Metabolizma Hızı

Kışın Metabolizmayı Hızlandırma

kışın metabolizmayı hızlandırmaPek çok kişi, kışın metabolizma neden yavaşlar sorusunun yanıtlarını merak ediyor. Bu nedenle biz de bu yazımızda, kışın metabolizma hızını arttırıp, kışın metabolizmayı hızlandırma adına yapabileceklerinizden söz edeceğiz. Yavaşlayan metabolizma elbette kilo alma problemini beraberinde getirir. Peki bu anlamda neler yapılabilir? İşte bilmeniz gerekenler…

Kışın Metabolizma Neden Yavaşlar?

Her şeyin öncesinde, kış aylarında günler kısa, hava genellikle kapalıdır. Bu nedenle güneşten yeteri kadar yararlanılamaz, ve D vitamini eksikliği gündeme gelebilir. Havaların soğuk olması dolayısı ile insanlar dışarı çıkmak istemediği için hareket kısıtlanması söz konusu olur, ve daha az terleme söz konusu olur. Bir de, güneş ışınlarının az alınması dolayısı ile depresyonlu ruh halinin gündeme geldiğini; ve dolayısı ile daha fazla yemek yemek isteüği oluştuğunu düşünecek olursak, hele bir de bu yiyeceklerin karbonhidrat ağırlıklı olduğunu göz önüne alırsak… kışın metabolizma hızının neden düştüğünü daha iyi algılayabiliriz…

Kışın Metabolizmayı Hızlandırma Önerileri

• Uyanmanızın üzerinden 1 – 1.5 saat geçmeden, mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Gece uyku sırasında uzun süre aç kalırsınız; ve aslında kışın 4 saatten fazla aç kalınmaması gerekmektedir. Bu nedenle, kuvvetli bir kahvaltı yaparak metabolizmanızı hızlandırmalısınız. Bu sayede, öğle yemeğine kadar daha da fazla acıkmamış olur; ve daha çok yiyerek, gereksiz kalori alımını da önlersiniz.

• Gün içerisinde ortalama 7 saat uyumalısınız. Unutmayın, uykusuzluk iştahın artmasına neden olur; ve az uyuyanların, yeteri kadar uyuyanlara göre günde 300 kalori daha fazla aldıkları araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu nedenle uyku düzeninizden taviz vermemelisiniz.

• D vitaminini olabildiğince almalısınız. Yazımızın başında, kışın metabolizma hızının azalma nedenlerinden birinin de, güneş ışınlarının az alınması dolayısı ile meydana gelen D vitamini eksikliği olduğunu belirtmiştik. Eksik olan D vitamini, hem iştahınızı kontrol etmenizi güçleştirir, hem de metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle, güneşten olabildiğince yararlanmalı, yumurta, karaciğer, balık, süt… gibi D vitamini içeren besinler tüketmelisiniz.

• Açlık sürenizi 4 saatten fazla, 2 saatten az tutmayın. Siz aç kaldıkça vücudunuzun kıtlık bilinci oluşturarak, bir önceki öğünde yediklerinizin bir kısmını yağ olarak depolayacağını unutmayın. İşte bu nedenle ara öğünler alın. Meyve, kuruyemiş, süt… gibi şeyler tüketerek, kan şekeri, ve kilo kontrolünü olanaklı hale getirin.

• Kaç kiloysanız, gün içerisinde ona göre belirlenen miktarda su içmelisiniz… Örneğin 50 kilo olan bir kişinin içmesi gereken günlük su miktarı 1.5 litredir. Ama kışın metabolizmayı hızlandırma adına da olsa, su içmek pek çoğumuzun aklına gelmez. Oysa yakılması istenen her kalori için, aynı miktar suya gereksinim vardır. İşte bu nedenle azalan sıvı miktarınızı arttırabilmek adına, gün içerisinde 2 – 3 fincan beyaz; ya da yeşil çayı, tansiyon probleminiz yoksa içmelisiniz…

• Kışın metabolizma hızını arttırmak için kış meyve, ve sebzelerini tüketin. Turunçgiller, lahana, karnabahar, kereviz, ıspanak… içeriklerinde bu mevsimde daha çok mineral; ve vitamin bulundurdukları için sağlık adına daha fazla yarar sağlarlar; ve bununla da kalmaz, kilo kontrolüne katkıda bulunurlar.

• Gün içerisinde yeteri kadar Kalsiyum alın. Kalsiyumu 600 ml’den az alırsanız, obeziteyi kendiniz adına tetiklemiş olursunuz. Günde 1200 ml Kalsiyum alırsanız ise, hem metabolizmanızı hızlandırır; hem de yağ yakımını olanaklı hale getirirsiniz. Bu nedenle, günde 2 – 3 porsiyon süt ürünü tüketmeniz önerilmektedir; böylece kilo kontrolünü sağlamış olursunuz.

• Her öğünde protein tüketmeye dikkat edin. Proteinin sindirimi kolay olduğu için kışın metabolizma hızını arttırmak adına gereklidir. Bununla birlikte, tok tutucu etkisinden de yararlanmış olursunuz. Kalsiyum içeriği bulunan süt ürünleri, D vitamini içeriği bulunan yumurta, balık… tüketiminiz halinde, günlük protein gereksiniminize de katkıda bulunmuş olursunuz.

• Kaslarınızın çalışması için günde en az yarım saat egzersiz yapın. Bunun için spor salonuna gitmek; ya da yürüyüş yapmak zorunda bile değilsiniz. Merdiven çıkmak, evde egzersiz yapmak dahi yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, düzenli yaptığınız egzersizin terk edilmesinin size kilo artışı olarak geri döneceğini de unutmayın Haftada en az 3 – 4 gün, hangi egzersizi seviyorsanız onu yapın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.