Zayıflatan Yiyecekler

Beyaz Ekmek Yememek İçin Öneriler

beyaz ekmek yememekBeyaz ekmek, son zamanlarda uzmanlar tarafından mercek altına alındı, ve sadece bir dilim beyaz ekmek yemenin, yirmi adet kesme şeker yemek ile eşdeğer olduğu açıklandı. Bizler Türk olduğumuza, ve yemeğin suyuna ekmeğimizi batırarak yemeye alışkın olduğumuza göre, bir öğünde bir dilim beyaz ekmek yemek de bize yetmeyeceğine göre… Durum oldukça vahim… Peki beyaz ekmek yememek zayıflatır mı? Beyaz ekmek yememek için neler yapabiliriz? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz:

Beyaz Ekmek Yememek Zayıflatır Mı?

Bu sorunun yanıtına “Evet” diyebileceğimiz hiç bir yiyecek, ya da içecek bulunmamaktadır. Ancak, beyaz ekmek yememek, kilo alımınızın beyaz ekmeğe bağlı olan kısmını azaltır, yani kilo kontrolünüze yardımcı olur diyebiliriz. Bunu şu şekilde düşünün: Kalori almazsak kilo verir miyiz? Hayır. Kalori de yakmamız gerekir zayıflamak için. Beyaz ekmek yersek kilo alırız; ama yemezsek, kilo almaya yönelik bir alışkanlıktan uzak kalmış oluruz… O halde sorumuz şu olmalı: Zayıflamak istediğimiz bu dönemlerde, beyaz ekmek yememek için neler yapabiliriz?

Beyaz Ekmek Yememek İçin Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce, beyaz ekmek yememek demek, ekmek yememek anlamına gelmemektedir. Beyaz ekmek yemezsiniz belki; ama tam tahıllı ekmek yersiniz. Lezzetini beğenmiyorsanız da, birlikte tükettiğiniz şeyleri lezzetlendirebilir, ve tam tahıllı ekmeğin sevmediğiniz lezzetini bastırabilirsiniz. Örneğin, sandviç mi yapacaksınız? İçerisine, avokado, ya da baharatlardan hazırladığınız yağsız bir bitkisel sos ilave edebilirsiniz. Bu sizin, hem lif almanızı sağlar, hem de vücudunuzu ısıtan baharatlar kullanmanız halinde yağ yakımı gerçekleştirirsiniz; metabolizma hızınız artar…

Yemeklerinizin içerisine de, aynen sandviç içerisine olduğu gibi baharatlar, güzel kokulu bitki; ve sebzeler ekleyerek, onların tatlarını daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Sadece beyaz ekmek de değil, beyaz pirinç, makarna… gibi yiyecekleri de tüketmemeniz önerilmekte, yerlerine, tam tahıllı olanları kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ancak bu yiyeceklerin pişirilmesi sırasında, çok fazla pişmemelerine dikkat ederseniz, daha lezzetli olacaklarını da belirtmemiz gerekir. Aksi halde, bunların tadını sadece siz değil, pek çok kişi beğenmemektedir. Hem zayıflamak, hem de sağlıklı olmak adına bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı önerebiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.