Diyetler Hakkında Bilgiler

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet yaparken yapılan hatalar, nasıl zayıflanır diyen pek çok kişi tarafından bilinmiyor ve bu nedenle de pek çok insan aç; ama genellikle kilo veremiyor. Bu nedenle ilerleyen bölümlerde sizlere, diyet yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir, diyet yaparken nelere dikkat edilmeli gibi soruların yanıtları arasında yer alan, diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz.

Aslında toplum olarak diyet yapmak konusunda çok cömert olduğumuzu söyleyebiliriz. Fakat diyet yaparken yapılan hatalar hakkında bilgi sahibi olmadığımız için, genellikle hiç birimiz, yaptığımız diyetlerin sonuçlarını başarılı bir şekilde alamıyoruz. Diyet yapmaya başlamadan önce diyet yaparken nelere dikkat edilmeli ya da diyet yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir sorularının yanıtları arasında yer alan diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bilirsek, yapacağımız diyetlerden daha iyi sonuçlar alabiliriz. O halde hemen bilgilerimizi edinmeye başlayalım ve bakalım diyet yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Diyet yaparken yapılan hatalardan ilki, şok diyetlerden medet ummaktır. Pek çoğumuz bu noktada aç kalır ve kısa zamanda çok fazla kilo vereceğimizi düşünürüz. Aslında bu gibi şok diyetlerle ilk zamanlar bir kaç kilo kaybeder ve dolayısı ile yaptığımız şeyin doğru olduğunu düşünürüz. Ancak nasıl zayıflanır sitemiz içerisinde sizleri sürekli uyarıyoruz: aç bıraktıran şok diyetler, sizlere kısa zaman içerisinde kilo verdirir; ancak sonrasında metabolizma hızınız düştüğü için kilo veremez hale gelirsiniz.

Kilo veremediğinizi gördüğünüz anda yaptığınız diyeti bırakırsınız ama bu aşamada da verdiğiniz kiloları fazlası ile almanız durumu söz konusudur. Dolayısı ile diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki şok diyetlerden uzak durmak, sık ama az yemektir. Siz ne kadar sık yerseniz, metabolizmanız o kadar hızlı çalışır. Bu detayı kesinlikle unutmayın. Bu bilgiye dayanarak yapılması gereken en ideal şey: sık ama kalorisi düşük, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tüketilmesinin gerekliliğidir.

■ Diyet yaparken yapılan hatalardan bir diğeri de karbonhidrat tüketiminden tamamen vazgeçmektir. Pek çok kişi, karbonhidratların kilo aldırdığını düşünür. Ancak kilo aldıran çok miktarda kalitesiz karbonhidrat tüketmektir. Hangi besin grubunu çok tüketirseniz,aslında o grup size kilo aldırır. Bu durum, yüksek miktarda tüketilen proteinler için de geçerlidir.

Nasıl zayıflanır diyenler genellikle vücutlarına enerji depolamak ve kas yapımına katkıda bulunmak adına yüklü oranda protein alımı gerçekleştirirler. Ancak diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de proteinlerin vücut tarafından aktif olarak kullanılması için karbonhidratlara gerek duyulduğudur. İşte bu nedenle karbonhidratlardan kopmamalı; ama kaliteli karbonhidrat tüketimi gerçekleştirmelisiniz.

■ Diyet yaparken yapılan hataların en önemlileri arasında ara öğünlerin atlanması da yer almaktadır. Pek çok kişi ana öğünleri tüketir ve ara öğünlerde hiç bir şey yemek istemez. Böylece amacına ulaştığını düşünür. Ancak durum tam olarak bu şekilde değildir. Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında ara öğünlerin tüketilme gerekliliği de yer almaktadır.

Ara öğünlerin tüketilmemesi halinde kan şekeri düşen kişinin elleri ve ayakları titrer, sinirleri gerilir, acıkır ve bir sonraki ana öğünde, olması gerekenden çok daha fazla besin tüketir. Dolayısı ile içeriğinde ağır, yüksek kalorili besinler bulundurmadığı için ara öğünler kesinlikle atlanmamalı, ana öğünlere hazırlık olarak düşünülüp, böylece metabolizma hızı da arttırılmalıdır.

Diyet Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

■ Diyet yaparken yapılan hatalar arasında yer alan su içmeyi ihmal etmek ise kesinlikle kabul edilemez ve telafi edilemez bir problemdir. Pek çok insan, su içerse tartıdaki ağırlığının daha fazla olacağına ve vücudunun su sayesinde ödem yaptığına inanır. Oysa ki durum bunun tam tersidir. Su ile vücuttaki yağ ve ödemlerden kurtulmak mümkündür. Kalp ve böbrek sağlığına katkıda bulunan su ile aynı zamanda açlık hissi de bastırılmış olur.

Nasıl zayıflanır diyorsanız mutlaka günde en az 8 bardak su içmeli ve böylece açlığınızı da sağlığınızı da kontrol edip, zayıflama süreci konusunda kendinize destek olmalısınız. Aksi halde yapacağınız diyetin, boşuna aç kalmaktan başka bir işe yaramayacağını belirtmeliyiz.

■ Sağlıklı bir zayıflama sürecinin anahtarı tek tip beslenmeye yönlendiren diyetlerden uzak durmaktır. Diyet yaparken yapılan hatalar arasında, şok ya da kısa zamanda zayıflatan diyetlere yönelmenin yer aldığını belirtmiştik. Bu diyetlerin sonuçlarından da söz etmiştik. Dolayısı ile dengeli beslenmeye yönlendiren, kas değil yağ kaybetmenizi sağlayan, kısa zamanda çok kilo verdirmese de sağlıklı zayıflatan diyetlere yönelmek, diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki en önemli unsurlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.