Kilo Almaya Neden Olan İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

kilo aldıran ilaçlarBu yazımızda sizlere, kilo almaya neden olan ilaçlar; ve kilo almaya sebep olan ilaçlar ile, kilo aldıran ilaçlar hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Neden zayıflayamıyorum, ya da neden kilo alıyorum diyenlerin, kilo almaya neden olan ilaçlar; ya da kilo aldıran ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmaları, kilo kontrolünde onlara yardımcı olabilecektir. O halde hemen kilo almaya sebep olan ilaçların aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:


Hipotalamus tarafından salgılanan özellikle iki hormon, neden zayıflayamıyorum, ya da neden kilo alıyorum sorularının yanıtlarını oluşturmaktadır. Bu iki hormonun isimleri leptin, ve gretin olarak belirtilmektedir. Leptin hormonu kişilerin kendilerini tok hissetmelerini sağlarken, gretin hormonunun ise açlığa neden olduğunu belirtmemiz gerekir. Yani leptinin çok salgılanması, gretinin ise az salgılanması kilo kontrolünü olanaklı hale getirir. Ama durum bunun tam tersi şekilde gerçekleşecek olursa, ve leptin az, gretin çok salgılanırsa, kişilerin iştah düzenlerinde bir dengesizlik meydana gelir, ve bu da kilo kontrolünü olanaksız hale getirmektedir.
Antidepresan olarak belirtilen; ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar kilo aldıran ilaçlar arasında yer almakta, ve leptin ile gretin isimli hormonların dengesini bozmaktadır. Kilo almaya neden olan ilaçlar arasında, hormon düzenleyici olarak da adlandırılan doğum kontrol haplarının da yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Doğum kontrol hapları, biraz önce de belirttiğimiz gibi, hormon düzenleyici olarak isimlendirildiklerinden, hormon dengelerinde değişime neden olmaktadırlar; ve kilo aldıran ilaçlar arasında yer alabilmektedirler. İçeriğinde kortizon bulunduran bazı ilaçların da kilo almaya neden olan ilaçlar arasında yer aldıklarını belirtmemiz gerekmektedir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası