Genel

Diyet Yaparken Şeker İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

şeker isteğini ne keserKimi insanlarda sürekli şeker yeme isteği vardır. Bununla birlikte, bir insan, günlük ortalama 65 gram, ve yıllık 24 kilogram şeker tüketimi gerçekleştirmektedir. Hal böyle olunca, ve şekerin kalorisi, ve sağlıksız oluşu da göz önüne alındığında, obezite, o kadar olmasa dahi yüksek kilolar hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Zayıflama diyetleri yapmaya başlarız… Bu diyetlerin içerisinde ise şekere yer verilmemektedir… Peki o halde diyet yaparken şeker ihtiyacı nasıl karşılanır? Bu yazımızda, bu konuda bilmek istediğiniz pek çok şeyi bulabileceksiniz…

Sürekli Şeker Yeme İsteği Ve Sonuçları

Hemen belirtelim ki, hayatımızdan şekeri çıkartmamız oldukça zor. İçtiğimiz her bir bardak asitli içeceğin içerisinde en az 22 gram şeker var… Ve, örneğin Kola gibi içeceklerde bu şeker yanmış hali ile kullanıldığı için hiç sağlıklı değil. Bunun yanında, gün içerisinde içilen çay – kahvedeki şeker miktarı, yenilen dondurmanın şekerli olması… gibi pek çok nedenden dolayı, gün içerisinde bizler gereğinden fazla şeker alıyoruz… Diyet içeceklerin de içerisinde şeker olmadığını düşünmeyin. Aksine, diyet olarak hazırlanan yiyecek, ve içecekler, daha fazla işlenmeleri dolayısı ile, sağlığı çok daha olumsuz etkilemekteler.

Eğer ki gereğinden fazla şeker tüketimi gerçekleştirirseniz, karaciğeriniz bu şekerin fazlasını, bizim ilgi alanımıza: “Yağa” çeviriyor… Kilo; hatta obeziteye neden olabilen bu durum, karaciğer yağlanmasına, kalp, ve damar hastalıklarına, şeker hastalığına… ve daha pek çok şeye sebep oluyor. Ve ne yazık ki şeker öyle bir şey ki, yedikçe – içtikçe, daha fazlasını tüketmek istiyorsunuz… Hal böyle olunca, sürekli şeyer yeme isteği, kendisini katlayarak arttırmaya devam ediyor. Peki tatlı isteğini ne keser? Diyet yaparken şeker ihtiyacı nasıl karşılanır?

Tatlı İsteğini Ne Keser?

Evet, vücudumuzun şekere ihtiyacı olduğu doğru… Hatta kan şekeri diye bir tabir de var, ve zaman zaman düşebiliyor… İşte bu gibi durumlarda, hemen ağzımıza şeker alıyoruz… Bu doğru mu? Şekerin içeriğinde hiç bir vitamin; ya da mineral bulunmuyor. Dolayısı ile sağlıklı değil, sağlıksız… Ama, ihtiyacımız olan şekeri, sağlıklı yiyeceklerden, besinlerden elde edebilmemiz mümkün… Başlangıçta şunu unutmamalısınız: Karbonhidrat içeriği bulunan her yiyecekte bir miktar şeker vardır; ve vücudumuzun şeker ihtiyacını ekmek yiyerek dahi karşılayabiliriz.

Doğada bulunan sağlıklı şekerler de bulunmaktadır. Örneğin bal, pekmez, ya da meyve tüketimi gerçekleştirerek, şeker ihtiyacını karşılayabilmek oldukça mümkündür. Tarçın, kan şekerini dengeleyen bir bitki olup, çayı içilebilir, ya da çaylara şeker yerine tarçın eklenebilir. Siz zaten onun kokusundan dahi şeker ihtiyacınızı karşılarsınız: Öyle ya, tarçın genellikle şekerli şeylerin içerisine konulur. Çağrışım ile ağızda hissedilen şeker tadı, zaten şeker etkisi de göstereceğinden dolayı oldukça tercih edilmektedir.

Meyan kökü: Özellikle Çukurova’da, sokaklarda satılan Boyan şerbetidir. Çok fazla faydası bulunan meyan kökünü, ister çay olarak, isterseniz de boyan şerbeti olarak hazırlayabilirsiniz; ve şeker ihtiyacınızı karşılayarak, içinizi serinletmesini olanaklı hale getirebilirsiniz; lezzeti, ve sağlığa olan yararlarından söz etmiyoruz dahi…

Diyet Yaparken Şeker İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Diyet yaparken gereksinim duyduğunuz, ama alamadığınız şeker isteğini bastırabilmek, ve ihtiyacınızı karşılamak adına sizlere bir de şeker isteğini bastıran çay tarifi verelim dilerseniz.

Şeker İsteğini Bastıran Çay İçin Gerekli Malzemeler:

*Bir parça tarçın
*Bir parça meyan kökü
*Bir tatlı kaşığı rezene

Şeker İsteğini Bastıran Çayın Hazırlanışı

Bir bardak suyu kaynatın, sonrasında porselen, ya da cam bir bardağa alın. İçerisine malzemeleri de ekleyip, sonrasında bardağın ağzını kapatın. Demlenmesi için on dakika kadar bekleyin. Ardından süzerek, şeker isteğini bastıran çayı içebilirsiniz. Her seferinde taze hazırlamak koşulu ile bu çayı günde dört fincana kadar tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.