Genel

İştahı Ne Keser?

iştahı ne keserNasıl zayıflanır diyen pek çok kişinin hedefinde iştahı kesen şeyler, ve iştahı kesen yiyecekleri öğrenmek; sonrasında da bu önerileri dikkate alarak aç kalıp zayıflamak vardır. Ancak bu gidilen yolun doğru olmadığını, aç kalarak zayıflamanın mümkünatı bulunsa dahi, bunun kalıcı olmayacağını belirtmemiz gerekir. Sağlıklı bir zayıflama diyetinde aç kalmak yoktur. Dengeli beslenme vardır; ve gün içerisinde tüm besin maddelerinin alınması gerekir. Ancak hala açlık hissediliyorsa, diyete bağlı kalmak adına iştahı ne keser sorusu sorulmaya başlanır. İşte biz de bu yazımızda sizlere, iştahı kesen şeylerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağız…

İştahı Ne Keser?

İştahı kesen şeylerin ilki, vücuda açlık ortamı hazırlamamaktır. Bu noktada sık sık yemek yemeniz önerilir. Bir sonraki öğüne kadar acıkmayacağınız için bu durum sizin gün içerisinde gereksiz kalori almanızı önleyecektir. Öğünlerinizi günü üç eşit parçaya bölerek tüketmek yerine üç saatlik aralıklarla tüketirseniz, ve ara öğünlerinizin, kalorisi düşük, salata, elma… gibi şeylerden oluşmasını sağlarsanız, bu durum sizin iştahınızı kesen en önemli unsur olarak karşınıza çıkacaktır.

Gün içerisinde yeteri kadar uyumanız gerektiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Vücudun günlük gereksinim duyduğu enerji, ya yemeklerden, ya da uykudan alınır. Uyku, yemek gibi kalori almanıza neden olan bir enerji kaynağı olmadığından, yeteri kadar uyumanız önemlidir. Aksi halde, vücudunuz gereksinim duyduğu enerjiyi yemeklerden almak isteyecek, ve bu da iştahınızın açık olmasına neden olacaktır. Bundan dolayı, iştahı kesen şeyler arasında uyku da kendisi için önemli bir yer tutmaktadır. O halde günde en az 7 saat uyumayı ihmal etmeyin.

Günde en az 2 litre su içmek de iştahı ne keser sorusuna yanıt oluşturabilmektedir. Çünkü, gereksinim duyduğunuz susuzluk hissini açlık ile karıştırabilirsiniz, ve bu durum da size kalori artışı olarak yansır. Bunu hatırlamalı, gün içerisinde açlık hissettiğinizde ilk önce bir büyük bardak su içmeli, ve ortalama yirmi dakika bekleyip, hala açlık hissediyorsanız o zaman bir şeyler yemelisiniz…

İştahı kesen yiyecekler arasında pek de alışkın olmadığınız bir isim olan yağdan söz etmek isteriz. Yağ, eğer sağlıklı, bitkisel kaynaklardan, gerektiği kadar alınacak olursa yararlı etki gösterir, ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Bu nedenle, bir kaç zeytin, fındık, ceviz… sizin için iştahı kesen yiyecekler arasında yer alabilir.

Proteinlerin de uzun süre tok kalmayı sağlayabilme özellikleri vardır. Tavuk, balık, ve diğer deniz ürünleri, yumurta… gibi kaliteli proteinleri, açlık hissettiğinizde, ya da acıkmayı istemediğiniz zamanlarda tüketebilir, ve daha uzun süreli tokluk hissedebilirsiniz.

Acı biber, iştahı kesen şeyler arasında yer alır. Çünkü tüketildiğinde su içmeyi gerektirir; ve su midede tokluk oluşturur. Acı biberin iştah üzerinde doğrudan olmasa da dolaylı olarak olumlu etkisi vardır.

Bir takım hormonlar da açlığa neden olmaktadır, ve bu hormonların salgılanmasını baskılayan yeşil çaydan söz etmemiz gerekir. Öğün aralarında içeceğiniz bir bardak yeşil çay, bu nedenle, bir sonraki öğüne kadar daha az acıkmanızı sağlar.

Bunların dışında, yulaf ezmesi, salata, ve elma gibi şeylerin de iştahı kesen yiyecekler arasında yer aldıklarını belirtmeyi unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.