Obezite

Obezite Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

zayıflatan çay nasıl yapılırObezite hakkında bilgi sahibi olmak istemeyen yoktur büyük ihtimalle. Bunun nedeni, obezitenin günümüzde, çocuklardan başlamak sureti ile, oldukça yaygın olmasından kaynaklanmaktadır. Peki Obezite neden bu kadar yaygın? Obezite bulaşıcı mı? Obezite bulaşıcı mıdır? Obezite bulaşıcı bir hastalık mıdır? Soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz:

Obezite Bulaşıcı Mı? Obezite Bulaşıcı Mıdır? Obezite Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Obezite hava; ya da su yoluyla bulaşmaz belki; ama, düşünce yolu ile bulaştığı doğrudur. Çevremizdeki insanların yanlış düşünceler ile bizi de yanlışlara sevk etmeleri; sonrasında ise bizim de yanlış düşünceler savunmaya başlamamız, obezite ile karşı karşıya kalmamıza neden olabilir. Bu yanlış düşüncelerden ilki şudur ki: etrafımızdaki insanların obez olduklarını gördükçe, ve bunun tuhaf bir durum olmadığını düşünmeye başladıkça, aldığımız kiloları kontrol etmemeyi öğreniriz. Sonrasında ise sonuç elbette kaçınılmazdır…

Çevremiz bizi sinirlendirdiği zaman da, sinirimizi onlardan almak yerine, kendimizi yemeğe verir, soluğu mutfakta alırız. Bu durum da kilo kontrolünü gerektiği şekilde gerçekleştiremememize neden olur. Hele bir de karakter olarak çok sinirli bir yapıya sahip isek, durum gittikçe daha kötü bir hal almaya başlar…

Çevremizdeki insanların bizi yanlış yönlere sevk etmeleri de obezite ile karşı karşıya gelmemize neden olabilir. Örneğin, siz diyet yaparken birisi size, hamburger yemeye gitme davetinde bulunursa, ya da, siz spor yapacakken, keyifli bir kahve sohbetinin daha iyi geleceğini söylerse, ve siz biraz da çevresinden etkilenen birisi iseniz, ne yazık ki kilo kontrolünde zorlanmanız durumu söz konusu olmaya başlar.

Bir gruba mensup olduğunuzu, ve birlikte yemeklere gittiğinizi düşünecek olursak, yemek zevklerinizin de benzediğini söyleyebiliriz. Öyle ki, sevmediğiniz, ya da tadını dahi bilmediğiniz bir şeyi, arkadaşlarınız severek yiyor diye denemek isteyebilirsiniz, ve sonrasında da ona alışır, kilo kontrolünü elden kaçırırsınız.

Sadece yemek de değil, eğer yemek sonrasında arkadaşlarınız tatlı yiyorsa, ve size de ısmarlamak istiyorlarsa, ya da, siz de onlara uyum sağlamak için tatlı yemek isteğinde iseniz de kilo kontrolünde zorlanacağınızı unutmamalısınız.

Yapılan planlara uyum sağlamak isteği gerekçesi ile de, diyetinizden, ve egzersiz programınızdan feragat etmek dolayısı ile obezite ile karşılaşabilirsiniz.

Bir kereden bir şey olmaz demeyin. Obezite her seferinde bu bir kereden bir şey olmaz mantığının güdülmesi ile gündeme gelmekte, ve kurtulmakta hayli sorun yaşanmaktadır. Bu nedenle, çevrenizi; ve alışkanlıklarınızı iyi değerlendirin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.