Kalori Cetveli

Düşük Kalorili Sebzeler Hangileridir?

düşük kalorili sebzelerBu yazımızda sizlere, düşük kalorili sebzeler; ve kalorisi düşük sebzeler hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Düşük kalorili salatalar; ya da düşük kalorili yemekler yapmak isterseniz, zayıflamak adına tüketeceğiniz yiyeceklerin kalorisi düşük olacağından, diyetinizi daha kolay uygulayabilirsiniz. O halde zaman kaybetmeden düşük kalorili sebzeleri tanımaya başlayalım…

Düşük Kalorili Sebzeler, Kalorisi Düşük Sebzeler Hangileri?

Domates: Orta boy bir domatesin kalorisi 22’dir. İçeriğinde bulunan lif, ve su dolayısı ile, zayıflamanızda size yardımcı olurken, düşük kalorili salataların da vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Şalgam: Genellikle suyundan faydalanılan şalgamın, liflerinin, zayıflamak adına size yardımcı olması için, kendisini tüketmeniz önerilmektedir. Bir kase şalgamın kalorisi 36’dır.

Mantar: Zehirli olan mantarları ayırmak sureti ile, yenilebilecek mantarlardan, düşük kalorili sebze yemekleri hazırlayabilirsiniz. Ve bir kase çiğ mantarın kalorisi 15’tir.

Kabak: Düşük kalorili sebze yemeklerinde rahatlıkla tüketilebilen kabağın kalorisi 20’dir… Hem de bir kase çiğ kabağın… İçeriğinin lif, ve su bakımından zengin olduğunu unutmamanız gerekir.

Su Teresi: Düşük kalorili sebzeler arasında yer alan su teresinin bir kasesi sadece 4 kaloridir.

Brokoli: Bir kase brokolinin kalorisi 31 olup, lif bakımından zengin olan brokoli ile; hem düşük kalorili sebze yemekleri, hem de düşük kalorili salatalar hazırlayabilirsiniz.

Limon: Bir tanesi sadece 20 kalori olan limonun kabukları da bu bilgiye dahildir. Ve tüm salataların vazgeçilmez salata sosları arasında yer aldığı unutulmamalıdır. Lif bakımından zengin olan limon kabuklarını kurutun, sonrasında da rendeleyerek salatalarınızın içerisine ilave edin…

Ispanak: Bir kase ıspanağın kalorisi, sadece 7’dir. Ispanağı çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, düşük kalorili sebze yemeklerinde de kullanabilirsiniz.

Soğan: Yarım kase soğanda 32 kalori bulunmaktadır. Hem salata; hem de sebze yemeklerinin vazgeçilmesi olan soğanı, rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Biber: Yarım kase biberin kalorisi 30’dur. Eğer bu biberin acı olmasını tercih ederseniz, zayıflamak adına size önemli katkıda bulunur, ve kalori yakmanızı olanaklı hale getirir.

Sarımsak: Yiyeceklerimize lezzet katan sarımsağın bir dişinde 4 kalori bulunmaktadır. Sarımsağı yiyeceklerimize karıştırmadan önce, soyup doğradığımızda, on dakika bekletir, kullanımı bunun sonrasında gerçekleştirirsek, sarımsağın faydalarından daha iyi yararlanabiliriz.

Kırmızı Turp: Bir kase kırmızı turpun kalorisi 19’dur, ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kırmızı turpun sağlık açısından faydaları da kesinlikle unutulmamalıdır.

Kereviz: Bir kase kerevizin kalorisi 16’dır. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran kereviz, kendisini tüketenleri uzun süre tok tutmaktadır.

Kara Lahana: Bir kase kara lahananın kalorisi 5 olup, kan şekerini dengeleme özelliği dolayısı ile, uzun süreli tokluk hissi sağlayabilmektedir.

Brüksel Lahanası: Bir kase Brüksel lahanasının kalorisi 38’dir. Lif bakımından zengin olduğunu belirtmek gerekir.

Lahana: Bir kase lahananın kalorisi 22’dir. Lif bakımından zengindir.

Roka: Bir kase rokanın kalorisi 4’tür. Lif bakımından zengin olup, düşük kalorili salatalara rahatlıkla eklenebilmektedir.

Marul: Bir kase marulun kalorisi 5 olup, kan şekerini dengeleme, dolayısı ile uzun süreli tokluk sağlama özelliklerine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.