Selülit Tedavisi

Selülit Yapan İçecekler

selulit yapan iceceklerDeri altında birikmiş olan yağın, deriyi deforma etmesi sonucu ortaya çıkan selülitler, özellikle kadınların son yıllarda başa çıkmak için en çok savaş verdiği cilt problemleri arasında yer almaktadırlar. Selülitin nedenleri arasında, genetik, hormonlar ve beslenme önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle yazımızın ilerleyen bölümlerinde selülit yapan şeyler, selülit yapan içecekler ve selülit yapan yiyeceklere değineceğiz.

Her ne kadar kadınlarda, östrojen seviyesinin yüksek olması dolayısı ile daha sık görülse de, zaman zaman erkeklerde; hatta bebeklerde dahi karşılaşılabilen bir problem olan selülit, daha çok basen, kalça, kol ve bacaklarda göze çarpmaktadır: Kan dolaşımının yavaşlaması dolayısı ile görülen selülitin giderilmesine yönelik olarak, kan dolaşımını hızlandıran masaj ve egzersizlere ağırlık verilmesi önerilmektedir.

Selülit Yapan Şeyler

■ Kafein: Kahvenin içeriğinde kafein bulunmakta olup, kafeinin idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Söz konusu bu özellik dolayısı ile kahve, vücutta su tutulumunu önlemekte ve selülit oluşumuna neden olmaktadır. Eğer kahveyi şeker, süt; ya da krema ile içiyorsanız, durumunuz selülit açısından daha ciddi demektir.

■ Kola: Selülit yapan içeceklerden bir diğeri de koladır. İçeriğinde, kahvede olduğu gibi kafein bulundurmakla kalmayıp, şeker ve tatlandırıcı da barındırmaktadır. Zaten genel itibari ile de çok zararlı olan kolanın tüketimini olabildiğince azaltmanızı önerebiliriz.

■ Çay: İçeriğinde kafein bulunduran bir diğer içecek olan çayın da selülit yapma ihtimali, özellikle fazla tüketildiği zamanlarda oldukça yüksektir.

■ Meyve suyu: Hazır olan meyve suları içeriklerinde yüksek kalori ve şeker bulundurmaktadırlar. Bu nedenle selülit yaptıklarını unutmamak gerekir. Meyve suyunun sağlıklı etkisinden yararlanmak için, evde, taze olarak hazırlayıp tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Yemekli Salatalı Selülit Diyet Listesi

■ Alkol: Alkolün kendisi zaten selülit nedeni olmakla birlikte, içeriğindeki kalorinin yüksek olmasından dolayı da alkolü içecekler selülit oluşumuna neden olabilmektedir.

■ Krema: İçeriğinde krema bulunan içecekler, hem şeker; hem de yağ bakımından zengindirler. Bu içeceklere örnek olarak kahve kremasını ve milkshakeleri verebiliriz.

■ Turşu suyu: Her ne kadar yararlı olsa ve probiyotik olarak değerlendirilse de turşu suyunun içeriğinde bulunan yüksek miktarda tuz, selülite neden olabilmektedir.

Yaza Kadar Selülitlerinizden Kurtaracak Selülit Diyeti

Eğer selülte müsait bir vücudunuz ve selülitleriniz varsa, ilk olarak spor yapmalı ve bu sayede kan dolaşımınızı hızlandırmalısınız. Kaslar da gerileceğinden dolayı egzersiz ile selülit yağları azalabilmektedir. Yüzme ve yürüyüş, selülit için en etkili sporlardandır ve kan dolaşımı ile lenf dolaşımını hızlandırırlar. Bununla birlikte bol su içmek önemlidir. Selülit yapan yiyecekler arasında yer alan yağlı ve tuzlu besinleri de az tüketirseniz, önemli yol katetmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.