Stres Kilo Aldırır Mı?

stres kilo yaparmıBu yazımızda sizlere, stresin zayıflamaya etkilerinden söz ederek, stres kilo aldırır mı, ve stres kilo yapar mı şeklindeki soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Eğer siz de neden zayıflayamıyorum diyenler arasında yer alıyorsanız, ve daha kötüsü, stres benim yaşam tarzım diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, stresin zayıflamaya etkilerini sizlere, olumsuz yönlerinden bakarak anlatmaya çalışalım…


Stres kilo yapar mı? Stres kilo aldırır mı? Evet, pek çok kişinin bildiği yanlışa karşın stres nedeniyle vücutta salgılanan bazı hormonlar kilo vermeyi engellemekte, ve yağ depolamasını arttırmaktadır. Bazı stres hormonları ise bizden uykumuzu almakta, hatta, iştahımızın açık olmasına, çok fazla kalori almamıza neden olmaktadır. Bu nedenle aslında, stresten eridi gitti tabiri değil de, daha çok, stresten şişti tabiri doğrudur.
Peki stresin zayıflamaya etkileri nasıl ortadan kaldırılır? Her şeyin öncesinde, stres yönetiminin nasıl gerçekleştirilmesini bilmeliyiz. Egzersiz yapabilir, ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirebiliriz. Eğer egzersizi sevmiyorsak yoga, pilates, meditasyon gibi uygulamaları da gerçekleştirebiliriz. Bu durum hem bizim dikkatimizin daha stresten uzak olmasına neden olur; hem de iştah problemimiz daha az olur; ve daha az, bir şeyler yeme gereksinimi duyarız. Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da uykumuzu düzenli almamızın gerekliliğidir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası