Diyetler Hakkında Bilgiler

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir? İştah Kesen Yiyecekler Tok Tutan Yiyecekler

Nasıl zayıflanır diyenler, zayıflama diyetlerini uygularken, zaman zaman zorlanabilirler. Nasıl zayıflanır diyenlerin, zayıflama diyetlerini uygularken en çok zorlandıkları konu, hiç şüphesiz açlık hissidir. Bu nedenle bu yazımızda sizler için iştah kesen yiyeceklerden söz edeceğiz.
İştah kesen yiyecekler nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan iştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler, yazımız içerisinde sizlere detaylı bir şekilde anlatılmaya çalışılacaktır.
İştah kesen yiyecekler nelerdir sorusunun yanıtları arasında ilk olarak karbonhidrat içerikli besinlerden söz etmemiz gerekmektedir. İştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler arasında yer alan karbonhidratlı besinler, sebzeler, meyveler, buğday, ve kepek içerikli yiyeceklerdir. Lif içeriğinin yüksek olması dolayısı ile, karbonhidrat içerikli besinler sindirim sistemini harekete geçirmekte, iştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler arasında yer almaktadır.
Triptofan: İştah kesen yiyecekler arasında yer alan triptofan, vücuttaki serotonin hormonunun oluşmasını olanaklı hale getirir, ve sonrasında da hücrelere taşınmasında etkin rol oynar. Serotonin hormonu iştah kesen bir etki göstermektedir. İştah kesen yiyecekler nelerdir dediğimizde, içeriğinde triptofan bulunan yulaf, avokado, muz, peynir, triptofan içeriği yüksek iştah kesen yiyecekler arasında yer almaktadır.
Krom: İştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler arasında, içeriğinde krom bulunan yiyecekler de yer almaktadır. Krom içerikli yiyecekler kan şekerini dengeler; kan şekerinin düşmesinin, vücutta açlığa neden olacağı bilinmelidir. Bu neden ile, kan şekeri dengesinin krom ile sağlanması olanaklı hale getirilmelidir. İştah kesen yiyecekler nelerdir dediğimizde, ceviz, ve fındık gibi kabuklu yemişler ile brokoli, ve tahıl içerikli yiyeceklerin de iştah kesen yiyecekler arasında yer aldığı bilinmelidir.
İştah kesen yiyeceler arasında albümin de yer almaktadır. Albüminin rolü, can sıkıntısının giderilmesine yöneliktir. Albümin, önce triptofan oluşturur, sonra da beyne taşır. Az önce de belirttiğimiz gibi triptofan beyinde serotonin hormonu salgılanmasını olanaklı hale getirir. Bu durum da iştahın kesilmesini olanaklı hale getirirken açlık hissini giderir. İştah kesen yiyecekler nelerdir dediğimizde: fasülye, fıstık, ve bezelyeyi saymamız gerekir.
İştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler arasında fruktoz içerikli yiyecekler de yer almaktadır. Fruktoz, meyvelerden doğal şeker elde edildiğinde bu doğal şekere verilen isimdir. Fruktozun, kan şekerini etkilediği kesinlikle düşünülmemelidir. Fruktoz kullanımı sayesinde, yemeklerden sonra tatlı ihtiyacı da hissetmezsiniz. Fruktoz içerikli iştah kesen yiyecekler nelerdir dediğimizde, bal, ve çilek ile öncelikli olarak karşılaşırız.
İştah kesen yiyecekler arasında iyottan da söz etmemiz gerekmektedir. İyot içerikli yiyecekler, tiroit hormonunun yapılmasını olanaklı hale getirir, ve bu sayede açlık duygusu bastırılmış olur. İyot içerikli iştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler: soğan, iyotlu tuz; ve balıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.