Kaç Kilo Fazlam Var? Kaç Kilo Zayıflamalıyım?

kaç kilo fazlam varHerkese merhabalar. Birlikte zayıflayalım köşemizde dün itibari ile yürüyüşe başlamak için kendimizi alıştırmaya başladık. Bugün de, dün yaptığımız gibi, günde yarım saat yürüyüşümüzü yapacağız. Bugün aklımızda bir de şu sorunun yanıtı netleşmeli; ve ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz: Kaç kilo fazlam var? Kaç kilo vermeliyim? Kaç kilo zayıflamalıyım? Birlikte zayıflayalım dedik, o halde, kaç kilo fazlam var, kaç kilo zayıflamalıyım, kaç kilo vermeliyim… sorularının yanıtlarını da birlikte bulacağız demektir.


Kaç kilo fazlam var, kaç kilo zayıflamalıyım diyen kişilerin bilmeleri gereken şey, ideal kilolarının kaç olduğudur. İdeal kilosunu bilen bir insan, kaç kilo fazlam var sorusunun yanıtını, sahip olduğu kilodan ideal kilosunu çıkartarak bulabilmektedir. Elde edilen souç ise elbette, kaç kilo vermeliyim sorusunun yanıtı olacaktır.
Kaç kilo vermeliyim diyenlerin, ideal kilolarını hesaplamak adına yapmaları gereken basit işlemi sizlere şu şekilde aktarabiliriz:
İdeal kilo hesaplamanın basit yöntemi: Kişi boyunu yazar, sonrasında ise, boyundan 150’yi çıkartır. Elde edilen sayısı dörde böler; ve sonrasında çıkan sonuca 100 ekler. Bu şekilde elde edilen sonuç bir kenara yazılır. Ancak onun öncesinde yine boyun yazılması gerekmektedir. Ve bu iki sayı birbirinden çıkartıldığında, kişi ideal kilosuna ulaşmış olacaktır. Elde edilen kilo, ideal kilodur, yani kişinin olması gereken kilodur.
Birlikte zayıflayalım köşemizde, sizler için ben kendi ideal kilomu hesaplamak istedim, ve bunun sizlere bir örnek teşkil edeceğini umuyorum. Boyum 1.70 Gelin ideal kilomu birlikte bulalım:
170 – 150 = 20
20 : 4 = 5
5 + 100 = 105
170 – 105 = 65
Gördüğünüz gibi benim ideal kilom 65 olarak belirlenmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır: vermiş olduğumuz formül, ideal kilonun basit bir hesaplama şeklidir. Bir bayan için, elde edilen bu sonuç biraz fazla olacaktır. Bu fazlalığın ortalama 7 kilo olduğunu kendim için belirtebilirim. Birlikte zayıflayalım köşemizi takip eden erkekler, elde ettikleri sonuca doğrudan doğruya inanabilirler. Bayanlar ise, elde ettikleri sonuçtan 7’yi çıkarttıklarında, ideal kilolarına ulaşmış olacaklardır. Sahip olunan kilodan ideal kilonun çıkartılması ise, kaç kilo zayıflamalıyım sorusunun yanıtı olacaktır, ve bu noktada birlikte zayıflayalım köşemizde ilerleyen günlerde, bu sayıya gereksinim duyacağınız için bir kenara not almanızı önermemiz gerekmektedir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası