Genel

İştah Kesmek İçin Ne Yapılmalı?

iştah kesmenin yollarıZayıflamanın önündeki en önemli engellerden bir tanesi iştahtır. Acıkan, ve yemek yemek isteyen insanlar, genellikle diyetlerine bağlı kalamaz, olması gerekenden fazla kalori alırlar; ve bu durum da onların zayıflamalarını engeller. Peki iştah kesmek için ne yapılmalı? İştah kesmek için ne yapılır? Yazımız içerisinde sizlere iştah kesmenin yollarından söz etmeye çalışacağız…

İştah Kesmek İçin Ne Yapılmalı?
İştah Kesmek İçin Ne Yapılır?

• İştah kesmenin yollarından ilki, sabah kahvaltısında protein ağırlıklı beslenmektirç Bunun için, iki yumurta; ve iki dilim marmelatlı kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Yapacağınız bu kahvaltı, sizin gün içerisinde daha az acıkmanızı olanaklı hale getirecek, ve siz daha az kalori almış olacaksınız.

• Eğer iştah kesmek için çabalıyorsanız, ilk yapmanız gereken şeylerden biri de yiyeceklerinizi ulaşılması zor yerlere koymaktır. Acıkıp bir şeyler yemek istediğinizde, kendinizi yormak adına merdiven çıkıp inin, koşun… Kısacası yorulun. Sonrasında ise, yorgunluğunuzu bastırmak için su için. İçtiğiniz bu su sizin açlığınızı da bastıracak, ve ulaşılması zor olan yerlerden yiyecek almayı gözünüze kestiremeyeceksiniz.

• Gün içerisinde düzenli uyku uyuyun. Bu sizin iştah kesmek için atmanız gereken önemli bir adım. Eğer rahat uyuyan bir kişi iseniz, bir şeyler yiyerek rahatlayacağınızı düşündüğünüzde de gözlerinizi kapatıp, arkanıza yaslanarak kestirmeye, şekerleme yapmaya çalışın. Uykunun, iştah kesmeye yardımcı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır.

• Diyelim ki acıktınız, ve canınız bir şey yemek istedi. Bu noktada yemek istediğiniz şeyi elinize alın; ve onu uzun uzun koklayın. Yapılan araştırmalara göre, yiyecekleri koklamak ile, onları yemek, insanlara aynı hissi yaşatıyor. İşte bu nedenle, fazladan kalori almak yerine, öncelikle o yiyeceği koklamayı tercih edin.

• Yediklerinizi yarı yarıya azaltın. Unutmayın, tabağınızda ne kadar yiyecek varsa, siz onu bitirmek için uğraşırsınız. Ne kadar yiyecek varsa onunla doymayı planlayan siz, daha az yiyecek alırsanız, emin olun onunla doyacaksınız. Lokanta gibi bir yerde yemek yiyecekseniz, porsiyonun yarısını paket yaptırıp, diğer yarısını yemek istediğinizi garsona söyleyin…

• İştah kesmenin yollarından bir diğeri de yemeği daha çok ışık olan bir yerde yemektir. Işık iştah kesmek için etkili bir yöntemdir. Işığın az olduğu ortamlarda daha çok yemek yendiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

• Yemek yerken yanınızda sohbet edebileceğiniz birileri olsun. Ne kadar çok konuşursanız o kadar az yemek yersiniz. Hatta siz konuşurken karşınızdaki kişi yemeğini bitirmiş ise, ona sizin yemeğinizden de almasını teklif edin. Bu şekilde daha az yemek yemiş olursunuz.

• Yemeklerinizi ayakta yemeyin. Ne kadar çok yediğinizi bu şekilde anlamazsınız. İştah kesmek için ne yapılır diyorsanız, oturarak yemek yemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

• İştah kesmek için ne yapmalıyım diyorsanız, çok acıktığınızda, yemeklerinizi sadece çorbalardan seçerek doymaya çalışmalısınız. Bu sizin hem açlığınızı bastırmak; hem de daha az kalori almak için seçeceğiniz etkili bir yöntemdir.

• Tüm bunlara rağmen bir şeyler yemek istiyorsanız, az miktar peynir, küçük bisküvi, ya da şekerlemelerden az bir şekilde tüketmeyi tercih etmelisiniz. Ama miktarı abartmamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.