Zayıflatan Yiyecekler

Tam Buğday Ekmeği Zayıflatırmı?

tam buğday ekmeği zayıflatırmıPek çok zayıflama diyetinde, öğünlerde, bir ince dilim tam buğday ekmeğine yer verilmektedir. Hal böyle olunca da pek çok kişi, tam buğday ekmeği zayıflatırmı sorusunun yanıtını merak etmeye başlar. Tam buğday ekmeği ile zayıflama mümkün müdür, tam buğday ekmeğinin zayıflamaya etkisi nedir? gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtını yazımız içerisinde bulabilirsiniz…

Tam Buğday Ekmeği Zayıflatırmı?

Tam buğday ekmeği ile zayıflama, diğer tüm yiyecek, ve içeceklerde olduğu gibi, tek başına söz konusu değildir. Sadece, sağlıklı bir karbonhidrat içeriğine sahip olduğu belirtilen tam buğday ekmeğinin zayıflamaya etkisi olduğundan söz edilir. Peki, bu gerçekten böyle midir?

Öncelikle belirtelim, sağlıklı olan hiç bir zayıflama diyeti, sizi aç bırakmaya yönelik değildir. Her zaman belirtilen şey, az, ama sık yemek, ve böylelikle metabolizmanın her zaman hareket halinde olmasını sağlamaktır. İçerisinde tam buğday ekmeği olan herhangi bir zayıflama diyeti de bunu hedefler… Çünkü: Glisemik indeksi şekerden dahi daha yüksek olan tam buğday ekmeği, kan şekerini, şekerli bir yiyecek tüketmişçesine hızlı yükseltir; sonrasında da aynı hızla geri düşürür. Hızlı yükselen kan şekeri size tokluk hissi veriyor olsa da, hızlı bir şekilde de düşmesi demek, açlık hissetmek anlamına gelmektedir. Bu nedenle, tam buğday ekmeğinin zayıflamaya etkisi oldukça tartışmalı bir konudur.

Sağlıklı bir zayıflama diyetinde de, tam buğday ekmeğinin içerisinde yer aldığı diyetlerde olduğu gibi ara öğünler vardır; ancak glisemik indeksi düşük şeylerin tüketildiği sağlıklı diyetlerde, tokluk hissi uzun sürelidir; ve tüketilen ara öğünler düşük kalorili olup, metabolizmanın çalışma hızının düşmesini önlemeye yöneliktir. Tam buğday ekmeği de içeriğindeki lifle metabolizma hızının düşmesini önler, ancak, yarattığı açlık hissi dolayısı ile daha fazla kalori alınmasına neden olabilir.

Bir ince dilim tam buğday ekmeğinin kalorisi 45 – 50 arasında değişiklik göstermektedir. Zayıflama diyetinize tam buğday ekmeği ile zayıflama hakkındaki bilgileri göz önünde bulundurarak tam buğday ekmeğini eklemenizi; ya da eklememenizi tavsiye edebiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.