Metabolizma Hızı

Metabolizma Hızı Neden Yavaşlar? Metabolizmayı Yavaşlatan Nedenler

Bu yazımızda sizlere, metabolizma hızı neden yavaşlar; ve metabolizma hızı neden düşer sorularının yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Metabolizmayı yavaşlatan nedenleri yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde hiç zaman kaybetmeden soralım: Metabolizma hızı neden yavaşlar? Metabolizma hızı neden düşer? İşte metabolizmayı yavaşlatan nedenler:

Metabolizma hızı neden yavaşlar? Metabolizma hızı neden düşer? Metabolizmayı yavaşlatan nedenler arasında ilk olarak yaş faktöründen söz etmemiz gerekmektedir. Yaşı ilerleyen bir insanın kilo alması; ve yağlarının artması söz konusudur. Bununla birlikte kas azalmasından da söz etmeyi unutmamamız gerekmektedir. metabolizmayı yavaşlatan etkenler arasında yer alan bu unsurlar nedeniyle 27 yaşından sonra her beş senede bir metabolizma hızı %3 oranında yavaşlıyor; bu yavaşlama 47 yaşından sonra %12 şeklinde gerçekleşiyor.
Metabolizma hızı neden yavaşlar; ya da metabolizma hızı neden düşer diyenlere, metabolizmayı yavaşlatan nedenler arasında yer alan bir diğer unsurun da cinsiyet olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Erkeklerin metabolizma hızı kadınlara göre daha yüksektir; bunun nedeni, vücutlarındaki kas oranının kadınlara göre daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kas oranı ne kadar fazla olursa, metabolizma hızının da o kadar yüksek olacağını unutmamak gerekmektedir.
Metabolizmayı yavaşlatan nedenler arasında yer alan bir diğer unsuru ise görünce şaşıracaksınız: zayıflama diyetleri, hızlı zayıflatan diyetleri uyguladığınızda; ve sonrasında bu diyetlerden vazgeçerek yeniden hızlı bir şekilde kilo almaya başladığınızda, metabolizma hızınız da aynı hızla yavaşlamakta, ve metabolizma hızı neden yavaşlar sorusuna da yanıt niteliği oluşturmaktadır.
Metabolizmayı yavaşlatan nedenler arasında hormonal durumun, kalıtımın, ya da yapılan egzersizlerin de faktörünün bulunduğunu belirterek, metabolizma hızının kişiden kişiye değiştiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.