İdeal Kilo

Kilo Almayı Nasıl Engellerim?

kilo almayı nasıl engellerimBu yazımızda, ideal kilosunda olan, kilo almayı nasıl engellerim diyen okurlarımız için, kilo almak nasıl önlenir; ve kilo almak nasıl engellenir sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Aslında alacağınız bazı küçük önlemlerle, metabolizmanızı hızlandırarak, diyet yapmadan az da olsa kilo verebilir, ve daha da önemlisi kilo almazsınız. Peki bunu nasıl yaparsınız? Gelin bu küçük; ama önemli tüyoları birlikte gözden geçirelim…

Kilo Almayı Nasıl Engellerim?
Kilo Almak Nasıl Engellenir?
Kilo Almak Nasıl Önlenir?

• İlk olarak güne kahvaltı ile başlamalısınız. Bu sayede hızlanacak olan metabolizmanız, sizin vücut direncinizin de artmasına neden olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, sağlıklı kahvaltı yapmaktır, ve bu anlamda bilinçli olmanız yeterlidir.

• Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, hasta olmamanız önemlidir. Bu nedenle, A; ve C vitaminleri bakımından zengin beslenmeniz gerekir. Tutunçgiller, kivi, lahana, karnabahar, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller… içeriklerinde bol miktarda, gereksinim duyduğunuz vitaminleri barındırırlar. Bu nedenle bu yiyecekleri bolca tüketmelisiniz.

• Sadece ana öğünlerle beslenmeyin. Ara öğünleri de atlamamanız gerektiğini bilin. Bu sayede, acıkmayacağınız için ana öğünlerde daha az yer, daha az kalori alırsınız. Sadece dikkat etmeniz gereken, ara öğünlerde neler yemeniz gerektiğini bilmektir.

• Metabolizmanızı sağlıklı şekilde çalıştırabilmek adına, gün içerisinde, ihtiyacınız olduğunu düşünmeseniz dahi en az iki litre su içmelisiniz. Soğuk havalarda terlemediğiniz için su ihtiyacınız oluşmaz; ama siz yine de suyunuzu yeterli miktarda içmelisiniz.

• Özellikle akşam saatlerinde sıcak içecekler tüketmelisiniz. C vitamini içeriğinin yüksek olması dolayısı ile kuşburnu, sindirim sistemini sağlıklı çalıştırması dolayısı ile rezene çayını tercih edebilirsiniz. Kısacası, şekersiz bitki çayları iyi olacaktır. Ama sıcak içecek deyince aklımıza daha çok kahve, çay gelir. Siz bitki çaylarına yönelmelisiniz.

• Beslenmenize, içeriğinde lif bulunan yiyecekleri eklemelisiniz. Çünkü lif bakımından eksik beslenmeniz, kabızlık sorununu beraberinde getirecektir. Sebze, ve meyveler, içeriklerinde hem lif; hem de bol miktarda C vitamini bulundururlar. Kuru baklagiller; ve kepekli yiyeceklerin de lif oranları iyidir. Bu besinleri tüketirseniz, hem kabızlık sorunu dolayısı ile şişkinliğiniz olmaz; hem de metabolizmanız iyi çalışır…

• Vücudunuzu sık sık ısı değişimlerine maruz bırakmamalısınız. Aksi halde, buna uyum sağlamak adına daha az kalori harcayacaktır. Bununla birlikte, hareketsiz de kalmamalısınız. Aksi halde, yağ, ve şekere olan gereksiniminizin arttığını hissedersiniz. Bu besinler ise, vücudunuzda yağ olarak depolanır, ve metabolizma yeterli çalışmazsa kilo alımına, hem de bölgesel kilolara neden olur.

• Haftada en az 2 – 3 kere D vitamini alabilmek adına balık tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.