlerin tüketimini gerçekleştirmektir. Bu besinler, daha uzun süreli tokluk hissi sağlarlar. Ancak, yağ tüketiminde aşırıya kaçmamak, ve sağlıklı olanların tüketilmesinin gerekliliği unutulmamalıdır.

Ne yediğinizin, acıkmamakla; ya da acıkmakla olan bağlantısı çok büyüktür. Örneğin, meyve, sebze, ceviz, tarçın… gibi yiyecekler, sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, ve moral bozukluğundan dolayı açlık hissetmenizi önlerken, kızartmalar, aşırı yağlı yiyecekler, sizde sürekli bir rahatsızlık hali oluşturmaktadır.

Bol su içmek, yeşil çay tüketmek de, acıkmanın önlenmesi, ve kişinin kendini daha iyi hissetmesi için tercih etmesi gereken içecekler arasında yer almaktadır. Şekerli, ve tatlandırıcı kullanılarak hazırlanmış içeceklerden uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.