Obezite

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi

Obezite ameliyatı hakkında bilgi almak günümüzde hepimiz için değilse dahi pek çoğumuz için bir gereklilik. Çünkü bazılarımızın hastalık olarak değerlendirip, bazılarımızın ise hayatın akışına bağlı olarak gerçekleştiğini düşündüğü obezite, günümüzün önemli sorunları arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak da pek çok kişiye obezite ameliyatı yapılıyor. Dolayısı ile obezite ameliyatı öncesi ve obezite ameliyatı sonrasında olabilecekler hakkında bilgi almak önemli.

Obezite Ameliyatı Sonrası Başarı Kaçınılmazdır

Obezite ameliyatını olup da sonrasında hala nasıl zayıflanır sorusuna yanıt bulamamak gibi bir olasılık söz konusu değildir. Ancak unutulmaması gereken detay, önemli olanın obezite ameliyatı olmadığı gerçeğidir. Unutulmaması gereken detay, obezite ameliyatı sonrasında verilen kilonun başarılı bir şekilde ömür boyu korunmasıdır. Buna yönelik olarak ameliyatı yapan ekibin, ameliyat öncesinde hastaya, ameliyattan sonraki yaşam tarzı hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. Hasta bu durumu kabul edecek ve yaşam tarzını bu şekilde düzenleyecekse obezite ameliyatı olmaya karar vermelidir.

Aynı ekip obezite ameliyatı sonrasında da hastanın yanında olmalı, ona hem doğru ya da yanlışlarını söylemeli; hem de onun destekçisi olmalıdır. Süreci kendi halinde takip eden bir hastanın, obezite ameliyatı sonrasında başarılı kalabilmesi ihtimali neredeyse yoktur. Dolayısı ile ameliyat gerçekleştiren ekip mutlaka hastanın yanında manevi anlamda da durabilmelidir. Bu noktada doktorla iletişim kurabilmek oldukça önemlidir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi Sadece Hastaya Verilmez

Obezite ameliyatı hakkında hastanın bilgilendirilmesinin yanında, aynı bilgilerin hasta yakınları ile de paylaşılması gerekmektedir. Hastanın ameliyat sonrasında yaşayacaklarının hasta yakınları tarafından da biliniyor olması, onun sadece ameliyatı gerçekleştiren ekip tarafından değil, yakın çevresi tarafından da desteklenmesini sağlar ve bu durum, başarılı sonuçlar elde edebilmenin önemli anahtarları arasında yer almaktadır.

Farklı Obezite Ameliyatı Çeşitleri Vardır

Obezite ameliyatı denildiğinde akla tek bir ameliyat çeşidi gelir. Ancak durum tam olarak böyle değildir ve hastaya hangi ameliyat yönteminin uygulanacağına, onun şikayetlerine bakarak doktoru karar verir. Bu noktada, hasta ile doktoru arasında her şeyin rahatlıkla konuşulabileceği bir yakınlığın bulunması çok önemlidir. Bu durum, doktorun tecrübesi ile birleştiğinde çok daha başarılı sonuçların elde edilebilmesi mümkün olur.

Obezite ameliyatı hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşırken, ameliyat öncesi süreçte doktorun hasta hakkında her detayı bilmesinin önemine bir kez daha değinmek istiyoruz. Sadece obeziteye bağlı pek çok kronik problem bulunmakta ve bu problemlerin hasta adına önemli riskleri söz konusu olabilmektedir. Hem bu durumların önlenmesi; hem de hastanın kendini kötü hissetmemesi, aynı zamanda daha konforlu bir yaşam tarzına devam edebilmesi adına, obezite ameliyatı sonrasında sonda ve diren kullanmamak çok önemlidir.

Obezite Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Obezite ameliyatı sonrasında iyileşme süreci, diren ya da sonda takılmayan hastaya, 4 saat sonra su içirilmesi ile başlar. Genel olarak ameliyat tabiri gözde büyütülse de, aslında hastalar duruma göre, aynı gün hastaneden taburcu dahi olabilmektedirler. Bu durum onlara kendilerini moralman çok daha iyi hissettirecektir. Böylece başarı ivmesi bir çizgi daha kazanmış olur.

Obezite ameliyatı hakkında bilgi vermeye devam ederken, hastanın ameliyatı kolay kilo vermek adına olduğu da bilinmelidir. Dolayısı ile ameliyat sonrasında hemen kilo vermeye başlayacak olan hasta, ideal kilosuna ise genellikle 1 sene içerisinde ulaşır. Ancak ilk zamanlar daha kolay kilo verecek olan kişinin, bu yaşam şeklini alışkanlık haline getirmesi, onun sonraki dönemlerde de başarı elde edebilmesi ve zayıflama hızının düşmemesi adına çok önemlidir.

Obezite ameliyatı hakkında bilgilerimizin önemli bir noktası da, hastanın ameliyattan sonraki ilk bir ay içerisinde sadece bir kere kontrol edildiğidir. Bu kontrol sırasında ona, sürecin ilerlemesi hakkında ve kendi durumu ile ilgili bilgiler aktarılır. Ardından kontroller ilk bir sene içinde 3 aylık aralıklarla gerçekleştirilir. Sonraki bir senede 6 aylık aralıklarla iki sefer kontrole gitmesi gereken hasta, 3. senenin sonrasında ise senede bir kere kontrole gider hale gelir. Bu periyotların düzenli olarak takip edilmesi, hastanın zayıflama sürecindeki başarısının artması açısından çok önemlidir.

Obezite ameliyatı hakkında bilgilerimizin sonuncusu ise ömür boyu başarı için sürekli diyet yapılmasının gereksizliğidir. Bu durumdan sıkılacak olan hasta, başarı değil,başarısızlık elde eder. Ancak makul bir yaşam tarzını benimser ve bu süreçte kilo almayı engelleyebilirse, daha başarılı, zayıf, ideal kilosunda bir yaşam onu bekliyor olacaktır. Bu ise verilen emeğin sonucu olarak kendisini mutlu eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.