Genel

Karbonhidrat Tüketimi Nasıl Azaltılır?

karbonhidrat tüketimi nasıl azaltılırNasıl zayıflanır diyenlerin, hem sağlıklı karbonhidrat tüketimine dikkat etmeleri, ve hem de karbonhidrat tüketimi nasıl azaltılır sorusunun yanıtlarını bilmeleri gerekmektedir. Karbonhidrat tüketimi olmadan olmaz, ancak dikkat edilmesi gereken sağlıklı karbonhidrat tüketimidir. İşte bu nedenle, zayıflarken tek yönlü diyetler yerine, karbonhidrat tüketimi nasıl azaltılır sorusunun yanıtlarını bilmek gerekir. İşte bilinmesi gereken o yanıtlar…

Karbonhidrat Tüketimi Nasıl Azaltılır?

• Sağlıklı karbonhidrat tüketimi için her şeyin öncesinde, mevsim kış olduğunda, haftada 1 – 2 kere kurubaklagil yemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Elbette bunların pişirilme şekli de önemlidir. Bir gece öncesinden suya ıslatılmaları; ve sonrasında da pişirilmeleri sırasında, ıslatmada kullanılan bu suyun dökülmemesi çok önemlidir.

• Karbonhidrat tüketiminde, tam tahıl içeriğine sahip, sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Örneğin, pirinç, makarna, erişte değil, bulgur, esmer makarna… gibi karbonhidratlara yönelmeniz önerilmektedir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmeniz önerilir. Bu tercihler, içeriklerinde bulunan lif dolayısı ile hem sizi daha uzun süre tok tutar, hem de sindirim sistemini çalıştırmaları dolayısı ile kilo almanızı önlerler.

• Kahvaltı yaparken marmelat; ve reçel tüketmektense 1 – 2 tatlı kaşığı bal ile şekerli yiyecek gereksiniminizi karşılamalısınız. Balın doğal olması ise bu noktada çok önemlidir. Reçel; ve marmetat içerisinde kullanılan şeker size hem kilo aldırır; hem de sağlığınız için yararlı değildir.

• Öğünlerden birinde patates tüketecekseniz, bilmelisiniz ki patatesin içeriğinde çok yüksek oranda karbonhidrat bulunmaktadır. Bu nedenle, patates tükettiğiniz öğünde, yanında ekmek gibi, pilav gibi bir başka karbonhidrat tüketimine daha gerek bulunmamaktadır.

• Çorba, zayıflamak için ideal bir yiyecektir, doğru şekilde hazırlanırsa hem daha az yemeyi olanaklı hale getirir, hem de kalorisi düşüktür. Aynı zamanda sindirim sistemini de çalıştırma özellikleri bulunan yemekler grubunda yer almaktadır. Çorbalarınızı hazırlarken içerisine un, pirinç, şehriye eklememelisiniz. Bunun yerine bulgur, ve tam buğday ile hazırlanan çorbaları tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.